Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Klíště obecné - nebezpečný jedinec!

Klíště obecné - nebezpečný jedinec!

22. 05. 2022, 11:30

Klíště obecné (Ixodes ricinus) je nechvalně známý roztoč z čeledi klíšťatovitých. Živí se krví ptáků, savců a plazů, a je přenašečem nebezpečných infekcí, které někdy i ohrožují na životě. Je až neuvěřitelné, jak velkou spoušť může napáchat tak malý tvor! Jak zvířata, tak člověka dokáže nakazit až třemi infekcemi naráz. Hojně se vyskytuje zejména v Evropě, ale žije i v některých oblastech severní Afriky a na Blízkém Východě. Optimální podmínky pro život tohoto roztoče jsou ve vlhčích lesích s vyšším rostlinným i keřovitým podrostem, na okrajích cest, na loukách, stráních, a čím dál tím častěji i v městských parcích a na zahradách. Nejvíc mu vyhovuje vyšší tráva, cca do 10 cm. Aktivní je většinou od jara do pozdního podzimu - podle počasí. Může se objevit i za teploty 5 stupňů Celsia v měsíci únoru  - často to zjistíte, když je najdete na svých venku pobíhajících zvířecích kamarádech. Vlivem změny klimatu a globálního oteplování se "naše" klíště obecné posouvá stále severněji, do vyšších nadmořských výšek, kde se dříve vůbec nevyskytovalo. U nás se naopak začala objevovat klíšťata původem z jižní Evropy, přenašeči závažných infekcí jako třeba ehrlichióza. Uvádí se, že celkem je v přírodě infikováno asi 20 % klíšťat. 

Životní cyklus klíštěte 

Délka vývojového cyklu klíštěte je od jednoho do tří let a zahrnuje 3 stadia: larvu, nymfu a dospělce. Samička po oplodnění (po němž sameček umírá) naklade 2 500 až 4 000 vajíček. Z těch se vylíhne larva o velikosti 0,8 milimetru s třemi páry nohou. Přisává se na drobné hlodavce i na člověka a po nasátí krve, tedy nakrmení, časem sama odpadne. Po odpadnutí z hostitele dochází k přeměně všech orgánů, přibude 1 pár nohou a larva se změní v nymfu o velikosti 1,2 - 1,5 mm, která se následně přisává na zajíce, ježky, drobné hlodavce, ale také na člověka. Po nasátí nymfa opět odpadá a dochází ke konečné proměně na dospělce - samečka nebo samičku, které mají velikost kolem 4 mm.


 

Infekce přenášené klíšťaty 

Nejčastěji je klíšťaty přenášena lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Jedná se o dvě naprosto rozdílná onemocnění: borelióza je bakteriální, klíšťová encefalitida virová, a proto je u nich nutný odlišný způsob léčby. Mezi vzácnější infekce patří babesióza a ehrlichióza. Proti lymeské borelióze neexistuje očkování, proti klíšťové encefalitidě ano.

Lymeská borelióza


Zákeřnost této nemoci spočívá v tom, že pokud je špatně léčena nebo není léčena vůbec, dochází k doživotním následkům, které výrazně snižují kvalitu života. Problémem je, že v počátečním stádiu v řádu pár týdnů po nákaze infikovaným klíštětem nemusíte mít vůbec žádné symptomy nebo jen tak neurčité, že nad nimi mávnete rukou (mírná únava, několik dní trvající příznaky chřipkového onemocnění). Asi 50% lidí se po nákaze udělá (po několika týdnech v místech vpichu) červená skvrna (Erythema migrans), která může mít bílý střed. Po tomto zjištění by měl praktický lékař okamžitě naordinovat správnou dávku antibiotik. Pokud není  onemocnění léčeno, přechází do dalšího stadia, dochází k bolestem a otokům (hlavně velkých kloubů), postižení kůže a nervů. I v tomto stadiu, pokud jsou nasazena antibiotika, lze nemoc úspěšně vyléčit. Pokud jste měli klíště a pozorujete na sobě zmíněné potíže, trvejte u lékaře na laboratorním vyšetření krve metodou Elisa nebo Western Blot. Někteří lékaři mají tendenci problém bagatelizovat, ale jde přece o Vaše zdraví! A to máte jen jedno. Neléčená borelióza následně přechází do posledního, chronického stadia, kdy jsou trvale postiženy klouby, nervový systém a srdce. V souvislosti s tím trpí pacient neustále se vracejícími urputnými bolestmi. Dochází k brnění, mravenčení nebo necitlivosti končetin, poruchám paměti, spánku a dalším velmi nepříjemným a doživotním zdravotním problémům.
 

Klíšťová encefalitida

Jedná se o závažné onemocnění postihující mozek a mozkové blány, které je způsobeno virem klíšťové meningoencefalitidy. Mezi hlavní příznaky patří bolesti hlavy, vysoká teplota, bolesti v zátylku, někdy ztráta orientace a nervové problémy. Nemoc má zpravidla 2 fáze: pro 1. fázi jsou typické příznaky podobné chřipce - bolesti kloubů, svalů, nechutenství, které trvají 3 - 5 dnů. Poté následuje klidové období trvající až 20 dní, po němž přichází 2. fáze, kdy infikovaný trpí velkými bolestmi hlavy, vysokými teplotami, poruchami hybnosti, výpadky paměti, poruchami spánku. Po laboratorním vyšetření krve se v případě pozitivního výsledku provádí také vyšetření mozkomíšního moku. U této nemoci je nutná hospitalizace. Na virus sice lék neexistuje, ale vhodnými přípravky jsou léčeny jeho nebezpečné symptomy. Až 1/4 pacientů je pronásledována trvalými následky - patří mezi ně chronické bolesti hlavy, obrna horních končetin, poruchy spánku a koncentrace. Jde o velmi vážnou nemoc a zhruba 1% infikovaných bohužel končí fatálně.

Prevence 

Chraňte se před klíšťaty vhodným oblečením, používejte repelenty, repelentní náramky, po příchodu z přírody domů se důkladně prohlédněte, v případě nálezu přisátého klíštěte jej opatrně vyviklejte pomocí speciální pinzety, poté místo vpichu důsledně vydezinfikujte a opakovaně potírejte dubovkami. Do kalendáře si napište datum, kdy jste si klíště vyndali, a načrtněte si lidské tělo - stačí obrys. Tečkou označte místo, kde bylo klíště přisáté. Začněte užívat bylinné tinktury Bříza nebo Buk, Topol černý a Štětku soukenickou. Užívejte každý den po dobu jednoho měsíce a dodržujte dávkování uvedené na etiketě. Náš tip: dejte si denně také 1 polévkovou lžíci kvalitního medu. Včelí med totiž obsahuje širokou škálu vitamínů a minerálů, a dodá tělu energii potřebnou na boj s vážnou nemocí. 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím