Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Modré květy chrpy polní

Modré květy chrpy polní

01. 07. 2021, 09:22

Chrpa polní je půvabnou bylinou s vesele modrými až modro-fialovými květy, které snadno zahlédnete už zdálky. Často roste spolu s dalším lučním kvítím, například s vlčím mákem, čekankou, řebříčkem či heřmánkem. Na začátku letních prázdnin lemují jejich "vlastenecké" bílo-modro-červené barvy okraje obilných polí a lučních cest. Dříve byla chrpa velmi častá, ale dlouhá desetiletí chemických postřiků si vyžádala svou daň. Spolu s mnoha dalšími léčivými rostlinami se chrpy staly vzácnějšími a své místo k životu si nacházely na různých rumištích, skládkách, železničních náspech, v příkopech a na okrajích cest, kde nebyly používány herbicidy. Teď už se snad blýská na lepší časy: od masivního používání chemických postřiků se ustupuje a modré květy chrp tak zase vídáme častěji. Věděli jste, že si z nich můžete přípravit hojivý obklad na unavené oči? Ve starých herbářích a lidovém léčitelství najdeme chrpové odvary na záněty spojivek a obklady na oteklé oči a oční okolí. Tradiční jsou dále bylinné koupele, které pomáhají při potížích s otoky nohou a prospívají pokožce celého těla. Poradíme vám, jak květy správně nasbírat, nasušit a použít. Nesmíme také zapomenout zmínit, že se jedná o atraktivní polní kvítí, které by nemělo chybět v žádné letní kytici vázané v lučním, venkovském stylu. Společně s obilím a vlčími máky najdeme chrpy i v suchých vazbách. Dříve se chrpové věnečky věšely na obrázky, aby se v chalupě drželo štěstí. Chrpa polní, stejně jako několik dalších druhů okrasných chrp, se pěstuje také na zahradách, kde v době květu dělá velkou parádu. 

Vzhled, sběr a sušení 

Před květem chrpu poznáme podle vzpřímené, hranaté a běloplstnatě ochlupené lodyhy. Obvykle je 50-80 cm vysoká, může dosahovat až 1 m. Listy jsou přisedlé, kopinaté a střídavě uspořádané. Na koncích rozvětvené lodyhy rostou jednotlivě květní úbory, které se rozvíjejí (v závislosti na počasí a nadmořské výšce) od června do září. Bývají 2 až 3 cm velké, okrajové jazykové květy jsou sytě modré, střed úboru bývá tmavší, fialovo-purpurový. Je krásné sledovat, jak se zavřený kalich postupně rozevírá a představuje světu svůj načechraný květ, který kromě lidí láká také včely a je významnou medonosnou rostlinou. Květy sbíráme za slunného počasí, buď se zákrovem (kalichem) nebo bez zákrovu, druhá možnost je pracnější. V obou případech je dobré použít nůžky: odstřiháváme celá květenství těsně pod kalichem, bez stopky. Chceme-li květ bez zákrovu, dáme si pak doma práci s ručním otrháváním jednotlivých kvítků. Na trhu běžně seženeme obě varianty. Sušíme v tenkých vrstvách ve stínu nebo umělým teplem do 35°C. Při sušení na slunci by chrpa ztratila svou krásně sytou barvu. Právě díky ní bývá součástí čajových směsí. Často se přidává k černým a zeleným čajům, a to nejen pro obsah účinných látek, ale především pro svou modrou barvu, kterou si uchovává i po nasušení. Je také vyhledávanou sezónní dekorací v kulinářství, čerstvé květy jsou jedlou a nápaditou ozdobou dezertů.

Účinné látky a použití

Obsahuje flavonoidy (například apigenin, quercetin, luteolin, rutin), alkaloidy, glykosidy, hořčiny, saponiny, sliz a minerály. Za modrou barvu květů je zodpovědné barvivo cyanin. Nálev se v lidovém léčitelství používal k výplachům očí při zánětu spojivek a hnisavém onemocnění, nebo k přípravě obkladů na podrážděné oči a oční okolí. Dnes má proto novodobé uplatnění pro oči unavené dlouhou prací na počítači. Je také oblíbenou přísadou pleťových vod, zejména přípravků určených k péči o citlivé oční okolí. Nálev můžeme použít do vany při koupeli, pomáhá hlavně proti otokům nohou. Při vnitřním užívání (samostatně i v čajových směsích) podporuje trávení, působí žlučopudně a doporučuje se při nechutenství. 

Příprava nálevu

1 vrchovatou čajovou lžičku sušených květů zalijeme 200 ml vroucí vody. Necháme 10 min vyluhovat, přecedíme a pijeme 1-2 šálky denně. 

Domácí oční voda 

Z čerstvých či sušených květů připravíme silnější nálev: 2 vrchovaté čajové lžičky sušených nebo 1 hrst čerstvých chrp zalijeme 200 ml vroucí vody a necháme 10 min vyluhovat. Necháme vychladnout a užíváme jako zklidňující oční a pleťovou vodu, k obkladům, výplachům při zánětu spojivek, při podráždění očí apod. 

Bylinná koupel pro bolavé nohy 

Silnější nálev určený pro vnější použití přilijeme do vany a přidáme hrst mořské soli. V nachystané lázni máme nohy namočené 15-20 min, poté zabalíme do tepla a necháme odpočívat. Lze použít i k celkové koupeli, která prospívá pokožce. 

Co možná o chrpě nevíte 

Ve Francii má důležitou pietní úlohu: připnutím květu chrpy na oblečení vzdávají lidé při výročích a významných dnech hold obětem války, vdovám a veteránům. U nás je zase spojována se sklizní obilí. Jedna pranostika říká: Když kvete chrpa, za čtyry neděle chop se srpa. V souladu s lidovým léčitelstvím se také tradovalo, že kdo první uvidí kvést chrpu a potře si s ní oči, toho po celý rok ani jednou nezabolí. 

 

 

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím