Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Sedm tipů, jak posílit imunitu

Sedm tipů, jak posílit imunitu

11. 01. 2022, 12:51

Zimní počasí přináší spoustu radovánek, ale je také záteží pro naši už tak dost zkoušenou obranyschopnost. Prochladnutí, časté přechody z tepla do zimy, méně pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu, méně světla a sluníčka. To vše se může negativně odrazit na stavu naší imunity. A tu je třeba posilovat nejen v čase pandemie. Přinášíme vám 7 tipů, jak svou obranyschopnost podpořit tou nejpřirozenější cestou: zdravým životním stylem a každodenní péčí o zdraví těla a ducha. 

1. Nezatěžujte střeva

Podle Hippokrata, starověkého lékaře a zakladatele moderní medícíny, začíná zdraví člověka ve střevech. Dnes už je potvrzeno, že nejméně  70% našich imunitních buněk opravdu sídlí ve střevech. Střevní mikroflóra, tzv. mikrobiom, je jakýmsi druhým mozkem těla. Je nezbytná pro správný průběh trávení: přijímá živiny, vstřebává je a rozvádí dále do buněk. Zároveň zabraňuje ukládání škodlivin a pečuje o to, aby nedošlo k přemnožení patogenních bakterií a dalších nezvaných hostů. Z velké části je to právě střevní mikrobiom, který určuje reakci těla na případnou infekci. Komunikuje s imunitními buňkami na dalších místech v těle, stimuluje imunitní systém a je rozhodující pro jeho správné fungování. Jak posílit a ozdravit střevní mikrobiom? Zvyšte příjem vlákniny. Jezte celozrnné pečivo místo bílého, dopřejte si dostatek ovoce, zeleniny a luštěnin. Zařaďte do svého jídelníčku kvašené potraviny, například kysané zelí, kvašené zelí kimči, kefír, acidofilní mléko nebo kombuchu. Snižte příjem kofeinu, bílého cukru, průmyslově zpracovaných potravin (fast food, sladkosti), konzervačních látek, umělých sladidel, přísad a barviv. Střevům škodí také stres, alkohol a časté užívání antibiotik a léků proti bolesti. Pokud se vám tyto věci podaří dlouhodobě výrazně omezit, posílíte svou imunitu víc než jakýmkoli přípravkem. 

2. Hýbejte se 

Pohyb posiluje fyzickou kondici a pro posilování imunity je opravdu důležitý! Lidé, kteří sportují nebo se aktivně hýbají mají nižší výskyt virových onemocnění a obvykle i mírnější symptomy. Pravidelný a přiměřený pohyb je základem prevence proti nemocem a je prokázáno, že snižuje pravděpodobnost infekčních onemocnění. Naopak nedostatek aktivního pohybu imunitu oslabuje. Když si jdeme třeba zaběhat, dochází k vyplavování serotoninu, dopaminu, noradrenalinu a dalších látek ovlivňujících dobrou náladu. Kdo nechce, nemusí hned začít sportovat - stačí víc chodit pěšky, svižná chůze je přirozená a velmi zdravá! Zkuste přestat jezdit výtahem a pokud můžete, vyšlápněte si schody. Při pěkném počasí nezmeškejte možnost vyjít si ven na procházku.

3. Jezte pestrou a vyváženou stravu

Jsme to, co jíme, aneb základem silné imunity je zdravý jídelníček. Jednou za čas můžeme trochu zhřešit, ale dlouhodobě bychom měli mít vyvážený příjem minerálů, vitamínů, bílkovin, sacharidů, zdravých tuků, probiotik a vlákniny. Všechny tyto složky je nejlepší přijímat přirozeně, to znamená z rozmanité stravy. Jíst bychom měli pravidelně, doporučuje se 5x denně: snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Zase se vyplatí zmínit celozrnné pečivo, lepší jsou i celozrnné těstoviny a neloupaná rýže. Maso jezte jen libové, zařazujte do jídelníčku i ryby. Mléčné výrobky jsou vhodné méně tučné nebo zakysané, pravidelně zařazujte luštěniny a další potraviny rostlinného původu (brambory, houby, obiloviny). Zdravými tuky jsou kvalitní rostlinné oleje, kromě slunečnicového například olivový, dýňový, makový, avokádový, kokosový, z černého kmínu, konopný, rakytníkový a další. Když vás honí mlsná, zobejte ořechy (vlašské, lískové, kešu, para...), do jogurtu a kaší si kromě ovesných vloček přidávejte semínka (chia, maková, dýňová, sezamová, lněná...). Nesolte příliš, dochucujte raději bylinkami a kořením. S takto vyváženou stravou nebude vadit, když si denně dáte kávu a sem tam kousek čokolády nebo jinou (ale malou) "zakázanou" dobrotu wink

4. Dodržujte pitný režim 

Bez potravy prý dokážeme přežít až několik týdnů, zatímco bez vody bychom se dostali do potíží nejpozději po třech dnech. Ze 70% jsme tvořeni právě vodou, která se podílí na všech důležitých procesech v těle. Rozvádí živiny, reguluje teplotu, je základem buněk a tkání, přispívá ke správnému průběhu všech chemických a metabolických reakcí, vyživuje vnitřní orgány. Kolik čisté vody denně vypít? Okolo 2 litrů. Jako ideální se uvádí půl litru na 15 kg tělesné váhy. Například při 75 kg bychom tedy měli vypít oklo 2,5 l tekutin denně. V horkých letních dnech by to mělo být ještě víc a to samé platí, pokud hodně sportujete. 

5. Dopřejte si denní světlo a čerstvý vzduch

Častý pobyt v umělém osvětlení a klimatizace oslabují naši imunitu. Abychom si udrželi pevné zdraví, potřebujeme pravidelný příděl denního světla a slunečního svitu - jsou důležité pro tvorbu vitamínu D, který tělu pomáhá produkovat protilátky. Nízká hladina vitamínu D tak patří k hlavním příčinám oslabené imunity a způsobuje horší průběh virových onemocnění. Když nesvítí sluníčko, snažte se aspoň být venku na denním světle, abyste si "nachytali" trochu déčka. Stejně důležitý je i čerstvý vzduch. Bydlíte-li ve městech, vyrážejte pravidelně na výlety na venkov, na hory či jinam do přírody. Doma často větrejte, v uzavřeném prostoru je vzduch po čase vydýchaný, obsahuje více CO2 a je rizikovější z hlediska přenosu nemocí. Ve městech je někdy těžké najít vhodnou dobu k větrání, proto si můžete pomoci čističkami vzduchu. Zvlhčují, ionizují, zbavují prachu a dalších nečistot, a některé umí i pročistit vzduch od nanočástic jako jsou viry, bakterie a spory plísní. 

6. Relaxujte v přírodě a zkuste meditovat  

Venku v přírodě snadno přijdete na jiné myšlenky a třeba i na chvilku "vypnete". Kdykoli máte tu možnost, jděte se projít do lesa, k řece, na louku nebo aspoň pod stromy do parku. Zkuste přitom nechat doma své myšlenky. Když jste v přírodě, tak prostě jen "buďte", stejně jako příroda sama. Sledujte ji a učte se od ní uvědomovat si a žít přítomný okamžik. Pokud se vám to na chvilku podaří, odpoutáte se od svého "já" se všemi jeho aktuálními myšlenkami, starostmi a omezeními. Jenom "budete", a tento pocit bytí je nesmírně úlevný a energizující. Dovolte si zavnímat klidné a zároveň energií nabité ticho, které je na pozadí všeho, co denně prožíváme. Je to jako ticho mezi dvěma slovy - slova se vysloví do ticha, které je tu pořád. Vstupu do tohoto klidného prostoru se říká meditace a právě vnímání přírody vás k ní může dovést. 

7. Nepodceňujte spánek 

Kdy jste si naposledy dovolili vyspat se do růžova? Nedáte-li tělu dostatečný prostor k regeneraci a odpočinku, dříve nebo později se dostaví potíže. Chronická nevyspalost vede k oslabené imunitě a vyšší nemocnosti. Většinou se uvádí, že ideálních je 8 hodin spánku denně. Někomu může stačit méně, někdo potřebuje více. Poslouchejte své tělo a zkuste jít někdy spát, když jste unavení, a vstávat bez budíku. Když to nejde 5 dní v týdnu, dopřejte si to aspoň o víkendu. Je jasné, že v životě každého nastane období, kdy si dostatek spánku dopřát nemůže. Nemělo by se to ale stát normou. Nečekejte, až vás do postele zažene nemoc a raději využijte každé příležitosti, kdy se můžete dobře vyspat.

A na závěr to nejdůležitější: žijte s radostí! Vite, jak se to říká: veselá mysl, půl zdraví smiley

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím