Barion Pixel snow snow snow snow snow snow snow snow snow snow

Přírodní lékárna - Salveo, prodej bylin

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován. Z hlediska EU se nejedná o léčivé byliny.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Zdarma e-booky v pdf

E-book Minerály

E-book Schusslerovi soli

E-book Jatra

E-book Odkyseleni

E-book 19 Bylin

Barion, visa, maestro, diners club, discover

Salveo.cz na Firmy.cz

Bylina se jménem řeckého bojovníka

31. 07. 2022, 13:26

Znáte ji? Působí protizánětlivě, zlepšuje trávení, posiluje zdraví cév, podporuje krevní srážlivost a pomáhá zastavovat silné krvácení. Dnes je známá hlavně jako bylina pro ženy, protože zmírňuje potíže se silnou menstruací a pomáhá s ženskými potížemi všeho druhu. Ve starověkém Řecku ale platila spíš za bylinu pro muže! Svůj rodový latinský název, achillea, dostala podle antického hrdiny a bájného bojovníka Achilla.

Už víte, o které bylině je řeč?

Roste na každé louce a u každé cesty, sympatická a všem povědomá rostlina s drobnými bílými kvítky: řebříček. Právě v něm prý Achillova matka své díte vykoupala, aby ho ochránila a učinila neporazitelným. Držela ho přitom za patu, která se stala jeho jediným zranitelným místem, tzv. achillovou patou... Další z pověstí pak vypráví o tom, jak Achilles během trojské války léčil zraněné spolubojovníky čerstvými listy řebříčku. 

Co na to moderní medicína 

Rozbor účinných látek v řebříčku opravdu potvrzuje přítomnost látek zvyšujících krevní srážlivost. Zlepšuje také látkovou výměnu a kromě krvácivých stavů pomáhá i při průjmech a zánětech žaludku a střev. Oblíbený je jak v lidovém léčitelství, tak v moderní farmacii. Nejčastěji se přidává do různých čajových směsí - najdete ho například v čajích na posílení dýchacích, trávicích a močových cest nebo v čajích pro ženy. Dříve se u nás v odvaru z řebříčku namáčely obklady, které se přikládaly na silně krvácející rány. Mezi nejdůležitější obsahové látky řebříčku patří silice, flavonoidy, hořčiny, třísloviny a kumariny. 

Sbíráte ho? Jestli ne, poradíme vám, jak na to.

Když na něj narazíte v čistém prostředí, byla by škoda si ho nenasbírat. Používá se kvetoucí nať, kterou snadno poznáte podle "žebříčkovitých" listů a bílých květenství. Lodyha je vzpřímená, nahoře větvená a může být až 80 cm vysoká. Drobné, bílé kvítky jsou někdy zbarveny i lehce do žluta či do růžova. Ke sběru řebříčku je nejlepší teplý, slunečný den, ideálně kolem poledne, kdy se zvyšuje účinnost obsažených silic. Kvete celé léto, většinou od konce května do září. Suší se buď zavěšený ve svazcích květem dolů, nebo nasekaný na drobno. Někdo sbírá a suší jen květenství, která obsahují nejvíc účinných látek. Lodyhu není snadné utrhnout, proto je dobré mít s sebou nůž, kterým ji odříznete (cca 15-20 cm nad zemí). Nasušený řebříček skladujte v temnu, nejlépe v uzavřených sklenicích nebo papírových sáčcích. 

Příprava čaje 

Nasušenou bylinku zalijte vroucí vodou (1 vrchovatou lžičku na 250 ml vody), nechte 10 min vyluhovat v přikryté nádobě a pijte po doušcích. Čaj má příjemnou bylinnou vůni (která vám v zimě připomene vyhřáté letní louky!) a mírně kořenitou chuť. Kromě výše zmíněných potíží pomáhá i při migrénách. A nejde jen o bolesti hlavy související s cyklem nebo hormonálním výkyvem - řebříčkový čaj zmírňuje i migrény vyvolané prudkou změnou počasí, stresem nebo velkou psychickou zátěží. Dopřejte si ho i při bolestech žaludku či žlučníku - pomůže vám s nevolností, nadýmáním, nechutenstvím, s náhlými pocity slabosti i se závratěmi. Je to bylina zklidňující, harmonizující a celkově posilující. 

Nejlepší je "po domácku" sbíraný, ale pokud to letos nestihnete, najdete ho i v naší nabídce. Stejně jako většinu ostatních bylin ho máme jak samostatně, tak v čajových směsích

Prospívá i pleti 

Při vnějším použití formou mastí, obkladů, oplachů nebo koupelí působí protizánětlivě, zklidňuje podrážděnou pokožku a podporuje zdraví kůže. 

Na závěr tip pro milovníky přírodních aranží: 

Řebříček nasušený v celku je skvělou bylinou do suchých vazeb. Jeho pevná lodyha totiž zůstává vzpřímená a neláme se. Pokud chcete řebříček použít do sušených kytic nebo jiných dekorací, sušte ho zavěšený (květem dolů). Stonek pak zůstane dokonce i trochu pružný, takže ho snadno svážete s jinými druhy sušených rostlin. Dlouho vám vydrží třeba kombinace řebříčku s levandulí, zlatobýlem, kopretinou nebo vratičem. 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím