Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Přírodní ozdoby na stromeček

Přírodní ozdoby na stromeček

09. 12. 2021, 09:30

Vyrobte si letos své vlastní ozdoby z přírodních surovin - jsou pěkné, originální, nerozbitné a provoní vám celý byt heart Mezi nejoblíbenější DIY dekorace patří sušené ovoce, především plátky pomeranče a dalších citrusů. Úžasná je také sušená pomerančová kůra různých tvarů, sušená jablíčka, svitky skořice, řetězy z ovoce, burských oříšků, rozinek či kousků slámy, mašle ze stužky či jutové stuhy nebo nazdobené šišky. Přírodní materiály prostě vánočnímu stromečku sluší! Rodiny s malými dětmi také ocení, že přírodní dekorace jsou bezpečné, i když je zvědaví skřítci shodí na zem nebo se do nich třeba zakousnou. Máte své oblíbené skleněné ozdoby a nedovedete si stromeček představit bez nich?  Nevadí, dokonce i ty nejtřpytivější sady vánočních koulí či zvonečků můžete krásně nakombinovat s plátky jablka a pomeranče ozdobených kořením. Chcete-li letos vyzkoušet něco nového a užít si přírodní zdobení stromečku, poradíme vám, jak na to. Vánoční tvoření je skvělým způsobem, jak zabavit děti a celou rodinu o dlouhých zimních večerech. Uvařte si konvici vánočního čaje a pusťte se do toho, máte nejvyšší čas! smiley

Kouzlení s pomerančem 

Menší až středně velký pomeranč nakrájíme na plátky, ideální jsou asi 4 mm. Silnější kolečka špatně prosychají, slabší se rozpadají. Rozprostřeme je na plech s pečícím papírem, můžeme je také naskládat na rošt. Sušíme v troubě při 50 oC, během sušení kolečka průběžně otáčíme. Sušení urychlíme, když použijeme funkci ventilátoru (pro lepší cirkulaci vzduchu). Nechceme-li mít dlouho puštěnou troubu, můžeme sušit několik dní na utěrce na topení, jen musíme ohlídat, aby pomeranče nezvlhly a nechytly plíseň. Někdo suší také zavěšením nad krb nebo jiný zdroj tepla - v tom případě se kolečka zkroutí, což nemusí být na škodu. Kolečka můžeme po obvodu propíchat kousky hřebíčku, který předtím trošku zkrátíme. Hezké je také nakombinovat více různých druhů citrusů: pestrobarevné kombinace docílíme žlutými citrony, červenými grepy a zelenými limetkami. Ze samotné pomerančové kůry můžeme vykrajovat tvary - oloupeme větší pomeranč, abychom měli dostatečně velké kusy kůry, a jednoduše vykrajujeme. Vykrajovátka přikládáme vždy z vnitřní strany, kůru je potřeba použít hned po oloupání. Vykrájené tvary pak sušíme společně  s plátky. 

Sušená jablka 

Plátky jablek (opět přibližně 4 mm) potřeme citronovou šťávou, aby při sušení nezhnědly. Velká kolečka můžeme rozkrojit na půlměsíce. Sušíme stejně jako pomeranče, v troubě je ideální zaplnit co nejvíce prostoru, aby se všechny budoucí ozdoby nasušili při jednom. Pozdní jablíčka, zejména kyselejší odrůdy, patří v našich krajích k nejstarším vánočním ozdobám vůbec. 

Perníčky pro vzorňáky 

Kdo s vánočními přípravami začal vzorně už s příchodem adventu, může si stromeček ozdobit krásně změklými perníčky smiley Při vykrajování je dobré myslet na dírku, abychom perníčky měli jak zavěsit. Nemáte-li vykrajovátko na malou dírku, můžete použít brčko. 

Přírodní řetězy

Nasušené ovocné plátky lze na stromeček věšet buď přímo nebo je navlékat a vyrobit řetěz. Aby se netrhal a dlouho vydržel, je dobré použít pevnější, režnou nit (pěkně vypadá pozlacená, červená nebo tmavě zelená). Mezi jednotlivá kolečka můžeme dávat voňavý hřebíček (který nejprve namočíme, aby nabyl na objemu a dal se jehlou napichovat). Přidejte také burské oříšky, které snadno navlečete propíchnutím uprostřed. Samotný "burákový" řetěz vypadá pěkně, když jsou oříšky navlečené střídavě s rozinkami. Řetězy můžete dozdobit navázáním mašliček z červené stužky nebo větších mašlí z jutové stuhy. Tradičně se také navlékaly řetězy z kousků slámy, které působí jemně a lidově. Sláma musí být oloupaná a očištěná, z vyzrálého obilí, bez kolínek. Nastříháme asi 2 cm dlouhé kousky a navlékáme střídavě na šířku a na délku. 

Skořice s badyánem 

Jednoduché, ale krásné. A božsky voňavé! Několik svitků skořice převážeme přírodním provázkem nebo papírovým lýkem. Můžeme také zavěsit samotný svitek, který ozdobíme přilepením hvězdičky badyánu. 

Borovicové šišky 

Během léta a podzimu si vždy nasbírejte pár šišek - jsou pěknou přírodní dekorací samy o sobě. Na vánoční aranže a jako přírodní obdoba skleněných koulí se nejlépe hodí šišky borovicové. Do spodní, placaté strany vsuňte nebo našroubujte malou skobičku. Pokud by to nešlo, předvrtejte si do šišky malou dírku. A pak už se fantazii meze nekladou... náš tip: potřete šišku tekutým lepidlem a posypte ji stříbrnými třpytkami. Bude vypadat jako ojíněná. Děti rády barví šišky vodovkami nebo temperami, můžete je také nastříkat sněhem ve spreji. Ještě mokré je pověste a nechte zaschnout. Skobičku pak můžete zakrýt mašlí.

 

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím