Barion Pixel snow snow snow snow snow snow snow snow snow snow

Přírodní lékárna - Salveo, prodej bylin

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován. Z hlediska EU se nejedná o léčivé byliny.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Zdarma e-booky v pdf

E-book Minerály

E-book Schusslerovi soli

E-book Jatra

E-book Odkyseleni

E-book 19 Bylin

Barion, visa, maestro, diners club, discover

Salveo.cz na Firmy.cz

Měsíček lékařský: jak ho využít?

05. 07. 2022, 15:37

Známe ho všichni: veselé, svítivě oranžové květy zbarvené někdy i do žluta či žluto-oranžova. Přes léto bývají běžnou ozdobou našich zahrad, truhlíků a květináčů. V jižnějších oblastech, kde roste i divoce, kvete po většinu roku. U nás patří mezi letničky a pokud si ho chcete nasbírat pro léčivé účely, teď je ten správný čas! Obvykle se sbírá a zpracovává v červenci a srpnu, naše babičky ho sušily na čaj nebo z něj vyráběly masti a oleje. Posilující a chuťově zajímavé je i domácí měsíčkové víno. Dříve se také používal k barvení pokrmů (například krémů nebo pomazánek) do žluta, místo mnohem vzácnějšího a dražšího šafránu. Pojďme si povědět, k čemu je nám tato sympatická bylina dnes dobrá a jak ji správně zpracovat a využít. 

Měsíčkem proti zánětům, alergiím a trávicím potížím 

Latinsky calendula officinalis, měsíček lékařský, obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek vhodných pro vnitřní i vnější užití. Má antiseptické a desinfekční účinky, působí proti plísním v těle a celkově detoxikuje. Svým očistným účinkem podporuje zejména činnost jater, jejichž přetížení a zhoršená funkce se projevuje například alergiemi, vyrážkami, celkovou únavou, nedostatkem energie a trávicími potížemi. Čistí a vylaďuje i samotný trávicí systém, posiluje správnou funkci střev a pomůže vám se žaludečními křečemi, žlučníkovými bolestmi či nadýmáním. Měsíček, podobně jako třeba heřmánek, se v podobě čajového nálevu nemusíte bát vypít ani po noci strávené na záchodě s letní střevní chřipkou nebo podobnou nepříjemností. Přidává se i do čajových směsí při nachlazení a zánětech dýchacích cest.

Pro zdravou kůži a rychlé hojení ran

Díky svým desinfekčním a zároveň zklidňujícím účinkům je skvělým pomocníkem v péči o kůži. Hodí se jako hlavní účinná látka do mastí, masážních olejů, na přípravu ulevujících obkladů a oplachů. Pomáhá při štípnutí hmyzem, zklidňuje otoky a alergické reakce, zmírňuje svědění. Urychluje také hojení jizev a drobných ran, napomáhá rychlejší regeneraci pokožky, například při popáleninách nebo při jakémkoli podráždění kůže. 

Pohlazení pro ženy 

Měsíčkový květ patří k nejznámějším ženským bylinám. Upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci, mírní potíže související s menopauzou a pomáhá při gynekologických zánětech. Výborně působí například při opakujících se kvasinkových, ale i jiných infekcích. V těchto případech ho můžete používat jak vnitřně (popíjením čajů), tak na přípravu desinfekčních oplachů a koupelí. Využijí ho i kojící maminky - pomáhá na poraněné bradavky, urychluje hojení trhlinek a ulevuje při bolesti. Měsíčkovou mast zároveň ocení i miminka, protože zbavuje opruzenin. 

Vzpruha pro duši 

Měsíček má schopnost vyladit naši psychiku - zmírňuje úzkosti a zklidňuje obavy a strachy. Někdy se mu přičítájí i mírně sedativní účinky. Zároveň ale dodává pocit radosti a veselí. Jeho barva je symbolem sebedůvěry, akceschopnosti a pořádné chuti do života! Cítíte se sklesle? Naordinujte si 2 šálky měsíčkového čaje denně nebo si dopřejte sklenku měsíčkového vína. Poradíme vám, jak na to. 

Sběr a sušení 

Většinou se sbírá květ s kalichem (se zákrovem), ale můžete si dát i tu práci a nasušit si jednotlivé lístečky. Sbíráme jen za suchého počasí, nejlépe mezi 10-11 hodinou. Ideální je krásný, slunečný den, který si zpestříte sběrem oranžovo-žlutých sluníček. Košík plný měsíčkového květu je pastvou pro oči! Naladí vás na léto a nachystá na podzimní plískanice, které jsou zatím ještě daleko, ale jednoho dne dorazí v plné parádě a spolu s nimi i nemoci z nachlazení a skleslá nálada. A na ně je měsíček jako dělaný! Sušíme na tmavém, suchém místě, případně za umělého tepla, při maximální teplotě do 45 °C. Měsíček je potřeba nasušit rychle, protože do sebe rád natahuje vlhkost a snadno chytá plíseň. Skladujeme v temnu, v papírových sáčcích nebo v pevně uzavřené sklenici. 

Příprava čaje 

1 čajovou lžičku zalijeme právě uvařenou vodou a necháme 10 min vyluhovat v přikryté nádobě. Popíjíme a užíváme si příjemnou bylinkovou chuť a vůni. 

Výroba masti 

Na 300 ml kvalitního rostlinného oleje (např. slunečnicového) dáme 4-5 hrstí čerstvých květů měsíčku. Při velmi mírné teplotě asi 20 min povaříme.  Necháme 24 hod odstát, scedíme a mírně zahřejeme. Přidáme 40 g včelího vosku, necháme rozpustit a ještě teplé přelijeme do sklenice. Pevně uzavřeme, uchováváme  v lednici. Podle potřeby vmasírujeme do postiženého místa - například na jizvy, na křečové žíly, na hnisavé vřídky či akné, na záděry, na popraskané, suché ruce nebo všude tam, kde je potřeba urychlit hojení či zklidnit, vyčistit a vyživit pokožku. 

Pochutnejte si na měsíčkovém víně 

Dříve bylo celkem běžné, dnes už se tak často nevidí. Své účinky si přitom uchovává a chutná výborně. Na 1 l bílého vína (např. ryzlinku) vezmeme 50-60 květů měsíčku. Napěchujeme je do lahve tak, aby byly zcela ponořené, uzavřeme a necháme macerovat. Po 2 týdnech slijeme a podáváme dle chuti, nebo při potížích 2-4 x denně po malých dávkách (cca 100 ml). 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím