Barion Pixel jatra plice tluste_strevo zaludek slezina_slinivka srdce tenke_strevo mocovy_mechyr ledviny osrdecnik troji_ohrivac zlucnik drevo kov kov zeme zeme ohen ohen voda voda ohen ohen drevo aktualni_organ

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Všechny produkty na našich stránkách, které jsou schváleny jako doplňky stravy, nejsou léky a nemůžeme je za předepsané léky zaměňovat.

Barion, visa, maestro, diners club, discover
Sbíráte bezinky?

Sbíráte bezinky?

02. 09. 2021, 09:29

S příchodem září dozrávají na našich keřích bobulky různých barev. Mnohé z nich si můžeme nasbírat a použít na výrobu sirupu, likéru, vína, marmelády, šťávy, smoothie a dalších zdravých dobrot. Jsou také vhodné na přípravu posilujících čajů. Vždy se ale nejprve ujistěte, že víte, jaké bobulky sbíráte a jak je správně zpracovat. V případě bezinek je důležité vyhnout se nedozrálým plodům a nekonzumovat je v syrovém stavu. Zralé a povařené bezinky jsou zcela bezpečné, zatímco nezralé, čerstvě nasbírané plody jsou mírně toxické a mohou způsobovat průjem. Dodržíme-li tato dvě jednoduchá pravidla (sbírat zralé a povařit nebo důkladně nasušit), můžeme bez obav využívat tyto cenné dary bezu černého, který patří k našim nejstarším a nejčastěji užívaným léčivkám. Začátkem léta sbíráme květy: ty jsou úžasným pomocníkem při respiračním onemocnění, nachlazení nebo zánětu močových cest. Harmonizují také hladinu cukru v krvi, podporují trávení, vylučování vody z organismu a zdravý stav kloubů. Koncem léta začínají dozrávat malé, lesklé, černé peckovice, kterým říkáme bezinky. Hlavním obdobím sběru je září, dají se ale sbírat až do prvních mrazíků. Už víte, jaký je rozdíl mezi slovem "bezový" a "bezinkový"? První je správné pojmenování výrobku z květů a druhé z plodů. Rozdíl je jak v chuti, tak v účinku. Snadno je rozeznáme podle barvy: bezové šťávy a sirupy z květů jsou světlé, bezinkové z plodů jsou tmavě fialové až černé. Plody bezu totiž obsahují purpurové barvivo sambicyanin, které dalo rostlině latinské jméno sambucus nigra. Dříve se bezinky dokonce používaly na barvení látek. 

Výskyt a sběr 

Bez černý roste v přírodě i ve městech, podél cest a polí, u plotů, na okrajích lesů, hájů a luk, na březích vod, v křovinách, na zahradách a u domů. Jedná se o rozložitý listnatý keř, obvykle 3-7 m vysoký. Listy jsou uspořádané po pěti, 5-10 cm dlouhé, pilovité. Zralé bezinky poznáme podle černé barvy, světlejší plody raději nesbíráme. Obírat je z větvičky jednu po druhé by bylo velmi pracné, proto vám poradíme osvědčený trik: vezměte si na pomoc hřeben, ideálně se širšími zuby. Větvičky nasbírejte za pomoci nůžek a doma z nich bezinky jednoduše "zčesávejte". Peckovičky jsou na dotek tvrdé, nemusíte se tedy bát, že byste je hřebenem rozmačkali. Nemáte-li doma hřeben, můžete použít vidličku. 

Účinné látky a použití 

Plody bezu černého se tradičně užívají při bolestech nervového původu, zejména při zánětu trojklanného a sedacího nervu nebo při bolestech periferních nervů. Doporučují se také při bolestech páteře, svalů a při migréně. Pro tyto účely je nejlepší peckovičky nasušit a pak si z nich uvařit čaj. Účinnými látkami jsou antokyanové glykosidy, flavonoidy, vitamíny A, B a C, hořčiny, třísloviny, pektin, rutin, éterické oleje, kyselina jablečná a citronová. 

Příprava nálevu

1 čajovou lžičku sušených bezinek vsypeme do 250 ml studené vody, přivedeme k varu a krátce povaříme. Necháme 15 min odstát v zakryté nádobě a scedíme. Pijeme 1 - 2 x denně. Bezinkový čaj je zážitek pít, má totiž výraznou červeno-fialovou barvu a neméně výraznou, nakyslou (až mírně svíravou) chuť smiley

Bezinkový sirup

Bezinky zalijeme studenou vodou tak, aby byly zcela ponořené. Přivedeme k varu a necháme 30 min probublávat. Scedíme přes jemné sítko nebo cedník (rozvařené bezinky můžeme dále použít na výrobu marmelády). Do šťávy přidáme třtinový cukr – obvyklé množství je 500 g cukru na 1 l šťávy, záleží jak sladký sirup chcete mít. Směs důkladně promícháme a počkáme, až zhoustne. Teplou přelijeme do vyvařených skleněných lahví. Uchováváme v lednici a užíváme buď po lžičkách nebo naředěné vodou jako zdravou a osvěžující šťávu. Při vaření lze sirup dochutit skořicí, hřebíčkem nebo zázvorem. 

Bezinkovo-kávový likér

Bezinky zalijeme studenou vodou (na 1 l vody nejméně 2 l bezinek), přivedeme k varu a 20 min vaříme. Scedíme, bezinky ještě pořádně vymačkáme, přidáme 600 g třtinového cukru, 6 lžic silné překapávané kávy (nikoli instantní) a 1 balíček vanilkového cukru. Krátce povaříme a odstavíme. Po vychladnutí přidáme 1/2 l kvalitního rumu, důkladně promícháme a přelijeme do sklenic. Uchováváme v ledničce. 

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím