Barion Pixel snow snow snow snow snow snow snow snow snow snow

Salveo - přírodní lékárna, prodej bylin

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován. Z hlediska EU se nejedná o léčivé byliny.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Zdarma e-booky v pdf

E-book Minerály

E-book Schusslerovi soli

E-book Jatra

E-book Odkyseleni

E-book 19 Bylin

Barion, visa, maestro, diners club, discover

Salveo.cz na Firmy.cz

K Vánocům patří i oslava zimního slunovratu

16. 12. 2022, 09:28

Ve středu 21. prosince 2022 ve 22:47 nastane zimní slunovrat. Co to znamená? Že kromě vrcholících vánočních příprav zažijeme také nejkratší den v roce, následovaný nejdelší nocí. Slunce dosáhne obratníku Kozoroha, začne se vracet zpět k rovníku a za celý kalendářní rok bude nejníže nad obzorem. Tímto dnem také začíná astronomická zima. Neznamená to ale, že by slunovrat nedostál svému jménu! Naopak: s jeho příchodem se dny začínají prodlužovat a noci zkracovat. Bude tomu tak až do letního slunovratu, který nastane 21. června 2023. 

Vánoce v čase zimního slunovratu - náhoda? 

Nikoli. Zimní slunovrat slavili naši předkové jako velký svátek světla. V pohanských kulturách byly dobře známé všechny čtyři astronomické události roku:  jarní a podzimní rovnodennost i letní a zimní slunovrat. Jednalo se o čtyři mezníky každoročního koloběhu přírody, čtyři důležité dny spjaté se čtyřmi ročními obdobími. Podle slovanské mytologie (a našli bychom i mnoho dalších) byl zimní slunovrat oslavován jako čas zrození boha Slunce. S příchodem křesťanství a rozvojem křesťanské kultury byly pohanské svátky postupně zatlačeny do pozadí. Oslavy zimního slunovratu zastínily Vánoce, kdy místo zrození slunečního božstva oslavujeme narození Ježíška. I Ježíš Kristus je ale pro lidstvo požehnáním: představuje Boží lásku, světlo a naději, kterou přináší z nebe na Zem. Obě tradice tak mají podobnou symboliku. U obou vnímáme, že během dlouhé zimy, kdy je světla a tepla poskrovnu, hledali lidé naději u zdroje života a těšili se na lepší zítřky. Ať už je symbolizoval syn Boží se zlatou svatozáří nebo Slunce a jeho hřejivá síla. 

Jak oslavit zimní slunovrat? 

Věřte nebo ne, slunovratové oslavy si už dávno našly cestu i k vám domů! Tradice adventního věnce například navazuje na kruhy ze zeleného chvojí, které se v zimě stavěly okolo ohňů. Zelená je barvou jara a hojnosti, zatímco kruh je symbolem jednoty a věčného koloběhu života. Křesťanská tradice vánočního stromečku má také své kořeny v dobách pohanských. Do stavení se nosily živé stromy, aby duchové v nich žijící přežili chladné zimní měsíce. Na strom se věšely dary a nahoru patřila pěticípá hvězda - magický symbol pěti živlů. Odpradávna je také zvykem zdobit příbytek jmelím. Zvláště jmelí z dubu zaručovalo lidem štěstí po celý rok. Jeho bobulky byly barveny dozlatova jako symbol plodnosti. Zlatá barva souvisela právě se zimním slunovratem, při jehož oslavách se jmelí vzývalo jako jediná pozemská moc schopná přiblížit se životodárné síle Slunce. Více o jmelí a jeho schopnostech si můžete přečíst zde.

Brána mezi světy

Podle našich předků se o zimním slunovratu přibližuje světlo temnotě. Na krátkou chvíli je otevřena hranice mezi světem lidí a světem duchů, a nás tak mohou přijít navštívit duše zemřelých. Dříve bývalo zvykem prostřít stůl i zesnulým členům rodiny - ti byli k hostině přizváni a připíjelo se na jejich počest. Naši milovaní nás ovšem mohou navštívit i jako neznámí příchozí. Každá návštěva by proto měla být přivítána s otevřenou náručí a dobře pohoštěna.

Pozor na zlé duchy 

Jiné slunovratové "báchorky" vypravějí o tom, že v tento čas chodí po světě různé bytosti, ne vždy hodné a lidem nakloněné. Spolehlivou ochranou proti nim je blízkost ohně, plamen svíčky nebo vykuřování očistných bylin a větví jehličnanů (především smrku, borovice a modřínu). Bylinky se za tímto účelem sbíraly celý rok, sušily ve svazcích a v zimě jimi lidé vykuřovali své domovy. Ochranný účinek měly i směsi bylin, jehličí, šišek, pryskyřice a kůry, které v různých obměnách používáme dodnes. Jedná se totiž o vánoční purpuru, jejíž kořeny sahají až k ochranným rituálům a magickým obřadům dávných Germánů, Keltů a Slovanů. Více o purpuře se dozvíte zde. 

Nejradostnější z pohanských svátků 

Zimní slunovrat je, stejně jako Vánoce, časem k rozjímaní i veselení se. Den je sice krátký a noc dlouhá, světla a tepla máme málo, ale astronomicky začíná návrat Slunce. Lidé vždy věděli, že od tohoto dne bude světla už jen přibývat. Připomínají nám to i lidová pořekadla, třeba "na Nový rok, o slepičí krok", "na Tři krále, o dva dále" nebo "na Hromnice, o hodinu více". 

Tipy na slunovratové aktivity

Spojte letos radostné očekávání Vánoc s oslavou slunovratu! Můžete si třeba vykrájet vánoční cukroví ve tvaru nebeských těles: měsíce, hvězdy a komety. Darujte někomu zlaté jmelí - popřejete mu tím štěstí, zdraví, hojnost a prosperitu. Do vánoční výzdoby zapojte zlatou barvu - symbolizuje pocit zářícího štěstí, velkorysost, bezpodmínečnou lásku a sílu ducha. Zapalte svíčku za všechny, kteří vás opustili. Pošlete jim její světlo a svou tichou vzpomínku. Těm, kteří vám na světě chybí nejvíc, nechte u stolu volné místo. Vnímejte jejich blízkost a skutečnost, že i když už u stolu nesedí s vámi, jsou stále vaší součástí. Až budete venku na procházce, zadívejte se do slunce, vzdejte mu hold a radujte se z energie, která nás každý den nabíjí a díky níž tu jsme. 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím