Barion Pixel snow snow snow snow snow snow snow snow snow snow

Salveo - přírodní lékárna, prodej bylin

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován. Z hlediska EU se nejedná o léčivé byliny.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Zdarma e-booky v pdf

E-book Minerály

E-book Schusslerovi soli

E-book Jatra

E-book Odkyseleni

E-book 19 Bylin

Barion, visa, maestro, diners club, discover

Salveo.cz na Firmy.cz

Sbíráte ucho Jidášovo? Teď je ten správný čas!

04. 01. 2023, 13:57

Boltcovitka neboli ucho Jidášovo je houba nevšedního vzhledu i jména. Když na ni v přírodě narazíte, usmějte se od ucha k uchu! smiley Našli jste jednu z nejcennějších hub tradiční čínské medicíny a mnoha dalších tradic přírodního léčitelství. Nejde přitom o nic exotického ani cizokrajného: boltcovitku u nás lidé znali a používali už ve středověku. Patří k našim nejhojnějším zimním houbám - tradičně se sušila a přidávala k různým druhům pokrmů. Přihodit ji můžete třeba do polévky, k těstovinám, k rýži nebo rýžovým nudlím. Když na ni v přírodě narazíte, poznáte ji velmi snadno: připomíná ušní boltec. A proč zrovna ucho Jidášovo? Protože poprvé prý vyrostlo na bezu, na kterém se podle pověsti oběsil Jidáš Iškariotský. Ucho mu pak ke kmenu přirostlo a od té doby na něm roste. V některých oblastech je houba známá i pod názvem ucho Židovo. 

Jak přesně vypadá? 

Roste ve skupinkách vedle sebe nebo nad sebou, jednotlivé plodnice jsou 3-10 cm široké, na dotek pružné a poddajné, jako by byly z gumy nebo rosolu. Mají rezavou, červenohnědou barvu (případně tmavě kaštanovou), z vnitřní strany bývají světlejší a díky své chrupavčité konzistenci mohou být až průsvitné. Boltcovitka roste po celý rok, takže patří k několika málo houbám, které si u nás můžete nasbírat i v zimních měsících. 

Hledejte ji na pařezech, kmenech a odumřelých větvích listnáčů

Preferuje vlhčí prostředí a v naší přírodě ji nejčastěji najdete na bezu. Říká se jí proto boltcovitka bezová. Máte svůj oblíbený bezový háj nebo vzrostlý bezový keř? Udělejte si k němu letos procházku i v zimě. Možná zjistíte, že vám kromě jarního bezového květu a vitamíny nabitých, podzimních bezinek nabídne i svého zimního společníka: ucho Jidášovo. Při hledání se ale neomezujte jen na bez: boltcovitka roste běžně i na javoru, jasanu, vrbě, buku nebo dubu. 

Dobrota plná výživných látek 

Boltcovitkám se někdy také říká čínští smrži. Nejčastěji se s nimi setkáváme v asijských receptech, ale přidávat je můžete všude tam, kam běžně dáváte lesní houby nebo žampiony. Dobře se skladují, protože když si je po nasbírání nasušíte a před použitím ponoříte do vody, nabobtnají a rychle získají svůj původní tvar i podobu. Většinu obsažených látek si přitom dokáží uchovat. Sušené a na jemno namleté plodnice lze také použít jako bezlepkovou alternativu k jíšce - výborně totiž zahustí omáčky a nezmění přitom jejich chuť. Jemná a nevýrazná chuť boltcovitky je důvodem, proč u nás nabývá na kulinářské popularitě jen velmi pomalu. Dříve se o ní říkalo, že je "mdlá" a "nijaká". Dnes už ji dokážeme ocenit, protože víme, že i ten nejobyčejnější pokrm promění v jídlo s vysokou výživovou hodnotou. Když ji navíc nerozvaříte úplně doměkka, je příjemně "křupavá". 

Co v sobě skrývá? 

Především betaglukany a polysacharidy. Ty jsou známé svou schopností posilovat zdraví střevní mikroflóry, zlepšovat peristaltiku střev a posilovat imunitu. Dále minerály (draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, selen, zinek a měď), vitamíny skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin, kyselinu pantotenovou a pyridoxin), vitamín D, vlákninu, neesenciální i esenciální aminokyseliny, enzymy s antioxidačním potenciálem, polyfenoly, terpeny, flavonoidy a steroly. Mnohé z těchto látek mají protiinfekční schopnosti.

Pomocník při poruchách srážlivosti

Zvláštností ucha Jidášova je, že obsahuje inhibitor trombinu. Jedná se o specifický protein, který působí antitromboticky a má tedy schopnost pomáhat při poruchách srážlivosti krve. V současnosti probíhají studie zkoumající možnosti jeho využití při léčbě trombózy a při prevenci onemocnění souvisejících s ucpávaním tepen (včetně infarktu myokardu). V lidovém léčitelství je známé i užívání při krvácení hemeroidů, při krvácení z nosu a z dásní. 

Ze starých záznamů 

John Gerard, anglický bylinář z konce 16. století, doporučuje Jidášovo ucho při zánětu nosohltanu a bolesti v krku. Podle jeho instrukcí se má houba nasekat na drobno a povařit v mléce. Nápoj pak pijeme po doušcích. Další zmínky jsou o odvaru, do něhož namočíme kousek látky a použijeme ji jako obklad při zánětu očí. Odvar se dá i kloktat - pomáhá nejen při bolesti v krku, ale i při zánětu dásní. Známé bylo užívání houby jako podpůrné léčby při žloutence, po dlouhých nemocích a po porodu. Podobně jako většna medicinálních hub je i boltcovitka proslulá svými tonizačními, regeneračními a revitalizujícími účinky. Dnes je pro léčivé účely většinou užívána formou prášku v kapslích

Našli jste košík plný boltcovitek? 

Část rovnou použijte a část nasušte. Čerstvé houby očistěte a 10 – 20 minut povařte. Dle chuti a fantazie přidávejte do různých pokrmů. Sušené houby "probuďte k životu" tak, že je před použitím zalijete vroucí vodou a necháte 1-2 hodiny namáčet. 

Osvěžte své vlasy a unavenou pleť

Odvar z těchto houbiček je skvělou vzpruhou pro vlasy. Umyté vlasy jednoduše opláchněte odvarem a zabalte na 15 min do ručníku. Výživné látky v boltcovitce pomohou i vaší pleti - namočte v odvaru kousek látky či kapesník a přiložte na 15 min na obličej. 

Komentáře1

05. 01. 2023, 11:53:48
Jarmila - odpovědět
Dobrý den. půjdu se odpoledne podívat k jednomu bezovemu keři třeba tam bude ucho jidašovo, bezva článek děkuji Jarmila

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím