Barion Pixel snow snow snow snow snow snow snow snow snow snow

Přírodní lékárna - Salveo, prodej bylin

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován. Z hlediska EU se nejedná o léčivé byliny.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Zdarma e-booky v pdf

E-book Minerály

E-book Schusslerovi soli

E-book Jatra

E-book Odkyseleni

E-book 19 Bylin

Barion, visa, maestro, diners club, discover

Salveo.cz na Firmy.cz

Plíce: co je oslabuje a jak je ochránit

17. 11. 2022, 13:17

V listopadu jsou nejvíce ohroženy plíce - je proto potřeba o ně pečovat a preventivně je posilovat. Proč zrovna v listopadu? Podle tisíce let starého učení tradiční čínské medicíny je ke každému měsíci přiřazen konkrétní orgán. Pečujeme-li o něj v tuto dobu dobře, dokážeme si snadněji udržet pevné zdraví a vyrovnanou psychiku. Plícím náleží právě konec podzimu. A že si na ně v tuto dobu máme dávat pozor radí nejen tradiční čínská medicína, ale i medicína moderní. Posilovat s příchodem zimy dýchací cesty doporučují i praktičtí lékaři a pneumologové.  Není se čemu divit: listopad je kromě nízkých teplot a častých dešťů typický všudypřítomným kašláním a vysokým počtem respiračních onemocnění. 

Co plíce v tuto dobu oslabuje? 

 • chladné počasí, vdechování studeného vzduchu
 • inverze a s ní spojené znečištění ovzduší 
 • suchý vzduch ve vytopených místnostech 
 • časté přechody ze zimy do tepla

Jak je co nejlépe ochránit? 

Samozřejmostí je teplé oblečení, abychom neprochladli. Dále vsaďte na domácí zvhlčovače a čističky vzduchu. Pokud hodně topíte, mějte vždy zároveň zapnutý zvlhčovač. Větrejte rychle a krátce, po vyvětrání si pusťte čističku vzduchu, kterou nechte běžet i přes noc. Vaše plíce tak budou mít možnost vdechovat čistý, ionizovaný, mineralizovaný a zvhlčený vzduch. Pomůže jim to zregenerovat a posílit se před dalším dnem. Když je za okny inverze, nebuďte zbytečně dlouho venku. Pohyb na vzduchu je sice důležitý za každého počasí, ale v případě zvýšeného množství škodlivin v ovzduší to rozhodně neplatí! 

Inverzní vrstva jako poklička nad hrncem

Inverze je u nás na podzim a v zimě poměrně častá. Sama o sobě škodlivá není - brání ale promíchávání vzduchu a přispívá tak ke zhoršení rozptylových podmínek. Ve městech a místech zatížených dopravou či průmyslem je pak vzduch doslova plný jedů! Toxiny nemají kam uniknout, nikam se nerozptýlí, a my si je tak s každým nádechem posíláme přímo do plic. Astmatici, kardiaci nebo jinak oslabení lidé to na sobě poznají hned, zatímco zdraví a silní jedinci si na následky zatížení plic nějakou dobu počkají. 

Jak poznáte oslabené plíce? 

Za prvé častější nemocností. Zdraví celého dýchacího systému totiž závisí na dobrém stavu plic:  když jsou v harmonii plíce, jsou v dobrém stavu i průdušky, průdušnice a celkově sliznice. Když tomu tak není, nefunguje naše přirozená obranyschopnost tak, jak by měla. Při jakékoli námaze trpíme dušností a míváme záchvaty kašle (i bez probíhajícího nachlazení či infekce). Oslabení plic poznáte i podle hlasu: při tzv. nedostatečnosti (chybějící energii) bývá hlas spíše tichý, slabý, bezvládný či sípavý, případně dochází ke ztrátě hlasu. Zdravé plíce znamenají jasný a zvučný hlas. Úzce také souvisejí s čichem a nosní sliznicí: silné plíce umožňují volné dýchání, čisté nosní dutiny a dobrý čich. Pro oslabené plíce jsou naopak typické časté rýmy s ucpaným nosem, záněty nosních dutin a zhoršení čichu. Možná vás překvapí, že s plícemi souvisí i stav pokožky: kontrolují totiž nejen dýchání jako takové, ale i dýchání kůže. Čistá, pružná pleť a správná termoregulace bývá známkou zdravých plic. Naopak suchá pokožka a samovolné pocení (otevírání a zavírání pórů) ukazují na jejich oslabení. 

Nechte je odpočinout a pomozte jim éterickými oleji 

Vytvořte si doma (a pokud možno i v práci) příznivé prostředí. Kromě čističek a zvlhčovačů zapojte do hry i éterické oleje. Mnohé z nich mají schopnost dezinfikovat vzduch, bránit v něm množení virů, čistit jej od spor plísní a dalších patogenů. Dezinfikují i dýchací cesty a harmonizují psychiku. Aromaterapie je občas neprávem považována za pouhou estetickou záležitost: rádi ji využijeme k provonění místností nebo pohlcení pachů. Kvalitní esenciální oleje ale dokáží mnohem více! Samotné slovo aromaterapie napovídá, že jde o léčbu pomocí vůní. Její tajemství využívali lidé napříč starověkými kulturami a princip fungování éterických olejů je dnes už i vědecky popsán. Rozptylovat do ovzduší je můžete pomocí aromalamp či difuzérů, které fungují i jako zvlhčovače. 

Eukalyptus, jedle nebo tymián?

Esencí na podporu dýchacích cest existuje celá řada. Vybírejte podle svého vkusu a nechte na sebe působit vůni, která dělá dobře nejen vašim plícím, ale i vaší mysli. Vhodnou volbou jsou například tyto vonné oleje:

 • tymián (protiinfekční, napomáhá odhlenění a vykašlávání, působí proti melancholii, posiluje srdce a krevní oběh)
 • eukalyptus (ničí choroboplodné zárodky v ovzduší, napomáhá vykašlávání a celkově posiluje, zchlazuje při teplotě)
 • jedle (antimikrobiální, posiluje při únavě, pomáhá při nachlazení, podporuje krevní oběh)
 • borovice (protiinfekční, povzbuzuje při celkovém vyčerpání, rozradostňuje, napomáhá odhlenění)
 • smrk (antiseptický, protibakteriální, protiinfekční, usnadňuje vykašlávání, povzbuzuje na duchu)
 • rozmarýn (uvolňuje hleny, pomáhá rozproudit energii a krevní oběh, prohřívá)
 • dobromysl (antibakteriální, protiplísňový a protizánětlivý)
 • levandule (všestranně zklidňující, uvolňující, analgetický, pomáhá při bolestech)

Výborné jsou i směsi éterických olejů na podporu dechového systému. Velmi příjemná je směs Druhý dech, která obsahuje i citrón pro celkové osvěžení a dobrou náladu. 

Čas bylinkových čajů 

Plíce nemají rády chlad, a proto je vhodné zahřívat se denně bylinnými čaji. Bylinky ve formě nálevu pijte po doušcích a vdechujte přitom jejich vřelou, teplou vůni. Na pročištění dýchacích cest se hodí zejména: 

 • plicník 
 • podběl
 • bezový květ
 • sléz
 • lipový květ
 • jahodník list
 • šalvěj
 • divizna
 • mateřídouška
 • jitrocel
 • máta
 • anýz
 • fenykl
 • heřmánek

Vhodné jsou jak samotné, tak ve směsi - osvědčená je například bylinná směs Plíce

Jezte vývary a husté omáčky 

S příchodem chladného počasí je vhodné vyřadit z jídelníčku studené saláty a syrovou zeleninu. Vhodné jsou silné masové a zeleninové vývary, husté omáčky a recepty s povahově teplými potravinami (například dýňová či mrkvová polévka se zázvorem či kurkumou, nebo poctivá česnečka). Vyřaďte chlazené, sycené nápoje a nahraďte je teplými čaji. Pijte hodně čisté vody, dodržujte pitný režim. Omezte mléko a mléčné výrobky, které zahleňují. Slaďte medem - dodává energii, posiluje přirozenou obranyschopnost a prospívá dýchacím cestám. 

Dýchejte vědomě a cvičte svůj dech

Existuje několik různých druhů dechových cviků. Nejjednodušší z nich je vhodné provádět každý den - samotné uvědomění si vlastního dechu pomáhá nejen plícím, ale i přetažené hlavě a podrážděným nervům. Jak na to? Jednoduše sledujte svůj dech, po dobu alespoň 5 min. Vnímejte jeho dráhu při průchodu nosními dírkami, jeho cestu do hrudní dutiny, postupné přenesení pohybu na bránici, a dále doprovodné malé pohyby hrudníku a břicha. Lépe vám to půjde, když zavřete oči. Pomoci si můžete i dlaněmi - spolu s cestou svého dechu je postupně pokládejte  na výše uvedená místa. Uvědomujte si, kde při každém nádechu a výdechu začíná ve vašem těle pohyb, kam se přesouvá a kde končí. 

Plíce a emoce

Se zdravím všech částí našeho těla úzce souvisí i psychická pohoda a vyrovnanost. Pokud v nás převažují negativní pocity nebo jsme dlouho "zaseknutí" na jedné emoci, trpí tím i naše vnitřní orgány. Plícím nejvíce škodí dlouhodobý zármutek, žal a pocit beznaděje. A funguje to i naopak: člověk s vrozenou slabostí plic bude v životě více podléhat melancholii, smutku, zármutku a žalu. Příliš snadno se rozpláče a dojme. Vyjadřování emocí, povídání si o nich a práce s nimi (ať už sám, s rodinou, dobrými přáteli či dobrým terapeutem) je proto důležité nejen pro naši psychiku, ale i pro zdraví plic (a celého organismu). V případě plic platí více než kdy jindy: veselá mysl, půl zdraví! 

Covid plícím nepřidal...

K běžným nástrahám, které na plíce denně číhají, se v posledních letech přidal covid-19. Při jeho lehkém průběhu sice nehrozí poškození, dochází ale k přechodnému zatížení a oslabení. Mnozí z nás dnes už nákazu koronavirem prodělali opakovaně a naše plíce tak bohužel dostaly zabrat více než kdy dřív. Nemluvě o závažném průběhu onemocnění, kdy oslabení (v horším případě poškození) plic přetrvává. Pečujte proto o své plíce, jak nejlépe umíte! Držte se přitom našich doporučení. 
 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím