13. – 15. hodina
Vrchol aktivity zažívá tenké střevo. Jídlo, které jsme snědli k obědu (ideálně mezi 11. a 12. hodinou) by mu v tuto chvíli již mělo být k dispozici. Mezi jednou a třetí odpolední je lepší další potravu nepřijímat. Energii tenkého střeva je potřeba doplňovat energeticky vyrovnaným jídelníčkem. Nejde ale jen o jídlo k obědu: svěží a plní síly se po 13. hodině budou cítit ti, kdo měli výživově hodnotné a lehce stravitelné jídlo i k snídani.
Když je činnost tenkého střeva na svém maximu, dochází k nárůstu fyzické aktivity. Tento orgán je totiž spjat s elementem ohně a fyzická aktivita mu dělá dobře. Vzhledem k tomu, že se snižuje citlivost zubů, je též vhodná chvíle navštívit zubaře a podstoupit zubařský zákrok.
Jak tenké střevo vypadá a jaké funkce v těle plní? Jedná se vlastně o část trávicí trubice vedoucí mezi žaludkem a tlustým střevem. Probíhá v něm trávení a vstřebávání živin do krve. Důležitou informací je ovšem i to, že tenké střevo představuje náš největší imunitní orgán. Sídlí v něm tzv. mikrobiom, který představuje zhruba 70 % naší přirozené obranyschopnosti. Staří čínští léčitelé proto radí: "nechť se tvé jídlo stane tvým lékem"! Zatěžujeme-li svá střeva nezdravou, průmyslově zpracovanou a špatně stravitelnou potravou, trpí nejen naše zažívání, ale i naše imunita a kvalita každodenního života.
Zatížené, zanesené a špatně fungující tenké střevo se projevuje zažívacími problémy, například bolestí břicha, pocitem plnosti, průjmem, plynatostí nebo škrundáním v břiše. Vážnější nerovnováhu či onemocnění pak poznáme podle krve ve stolici nebo změny struktury stolice. Po psychické stránce se oslabené tenké střevo projevuje rozpolceností, častou změnou názorů a protichůdnými tvrzeními. Člověk je zmatený, nejistý, tzv. "neví, čí je", což může vést k frustraci, smutku a nedostatku radosti ze života. Máte-li již delší dobu sami v sobě velký zmatek, zamyslete se nad složením svého jídelníčku a zvažte jeho úpravu za účelem pročištění a posílení tenkého střeva. Vhodné jsou například tyto potraviny: kimchi, kefír, jogurty s živou kulturou, kysané zelí, lněná a chia semínka, celozrnné obiloviny, kombucha, řepa, masové a zeleninové vývary. Dále zařaďte čerstvé zeleninové a ovocné šťávy a bylinkové nálevy. Místo kávy vsaďte na čaj sencha nebo jiný kvalitní zelený čaj.
Párovým orgánem tenkého střeva je srdce - nepodceňujte proto každodenní radost ze života, buďte otevření novým zážitkům a výzvám! Případný stres, úzkosti, strachy a obavy z budoucnosti se snažte prodýchávat a ventilovat. Neuzavírejte se v nezpracovaných emocích. Žádná emoce, ani ta, která je pro vás ze všech nejnepříjemnější, není škodlivá, pokud se v ní "nezaseknete". Dlouhodobě nezpracované pocity nás zbytečně zatěžují - jinými slovy: co máme na srdci nezdravě dlouho, to nám nedovoluje žít na plno. V oblasti střev se pak psychické zátěže projevují průjmem nebo jinými zažívacími problémy.
Z přírodních doplňků stravy posílí střeva kvalitní probiotika a prebiotika. Z bylinek pomáhá například čekanka, puškvorec, proskurník, máta, meduňka, fenykl, anýz, saturejka, třezalka, heřmánek, dobromysl, mateřídouška, tymián, mochna nátržník, měsíček, řepík, zeměžluč, bez a další.
Jak co nejrychleji pročistit a nastartovat zanesená střeva si můžete přečíst na našem blogu.
Element: Oheň
Měsíc: Červen
Fyzické projevy energetické nerovnováhy: : bolesti v krku, bolesti ramene a nadloktí, rozpínavé bolesti v podbřišku, syndromy spojené s poruchami tvorby a distribuce tělních tekutin, k nimž se přiřazují i zežloutnutí bělma očí, hučení v uších, hluchota, bolesti šíje
Psychické projevy energetické nerovnováhy: Disharmonie dráhy se projeví poruchami analýzy a zpracování citů: přehnané kritizování, nekritičnost v analyzování, neschopnost přehodnotit vlastní city. V pozadí jde o strach o existenci, pocit neschopnosti těžit ze své činnosti, nepružnost, pocit neschopnosti vymezit si hranice, lehkovážnost, přeceňování svých možností, posouvání vlastních hranic na úkor jiných, stavy podráždění s pozadím poruch centrálního nervového systému.