Barion Pixel jatra plice tluste_strevo zaludek slezina_slinivka srdce tenke_strevo mocovy_mechyr ledviny osrdecnik troji_ohrivac zlucnik drevo kov kov zeme zeme ohen ohen voda voda ohen ohen drevo aktualni_organ

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Všechny produkty na našich stránkách, které jsou schváleny jako doplňky stravy, nejsou léky a nemůžeme je za předepsané léky zaměňovat.

Barion, visa, maestro, diners club, discover
Levandulové potěšení

Levandulové potěšení

28. 07. 2021, 09:22

Levanduli lékařskou není třeba dlouze představovat smiley Málokterá rostlina je kombinací tolika užitečných vlastností - svou přízeň napříč dějinami a národy si získala díky všestrannému užití v mnoha různých odvětvích. Oblíbená byla již v Perské říši, ve starém Egyptě, Řecku a Římě. Na královských dvorech v Anglii a Francii je populární od 16. století, kdy zde začala být ve velkém pěstována. Voňavé, fialové trsy levandule jsou častou ozdobou jak našich zahrádek a balkonů, tak zámeckých a městských parků či veřejných prostranství. Dařit se jí může i doma na slunném parapetu, ke štěstí jí obvykle stačí dostatek sluníčka a vhodná zemina (lehčí, sušší, dobře propustná). Pochází ze západního Středomoří a dokáže přežít i v nejtěžších podmínkách: na přímém slunci, s minimem vláhy, v zimě dokonce i na velkém mrazu. Levandule je velmi nenáročná a soběstačná. Sušená patří k nejoblíbenějším interiérovým dekoracím, protože si po mnoho měsíců uchovává svou barvu a vůni. Nezaměnitelně čistá, rozjasňující vůně levandule je ovšem kapitolou sama o sobě! Vonným silicím, obsaženým v celé kvetoucí nati, je přičítán silný relaxační účinek, schopnost uvolňovat mysl, zmírňovat úzkosti, zlepšovat spánek a prospívat duševnímu zdraví.

Levandulí ke zdraví duše i těla 

Uklidňující vliv levandule můžete vyzkoušet při vysokém tlaku, zrychleném bušení srdce nebo třesavce. Patří k ženským bylinám, zmírňuje psychické i fyzické problémy související s cyklem a celkově harmonizuje. Při vitřním užití v podobě nálevu, tinktury nebo sirupu napomáhá dobrému trávení. Detoxikuje trávicí systém, posiluje trávicí orgány, pomůže při žaludečních kolikách a potížích se žlučníkem, posiluje játra. Očistný a relaxační účinek má i na pohled: podle nedávné studie jsou levandulové lány jedním z nejčastěji stahovaných spořičů obrazovky laugh A co teprve, když se na takové pole plné levandule vypravíte doopravdy? To se pak necháte obklopit konějšivou vůní čistoty a včelami bzučící, životem pulzující krásou. Levandule u nás začíná kvést v červnu a odkvétá v srpnu, proto neváhejte a vyhledejte její společnost. Pokud ji nemáte doma, vydejte se na některé z polí umožňujících samosběr, nebo si udělejte výlet na levandulovou farmu. Jejich obliba v poslední době stoupá, a s ní i počet míst, které můžete navštívit. 

Sběr a sušení

Chceme-li levanduli zpracovat, nesmíme se načechranými keříky kochat moc dlouho. Pro většinu použití je ideální nasbírat ji v době, kdy kvítky ještě nejsou zcela rozvité. Sbíráme vrchní část kvetoucí natě, stonky neodstřiháváme celé, abychom nezasáhly zdřevnatělou část a rostlině tím neublížili. Sbíráme za slunného dne, kdy jsou květy v plné síle a nehrozí, že by navlhlá bylinka při sušení shnila. Sušíme rozložené na papíře nebo ve svazcích zavěšené hlavou dolů. Po nasušení používáme buď celé, nebo zdrhneme či ručně obereme samotné kvítky. Pro přípravu dobrot, jako je například levandulový sirup, používáme kvítky samotné, protože čím více stonku a listů, tím hořčejší chuť. 

Účinné látky 

Z hlediska moderní medicíny obsahuje levandule hojivé silice, kumariny, flavonoidy, terpeny a třísloviny, zejména kyselinu rozmarýnovou, známou svými antimikrobiálními a protizánětlivými účinky. 

Příprava nálevu 

1 lžičku květu zalijeme 200-250 ml vroucí vody a necháme 10 min vyluhovat v zakryté nádobě. Scedíme a pijeme 2 šálky denně. Levandulový čaj vás nezklame svou krásnou vůní, má ale poměrně hořkou chuť (vždyť také podporuje trávení). 

Výroba sirupu 

Nastříháme kvetoucí nať (50-60 stonků) a zbavíme kvítky hmyzích obyvatel. (Obvykle stačí pár hodin počkat a nechat nať zavadnout, hmyz se sám vydá hledat nové útočiště.) Vložíme do velkého hrnce, přidáme dle chuti 1-2 bio citrony nakrájené na kolečka a zalijeme 1 l převařené vody. Necháme přes noc odstát, druhý den přidáme 500 g třtinového cukru a zalijeme 1,5 l převařené vody. Za občasného míchání zahříváme, ale nepřivedeme k varu. Horké scedíme a lijeme do lahví. Uchováváme v lednici. Chceme-li, aby nám sirup vydržel až do zimy, přidáme 2 lžičky kyseliny citronové. Můžeme použít na přípravu domácí limonády, v tom případě nezapomeneme letní osvěžení servírovat s čerstvou levandulí. Vařením a louhováním vloží bylinka do sirupu svou chuť, vůni a obsažené látky, pěknou barvu mu ale předat nedovede. Náš tip: když do hrnce přidáte hrst rozmačkaných borůvek, výsledná barva bude jemně růžová smiley

Salát s vůní levandule

Báječným a nevšedním způsobem, jak dochutit letní saláty, je vyrobit si domácí levandulový ocet. 5 lžic květů podrtíme v hmoždíři, nasypeme do skleněné lahve a zalijeme 1/2 l kvalitního jablečného nebo vinného octa, který jsme předtím mírně zahřáli. Lahev uzavřeme, postavíme na slunné místo, necháme 2-3 týdny stát a přecedíme. Nezapomínáme každý den důkladně protřepat. Levandulí ovoněný ocet se skvěle hodí jak k zeleninovým, tak k ovocným salátům. Můžeme ho také zředit vychladlou převařenou vodou a užívat k čištění pleti. 

Péče o pokožku 

Při zevním použití bylinka čistí, regeneruje a uklidňuje pokožku podrážděnou po opalování, depilaci či holení. Ve formě obkladu ulevuje očím unaveným po dlouhé práci na počítači nebo po pobytu v prašném prostředí. Pro přípravu obkladu nebo obličejového tonika použijeme 2 lžičky na 250 ml vroucí vody a necháme 10 min vyluhovat. Pro přípravu domácího oleje vezmeme 1/2 litru olivového oleje, který nalijeme do širší, skleněné, uzavíratelné nádoby. Vsypeme čerstvě zdrhnuté, nadrobno nasekané levandulové květy a důkladně promícháme. Uzavřeme, postavíme na tmavé místo a necháme 8 týdnů pracovat. Občas protřeseme a promícháme. Po dvou měsících přecedíme, pro lepší účinek můžeme kvítky ještě zahřát (jen mírně) a vytlačit z nich natažený olej. Výsledným levandulovým olejem můžeme pečovat o podrážděnou pokožku nebo ho používat k jemné masáži spánků při bolestech hlavy. 

Přírodní repelent 

Levandulová silice má repelentní účinek, odpuzuje komáry a klíšťata.  Vyzkoušejte náš tip na domácí repelent: 1 l vody přivedeme k varu, přidáme 100 g levandule a 100 g rozmarýnu, 1 min povaříme, necháme vystydnout, přecedíme, vložíme do lahvičky a přidáme 1 ½ lžíce vinného octa. Přendáme do rozprašovače a skladujeme v ledničce. Sušená levandule zase odpuzuje moly (kuchyňské i šatní). Do špajzky zavěste 30-40 cm dlouhý a 4-5 cm široký svazek, do šatní skříně vložte pytlík se sušenými kvítky nebo nasekanou natí. Levandule nám také pomůže zbavit se škůdců na rostlinách, například mšic nebo svilušek: na 1/2 l vody vezmeme 10 kapek éterického oleje z levandule a 3 lžíce slunečnicového oleje. Napadenou rostlinu směsí pravidelně postřikujeme. 

Umění vykuřování 

Jedním z mnoha dalších použití sušených květů je jejich vykuřování. První zmínky o této praktice pocházejí z Persie a jsou dva a půl tisíce let staré. Při vykuřování má levandule dezinfekční účinky, proto se k tomuto účelu běžně používala všude tam, kde byla k dispozici. Na úrovni duševní se hodí do místnosti s nemocným, který potřebuje ukonějšit. Pomáhá proti strachu a nervozitě, projasňuje úzkostnou mysl, očišťuje od negativních vibrací, zklidňuje a podporuje zdravý spánek. Vůně je typicky levandulová, květinová, svěží a čistá. Můžeme použít uhlík, pícku nebo třeba elektrickou kadidelnici. 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím