Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Hody hody doprovody, dejte vejce malovaný

Hody hody doprovody, dejte vejce malovaný

29. 03. 2021, 08:50

Velikonoce jsou za dveřmi a letos budou opět jen v kruhu rodinném. I přesto si je můžeme užít a udělat sobě a svým blízkým radost veselými velikonočními zvyky. Krásnou tradicí je nařezat si do vázy větvičky a nazdobit je vyfouklými kraslicemi, provonět svou domácnost čerstvě upečeným mazancem, beránkem či jinou velikonoční dobrotou, nařezat vrbové proutky a uplést pomlázku, a samozřejmě také nabarvit natvrdo uvařená vejce. Nějaký ten koledník se vždycky najde, a bez ošatky plné nazdobených vajec by to nebyly ty správné Velikonoce smiley 

Barvení vajíček přírodní cestou 

Příroda nabízí několik osvědčených potravin, s jejichž pomocí můžeme docílit krásně nabarvených vajec, v přírodních tónech a bez chemie. Barvy sice nebývají tak výrazné jako u rozpustných pytlíků s průmyslovými barvivy, ale zůstaneme tak věrní původnímu významu Velikonoc, kterým je oslava probouzející se přírody a vítání jara. Náš národ patří k těm, které se mohou pochlubit dlouhou tradicí mnoha různých technik zdobení. K nejkrásnějším kraslicím, z nichž mnohé jsou doslova uměleckým dílem, patří vejce batikovaná voskem, vyškrabovaná, zdobená slámou, oblékaná do krajkových košilek, drátovaná, leptaná či malovaná tuší. Jaká škoda by to byla, kdybychom pokračovali v jednom z trendů posledních desetiletí, kdy se na vajíčka začaly lepit samolepky a navlékat smršťovací dekorační fólie. Čas strávený zdobením jsme sice zkrátili na pouhých pár minut, ale zapomněli jsme přitom na radost z tvoření. Je jasné, že ne každý má dostatek času a trpělivosti, které zdobení tradičními technikami obnáší. Pěkná vajíčka ovšem můžeme získat i jednodušší metodou: přírodními barvami a batikováním rostlin. V rámci příprav je potřeba vyjít si na procházku a nasbírat potřebné pomůcky: kousky rostlin či bylin. Použít můžeme jakýkoli pěkně tvarovaný kousek, který nám příroda časně zjara nabídne. Pěkné jsou listy jahodníku, sedmikrásky, řebříčku nebo mladé listy pampelišky. Pokud nemáme možnost vypravit se ven, můžeme zkusit použít například mrkvovou či celerovou nať. Rostlinné části necháváme obtisknout v rámci barvící lázně. Nemáme-li dostatek času, můžeme vajíčka jen nabarvit a pěkně vyleštit: i jednobarevná vajíčka bez obtisků udělají v ošatce velkou parádu. Pojďme si povědět, jak na to. 

Příprava barvící lázně 

Na 500 ml vody (aby se nám do lázně vešla dvě zcela ponořená vajíčka) vezmeme 1 plnou lžíci octa, 1 lžičku soli a zvolenou barvící potravinu. Směs přivedeme k varu, ztlumíme na mírný stupeň a vaříme asi 15 minut tak, aby lázeň nevřela, jen probublávala. Po čtvrt hodině odstavíme, necháme vychladnout, scedíme a nalijeme do předem přichystaných nádob. Skvěle se hodí zavařovací sklenice. Do sklenic s vychladlou barvící lázní vložíme natvrdo uvařená bílá vejce, která jsme důkladně odmastili octem. Jak odmastit vajíčka? Uvařená vejce necháme vystydnout a pak je důkladně několikrát otřeme hadříkem nebo odličovacím tamponem namočeným v octu. Necháme oschnout a při další manipulaci s vajíčkem dáváme pozor na přílišné doteky. Kontakt s kůži by mohl povrch vejce znovu "omastit" a barva by pak nemusela dobře chytnout. Pro pěkný, sytý odstín necháme vajíčka v lázni několik hodin, nejlépe přes noc. V tom případě přesuneme nádoby do lednice. Druhý den ráno vyjmeme obarvená vajíčka, necháme oschnout a na závěr vyleštíme sádlem nebo máslem. A teď to nejdůležitější: jaká přírodní barviva zvolit a jaké barvy se s nimi dají vykouzlit? Základními a nejčastěji užívanými potravinami jsou tyto: 

Cibulové slupky = hnědo-červená (slupek jsou potřeba alespoň dvě hrsti, proto není špatný nápad schovávat si je průběžně a s předstihem)

Mladé kopřivové výhonky = světle zelená (pokud již v čase Velikonoc rostou - letos bychom je měli najít bez problémů)

Kurkuma = žlutá, žluto-oranžová

Červená řepa = růžová (nakrájíme na větší kousky)

Červené zelí = světle až tmavě modrá (na hnědých vajíčkách může vytvořit tmavě zelenou)

Černý čaj = tmavě hnědá (na hnědých vajíčkách může chytnout do černa)

Dubová kůra = světle až tmavě hnědá

Borůvky = modrá (mohou být i mražené nebo kompotované, ale může se snadno stát, že vám jich bude na lázeň líto a raději je sníte...) wink

Špenát = zelená

Je potřeba mít na paměti, že každá potravina je "originál", stejně jako jednotlivá vejce, a výsledek může být pokaždé trochu jiný smiley Jednou vám třeba nechytne barva z cibulových slupek, jindy zase patří k těm nejvýraznějším. Nás letos překvapily kopřivy, které vykouzlily krásnou světle zelenou. Můžete také zkusit v půlce doby barvení přendat vajíčko z jedné lázně do druhé, někdy se podaří zajímavý odstín. Existuje mnoho dalších přírodních barviv, tak neváhejte zkoušet a experimentovat podle libosti a dostupných zdrojů. 

Batikování rostlinami

Pokud se rozhodneme pro ozdobení vajec obtisky rostlinek, budeme potřebovat následující: silikonové punčochy nastříhané na čtverečky (může být i obinadlo nebo jiný druh elastické látky), nit, provázek nebo gumičku, zajímavě tvarované kousky rostlin (pěkná jsou také stébla trávy), nůžky nebo špendlík. Na uvařené, odmaštěné, suché a vychladlé vajíčko přiložíme lícem zvolené kousky rostliny, položíme přes ně čtverec ustřižené punčochy, pevně stáhneme a zagumičkujeme či uvážeme. Na kousky rostlin můžeme dát trochu krému na ruce, aby se na vejce lépe přilepily. Potřebujeme, aby se nepohybovaly a aby se pod ně nedostala barva. Pod punčochou je ještě můžeme narovnat špičkou nůžek nebo špendlíkem. Takto připravené vajíčko vložíme do barvící lázně a opět necháme barvit přes noc. Po vyndání vajíček z lázně odstraníme punčochu i s rostlinkami a kocháme se, co obtisky vytvořily. Necháme oschnout, přeleštíme a máme hotovo.

Teď už jen naaranžovat vejce do ošatky, která bude jistě nejkrásnější dekorací na slavnostním stole smiley Ať už si zvolíte tuto nebo jinou techniku zdobení, přejeme Vám veselé tvoření! 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím