Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Česnek medvědí, silák z jarní přírody

Česnek medvědí, silák z jarní přírody

17. 03. 2021, 09:22

Začíná sezóna medvědího česneku. Už jste si na něm letos pochutnali? Sbíráme mladé listy před květem, věšinou v průběhu března a dubna, vždy v rozumném množství a jen tam, kde je to povoleno. Listy užíváme čerstvé, protože sušením či mražením se jeho síla ztrácí. Můžeme si je nasekat nadrobno a nasypat na chleba podobně jako třeba pažitku, petrželku, bršlici nebo jarní cibulku. Úžasné jsou nastudeno do tvarohových pomazánek, bylinkových másel, salátů či pikantních jogurtových zálivek. Dochutit a ozdobit jimi můžeme masové a zeleninové vývary, celé listy lze také krátce podusit a nachystat stejně jako listový špenát. V dnešním článku vám poradíme, jak vyrobit domácí pesto. Je to rychlé a jednoduché, pesto skvěle chutná, báječně voní a má krásnou ostře zelenou barvu. Vedle bazalky patří česnek medvědí k nejoblíbenějším základům pro typicky zelená "jarní" pesta. Vyzkoušet můžete také česnekové víno, které má říz a pomáhá při zahlenění. 

Kde roste a jak vypadá 

Jedná se o vytrvalou bylinu ze stejné čeledi jako je bledule, sněženka nebo narcis. Daří se jí na stinných, vlhkých místech, nejčastěji ji najdeme v lužních lesích, na vlhčích loukách nebo u vod. Bývá 10-45 cm vysoká, má podzemní cibuli a drobné bílé kvítky uspořádané do lichookolíku. Listy jsou kopinaté, podlouhlé a hladké, 2-5 cm široké. V lesích někdy nacházíme celé koberce česneku medvědího - je to pastva pro oči! Hotové ztělesnění jarní svěžesti a síly. Látky, které obsahuje, jsou navíc velkou vzpruhou pro unavený organismus. Natrhejte si plný košík a zpestřete svůj jídelníček tímto sezónním pokladem. Pokud si nejste jistí identifikací byliny a obáváte se záměny s konvalinkou nebo ocúnem, řiďte se svým čichem. List česneku medvědího stačí promnout mezi prsty - měli byste ucítit nezaměnitelnou česnekovou vůni.

Vitaminy a zdraví prospěšné látky 

Touto bylinou si prý medvědi po zimě čistí krev. Uvádí se, že ji po zimním spánku vyhledávají a putují za její vůní. Česnek medvědí obsahuje antibakteriálně působící alicin, antioxidanty, značné množství vitaminu C (přibližně 150 mg na 100 g rostliny), železo, hořčík a vitaminy A, B1 a B2. Listy jsou tradičně užívány k očistným kúrám, napomáhají vylučování těžkých kovů, jsou zdravé na srdce, prospívají kardiovaskulární soustavě, doporučují se při vysokém tlaku a mají pozitivní vliv na metabolismus cholesterolu. Jejich konzumace zmírňuje potíže s nadýmáním a celkově prospívá střevní soustavě. Dříve byl medvědí česnek první pomocí při škrkavkách, roupech a dalších střevních parazitech. Podporuje zažívání a funkci nečinných nebo přeplněných střev. Podle lidových mouder také působí proti stísněnosti, úzkostem a pocitu napětí v hlavě. Česnek medvědí, podobně jako česnek setý (kuchyňský), prý zahřívá tělo i duši, rozprouďuje, dodává odvahu, zahání malátnost a nejistotu, zkrátka posiluje náš vnitřní oheň, průbojnost a chuť do života. Tak si z něj pojďme nachystat něco dobrého!

Medvědí pesto

Máme-li nasbíráno větší možství listů, můžeme se pustit do přípravy pesta. Receptů je mnoho - někomu stačí olej a sůl, někdo rád přidá oříšky a parmazán. V každém případě zvolíme kvalitní za studena lisovaný olej, dle chuti sáhneme po olivovém, avokádovém, nebo třeba ořechovém. Zároveň jako u všech druhů pesta můžeme přidat svůj oblíbený druh ořechů. My jsme zkusili kešu ořechy, skvělé jsou také piniové nebo vlašské. Pokud jde o parmazán, zvolíme grana padano či parmigiano reggiano. Sůl přidáváme opatrně. Listy omyjeme a necháme oschnout, oříšky nameleme, všechny ingredience postupně smícháme a rozmixujeme. Na 150 g listů použijeme přibližně 50 g ořechů, 100 ml oleje, 50 g parmazánu a cca 5 g mořské soli. Po přendání pesta do skleničky ještě navrch zakápneme olejem. Skladujeme v ledničce po dobu 1 týdne. Samotné listy v oleji, bez ořechů a sýru, můžeme skladovat i déle. 

Česnekové víno

Hrst čerstvých, nadrobno nasekaných listů krátce svaříme ve čtvrt litru kvalitního bílého vína. Scedíme a dosladíme medem. Víno se dříve doporučovalo starším lidem trpícím dušností spojenou s chronickým zahleněním prsou. 

Bylinkové máslo

Na kostku másla (200-250 g) budeme potřebovat 1-2 hrsti listů a 2-3 špetky mořské soli. Vše rozmixujeme, můžeme přidat i další bylinky, například pažitku, libeček nebo petrželku. Využití je široké, skvěle se hodí nejen na pečivo, ale také ke grilovanému masu, rybám, zelenině nebo na brambory. 

Další použití 

Šťávou vymačkanou z čerstvých listů v odšťavňovači můžeme potírat oblast srdce při rozšířených věnčitých cévách, nebo jí zlehka potřít drobné ranky na kůži. Chceme-li bylinu užívat celoročně, sáhneme po tinktuře. 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím