Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Čaj do zimního počasí? Zázvorový se skořicí, hřebíčkem a ovocem

Čaj do zimního počasí? Zázvorový se skořicí, hřebíčkem a ovocem

06. 12. 2020, 09:15

Když se venku ochladí, je dobré mít po ruce zahřívací byliny a koření. Jakmile ucítíte, že se o vás pokouší nemoc z nachlazení, můžete si je naordinovat ve formě posilujícího čaje domácí výroby. Známými "prohřívači" jsou kořen zázvoru a skořice s hřebíčkem, které čaji dodávají slavnostní, typicky kořenitou chuť a vůni Vánoc. Víte, jaké jsou jejich léčivé učinky, kde rostou a jak vypadají předtím než se dostanou k vám do kuchyně? 

Zázvor lékařský

Tato vytrvalá rostlina exotického vzhledu pochází z jihovýchodní Asie. Bývá okolo 1,5 metru vysoká, má dlouhé, úzké, špičaté listy a kvete buď žlutou nebo tmavě růžovou barvou. Zázvor je odpradávna pěstován pro své oddenky, které obsahují vysoké množství zdraví prospěšných látek a mají široké užití nejen v léčitelství, ale i v kulinářství. Do čeledi zázvorníkovitých, které dal její nejznámější zástupce své jméno, patří také kurkumovník nebo kardamovník. Kořen zázvoru posiluje přirozenou obranyschopnost a kardiovaskulární systém, dodává energii, zlepšuje vitalitu, napomáhá duševní pohodě a relaxaci. Povzbuzuje, stimuluje, prohřívá a takzvaně vás nastartuje smiley Velice prospívá dýchacím cestám, zejména při oslabení z prochladnutí. Posiluje trávicí systém a je úžasným pomocníkem při nevolnostech, například cestovních, pooperačních nebo těhotenských. Mnoho maminek na něj nedá dopustit v prvních týdnech těhotenství. Napomáhá také udržovat normální hladinu cukru v krvi, urychluje látkovou výměnu a bývá doporučován při hubnoucích dietách. 

Skořicovník čínský 

První zmínky o tomto nádherném stromu z čeledi vavřínovitých pocházejí už ze starověké Číny a jejich stáří se odhaduje na 4000 let př.n.l. Skořicové "svitky" nebo "ruličky" jsou vlastně usušené vnitřní části kůry skořicovníku. Ten je ve velkém pěstován na skořicovníkových plantážích v podobě asi dva metry vysokého keře. Ve volné přírodě ale dorůstá výšky až 15 metrů. O něco aromatičtější je kůra ze skořicovníku cejlonského, která se dnes ze Srí Lanky a dalších tropických oblastí rozváží do celého světa. Skořice posiluje dýchací cesty a látky v ní obsažené působí jako přírodní antibiotikum. Prohřívá a pomáhá při nachlazení. Napomáhá správnému trávení, je účinným pomocníkem při hubnutí. Prospívá také diabetikům, snižuje hladinu cukru v krvi. Skořicová vůně navozuje útulnou, harmonickou atmosféru a ve vánočních receptech má své nezastupitelné místo smiley

Hřebíčkovec kořenný 

Také hřebíček patří k nejstarším užívaným druhům koření a přírodních léků. Historie pěstování tohoto stromu začíná ve starověkých orientálních kulturách a jeho pravlastí jsou pravděpodobně některé z indonéských ostrovů. Ve volné přírodě dorůstá úctyhodné výšky 20 metrů. Na plantážích  bývá udržován nižší, aby se jeho nerozvité květní pupeny daly snadněji sklízet. Právě ty máme pak doma v kořenkách a říkáme jim hřebíček smiley Po utržení ze stromu se poupata několik dní suší rozložená na tropickém slunci. Možná i proto nás teď v zimě dokáží tak krásně prohřát. Hřebíček je skvělým pomocníkem při studených končetinách, napomáhá správnému prokrvení, podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému, posiluje krevní oběh. Je také tisíce let užívaným afrodiziakem, zvyšuje libido a chuť k milování. Zlepšuje chuť k jídlu, napomáhá správnému trávení. Posiluje dýchací systém, je dobrý při nachlazení.

Jak připravit čaj? 

Kombinace těchto tří darů přírody je osvědčeným způsobem, jak v chladném počasí podpořit tělo a povzbudit mysl. Příprava je jednoduchá a nezabere vám moc času: 2-3 čajové lžičky nastrouhaného nebo na tenká kolečka nakrájeného zázvoru (podle preferované síly), 1 lžička mleté skořice, 4 ks hřebíčku, 1 jablko a 1 hruška (nastrouhané nebo nakrájené na malé kousky). Zalijeme vroucí vodou a necháme 15 min louhovat. Přecedíme a přidáme šťávu z 1 pomeranče. Ozdobíme svitkem skořice, plátkem pomeranče a hvězdičkou badyánu.

 K zázvoru, skořici a hřebíčku se také hodí šípky, sušené květy ibišku nebo brusinky - záleží, co máte rádi a na co máte zrovna chuť. I tato kombinace bude voňavá, zdravá a vánočně laděná smiley

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím