Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Tiše a ochotně, purpura na plotně, voní

Tiše a ochotně, purpura na plotně, voní

14. 12. 2020, 15:06

Starou českou vánoční tradici pálení purpury lze jednoduše přenést i do současnosti. Někdo ji rozehřívá běžně a Vánoce si bez ní neumí představit, jiný ji zase zná jen ze slavné písničky. Dnes už sice purpuru obvykle nepálíme na kamnech na plátu, ani na litinové plotýnce na sporáku, ale stejně dobře se rozvoní i na sklokeramické desce, buď opatrně "na sucho" nebo na plátku alobalu. Můžeme ji rozehřát také na keramickém podšálku, v aromalampě nebo na kousku látky na topení. Lze ji i spalovat na uhlíku či ve vykuřovací misce. Důležité je, abychom ji jen mírně zahřívali. Může lehce doutnat, nesmí hořet. Správně namíchaná a rozvoněná purpura má pozitivní vliv na naši psychiku: pročišťuje negativní emoce, navozuje pocit pohody a klidu, uvolňuje a projasňuje mysl, podporuje naši schopnost soustředit se, posiluje při únavě, úzkostech a velkém vypětí. V případě vánoční purpury je účelem vůně také navození nevšední atmosféry, která je slavnostní a zároveň nabádá k rozjímání. A někdy i k dojímání smiley

Purpura vlastní výroby

Postupujeme tak, že vybrané sušené přísady nadrtíme v hmoždíři a přidáme 10-15 kapek éterického oleje. Vše důkladně promícháme a necháme pár dní uležet v uzavřené skleněné nádobce, aby se všechny vůně pěkně promísily. Průběžně protřepáváme. Složení purpury není přesně dané, zvolit si můžeme své oblíbené vůně. Skládá se obvykle z kombinace sušených bylinek, koření, kousků pryskyřice, kůry, šišek či jehličí, a přidaného éterického oleje. Záleží, co máme rádi, případně co nám roste na zahrádce nebo co máme doma v zásobě. Vybíráme také podle příležitosti, při které chceme purpuru rozvonět. Nejčastěji užívanými bylinkami jsou: sušená levandule, růže květ, máta, tymián, mateřídouška, majoránka, rozmarýn, oregano, šalvěj, měsíček květ, meduňka, pelyněk, heřmánek květ, listy maliníku, ostružiníku, jahodníku či borůvčí. Mezi často užívaná voňavá koření patří: anýz, hřebíček, badyán, skořice, fenykl, muškátový oříšek, nové koření, kardamom, bobkový list, jalovec. Z kůr a pryskyřic volíme obvykle kadidlo, santalové dřevo, smrk, borovici, modřín, cypřiš, myrhu, a kůru z pomeranče, grepu nebo citronu. U éterických olejů opět neuděláme chybu s kadidlem, citrusovými vůněmi, borovicí, smrkem či levandulí. Používá se také eukalyptus, vavřín, myrha či u nás méně známý a léčivý pepř horský s vůní po citrusech, zvaný litsea cubeba. Vždy bychom měli volit silice, které spolu souzní. Aby nám vůně pěkně ladily dohromady, využíváme svou intuici a při přípravě dáme na svůj nos smiley Je také dobré řídit se pravidlem „všeho s mírou“, neboli méně může znamenat více. Fantazii se meze nekladou, ale pro inspiraci přikládáme recepty na tradiční, našimi praprababičkami prověřené kombinace. 

Vánoční

Chceme-li si nachystat klasickou vánoční purpuru, volíme některé z těchto přísad: smrkové a borovicové jehličí, kousky šišek či pryskyřice, kardamom, skořice, badyán, anýz, hřebíček, muškátový oříšek, nové koření, jalovec, kadidlo, vanilkový lusk, pomerančová nebo mandarinková kůra, kadidlo, myrha.

Svatoondřejská

Je podobná té vánoční, tradičně si ji lidé chystali na večer 30. listopadu, tedy na svátek svatého Ondřeje. Tehdy se prý mají vyslovovat věštby, neboť se lidem otevírají jasnovidné vhledy do budoucna. Ať už chcete věštit nebo ne, určitě tuto směs vyzkoušejte smiley Voní orientem a je ideální do zimních měsíců. Základem je santalové dřevo, růže, kadidlo, myrha a kardamom. Přidat můžeme: levanduli, hřebíček, badyán, jalovec, nové koření, a pomerančovou nebo citronovou kůru.

Srdce otevírající

Základem této purpury je kadidlo. Éterický olej získávaný z pryskyřice kadidlovníku patří k nejčastěji užívaným vonným olejům vůbec. Je od pradávna považován za posvátnou esenci, která otevírá srdce lásce, a tím nás léčí heart Dnes již existují i vědecké studie dokazující schopnost kadidla podporovat soustředěnost, působit anti-depresivně a zmírňovat úzkosti. Ke kadidlu přidáváme sušený květ růže, která je svým působením srdci také velmi blízká. A to nejen když si chcete získat srdce svojí milované smiley Přidávat můžeme: geránium (květy pelargonie), cedrové dřevo, hřebíček, ylang ylang a kůru libovolného citrusu. Tato směs se hodí i pro navození pocitu bezpečí a všude tam, kde je potřeba zahojit zraněnou či unavenou duši. 

Možná i samotné chystání purpury, kdy nám pod rukama prochází tolik voňavých darů přírody najednou, je lékem. Pro srdce, pro duši i pro tělo. A malý tip na závěr: domácí purpura v pěkné skleněné dóze by mohla být hezkým, vlastnoručně vyrobeným vánočním dárkem. 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím