Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Přeslička rolní, bylina z pravěku

Přeslička rolní, bylina z pravěku

08. 06. 2021, 12:00

Deštivé jaro bylinkám prospělo a poznat je to například na přesličce rolní, které se letos vyloženě daří. Najdeme ji na vlhčích stanovištích a v půdách s vysokou hladinou spodní vody. Věděli jste, že patří k nejstarším rostlinám na naší planetě? Ve své současné podobě tu rostla již v době třetihor, což samo o sobě budí respekt. Když si k tomu přidáme seznam jejích zdraví prospěšných látek, získáme k této pravěké bylině úctu, která jí právem náleží. Najdete-li zelené lodyhy přesličky rolní v čistém prostředí, odneste si jich pár domů na čaj. Sbíráme a sušíme vrchní dvě třetiny bez hnědých dřevnatých částí, obvykle od konce dubna do konce července. Jednou ze zajímavostí přesličky jsou její dvě podoby. Nejprve vyrůstají šupinaté stvoly, které mohou na první pohled připomínat houby, a teprve po jejich odumření se objevují zelené lodyhy, jejichž přeslenitě uspořádané větvičky daly rostlině název.

Jak ji poznáme

Přeslička patří k nekvetoucím bylinám, vyhlídnout si ji můžeme už když vyroste ve své první podobě, kterou je šupinatý, žlutohnědý stvol s klasem výtrusnic na vrcholu. Dosahuje výšky 20 cm a jeho jediným účelem je předat světu výtrusy, díky nimž rostlina postoupí do další fáze svého života. Tou je ona zelená, dutá, až 1 m vysoká lodyha s větvičkami uspořádanými v pravidelných přeslenech. Vypadají trochu jako malé jedličky, někdy se jim také říká chvosty nebo koňské oháňky. Rostou na vlhkých polích, v lužních lesích, ve smrčinách, na březích vod, na lučních stráních, u cest nebo v příkopech. Svými hlubokými kořeny dokáže velice účinně čerpat živiny z půdy a zároveň se jí daří na dobře zavlažovaných pozemcích, proto ji nemají moc v oblibě zemědělci a zahrádkáři. 

Účinky a použití

Přesličkový čaj prospívá především močovým cestám a je skvělou první pomocí při zánětu močového měchýře doprovázeném křečemi a bolestmi. Při včasném nasazení pomůže i při zánětu či poruchách ledvin a při ledvinových kamenech. Hlavní účinnou látkou v bylince je kyselina křemičitá, která tělu prospívá nejen při urologických potížích, ale také při plicních onemocněních. Dříve se doporučovala při tuberkulóze, protože napomáhá rychlejší regeneraci postižených tkání. Podporuje hojivé procesy a z tohoto důvodu může být užívána jak vnitřně, tak zevně. Jako kloktadlo je výborná při angíně, zánětech v dutině ústní a krvácení dásní. Nálev z přesličky můžeme lehce osolit a použít k výplachu nosu při rýmě či zánětu dutin. Má protizánětlivé účinky a zklidňuje zanícenou, překrvenou sliznici. Ve formě obkladů pomáhá na nehojící se rány, bércové vředy, při svědivých vyrážkách a zánětech nehtového lůžka. Obklad z vychladlého nálevu se také přikládá při opakujícím se krvácení z nosu. Jako přísada do koupele ulevuje při bolestech bederní páteře a poškození plotének. Po psychické stránce přispívá přeslička k udržení nebo znovunastolení nervové rovnováhy - uklidňuje a navozuje pocit relaxace. Tento účinek může souviset s posilováním ledvin, jejichž poruchy či oslabení lze dát do souvislosti s psychickými výkyvy, sklony k depresím a opakujícími se pocity úzkosti. V těchto případech je vhodné vyzkoušet pravidelné relaxační koupele nebo popíjení nálevu. 

 

Příprava nálevu

1 lžičku sušené přesličky zalijeme 250 ml vařící vody a necháme 10 min luhovat. Pijeme 1 šálek denně. Přesličkový čaj má světlounkou barvu a nevýraznou chuť a vůni. 

Příprava koupele

200 g sušené přesličky namáčíme přes noc v 5 l vody. Druhý den výluh zahřejeme, scedíme a přidáme k vodě ve vaně. Koupeme se 20 min, po koupeli se zabalíme do županu a z koupelny zamíříme rovnou do postele pod peřinu.

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím