Barion Pixel jatra plice tluste_strevo zaludek slezina_slinivka srdce tenke_strevo mocovy_mechyr ledviny osrdecnik troji_ohrivac zlucnik drevo kov kov zeme zeme ohen ohen voda voda ohen ohen drevo aktualni_organ

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Všechny produkty na našich stránkách, které jsou schváleny jako doplňky stravy, nejsou léky a nemůžeme je za předepsané léky zaměňovat.

Barion, visa, maestro, diners club, discover
Hluchavky a jejich blahodárný vliv na naše zdraví

Hluchavky a jejich blahodárný vliv na naše zdraví

14. 05. 2021, 11:51

Hluchavek existuje několik druhů, které se od sebe liší především barvou květu. Velmi snadno poznáme hluchavku bílou, nejčastěji sbíranou hluchavku u nás. Ne všichni ale vědí, že podobný účinek má i růžově kvetoucí hluchavka nachová a skvrnitá. Hojněji se vyskytuje prvně jmenovaná, z hlediska lidového léčitelství není potřeba je od sebe odlišit. Obě dvě, stejně jako hluchavka bílá, působí příznivě na ženský cyklus a gynekologické potíže, posilují dýchací cesty a prospívají trávení. Jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy, protože jejich působení je velmi jemné. Sbíráme také hluchavku žlutou, neboli pitulník. Tento rod byl nedávno vyčleněn z rodu hluchavkovitých, má totiž odlišný typ květu. Jeho účinky ale odpovídají ostatním hluchavkám a pokud je v přírodě najdete, určitě si jejich krásné žluté kvítky nasbírejte do čaje.

Hluchavky jako "hluché kopřivy"

Mladé jarní výhonky před květem mohou na pohled připomínat kopřivy. Často s nimi bývají spojovány, o čemž svědčí i název "hluchavky", tedy "hluché kopřivy", které nejsou pokryty žahavými chloupky a nepálí. Zároveň působí odlišným, téměř protikladným dojmem. Zatímco kopřivy, dokonce i ty mladé a ještě malinké, budí dojem ohnivého, bojovného ducha, který povzbuzuje, hluchavky jsou spíše jemného založení, mírné, pečující a uklidňující. Ve starých kulturách byly zasvěceny Venuši, bohyni lásky a krásy, z období renesance pak víme o pojítku mezi hluchavkami zasvěcenými Venuši a kopřivami zasvěcenými Marsu, bohu války, krve a bojovnosti. Toto vnímání obou bylin odpovídá moudru z našeho lidového léčiteství, podle kterého jsou hluchavky nevěstami či ženami kopřiv. Pravdou je, že v přírodě jedna věrně následuje druhou, a my se tak při sběru hluchavek často nevyhneme zdravému popálení od kopřiv. O kopřivě dvoudomé a žahavé si můžete přečít v jednom z našich předchozích článků, o hluchavkách se vše podstatné dozvíte zde smiley

Výskyt a sběr 

Najdeme je běžně podél cest, plotů a stavení, u železničních tratí, na mezích, rumištích, v příkopech a křovinách, na stráních, na okrajích luk a lesů, v městských parcích či oborách, dokonce i na sídlištích. Jako nechtěný plevel rostou často také na zahradách. Sbíráme květ bez zelených kalíšků. Na trhu má poměrně vysokou cenu, protože sběr drobných kvítků patří k těm pracnějším. O to větší radost ale budeme mít, když si je nasbíráme sami. Dáváme je do nádoby spíše než do papírového sáčku, kde by se mohly pomačkat či zapařit. Hluchavky kvetou od dubna do září až října, období květu pitulníku žlutého obvykle končí začátkem léta. Květy používáme na přípravu čaje, mladé listy se tradičně přidávají do jarních salátů. Sušené květy musíme uchovávat v dobře utěsněných nádobách, protože snadno podléhají vlhku. Hluchavka nachová je drobnější než ostatní druhy, dosahuje výšky mezi 20 a 30 cm, liší se také navrstvením listů v horní části lodyhy. Ostatní druhy hluchavek bývají až 40 cm vysoké. 

S čím nám mohou pomoci

Hluchavka patří k ženským bylinám, působí pozitivně na menstruační cyklus, bývala nasazována při onemocněních ženských pohlavních orgánů, zejména pokud nebyly dostupné ženské "všeléky" typu kontryhel či řebříček. Zevně se nálev z hluchavky používal jako přísada do sedacích koupelí při potížích s výtokem. Pro tento typ gynekolocických infekcí je nejlepší použít hluchavku bílou, která je dále známá tím, že napomáhá vylučování vody z organismu. Hluchavka nachová je zase nejúčinnější při nadměrném menstruačním krvácení. Hluchavky mají obecně podpůrný účinek při léčbě onemocnění dýchacích cest, pomáhají při zdlouhavém kašli, podporují vykašlávání. Jemně působící čaj z květů harmonizuje, ulevuje při nervozitě a pomáhá při neklidném spánku. Prospívá také trávicím orgánům, podporuje chuť k jídlu a upravuje činnost střev. Pitulník žlutý býval doporučován při prochladnutí močového měchýře a bolestech ledvin souvisejících s nachlazením. 

Příprava nálevu

1 vrchovatou lžičku sušených květů zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 min vyluhovat, scedíme a pijeme po doušcích. Denně si můžeme dopřát 1-2 šálky. Čaj je mírně nasládlý, chutná i dětem. Má příjemnou vůni a světlou barvu. Pokud trpíte nespavostí a častým nočním buzením, vyzkoušejte hluchavkový květ v kombinaci s dalšími uklidňujícími bylinami jako je meduňka, kozlík, třezalka či dobromysl.

Hluchavka v kuchyni

Bílé, růžovo-fialové či žluté kvítky, čerstvě natrhané, jsou krásnou a snadno dostupnou ozdobou dezertů. Přidat k nim můžete například fialky, macešky a sedmikrásky. Listy lze použít jako zdravou pochoutku do jarních salátů. Obsahují velké množství vápníku, zinku, železa a křemíku. Přidávají se také do polévek, pomazánek a nádivek. V kombinaci s kopřivou a bršlicí je můžeme i podusit a připravit na způsob špenátu. 

Sedací koupel

Do nachystané vody přidáme nálev, který si připravíme z 2 polévkových lžic byliny, ideálně z čerstvě natrhaných květů, a 500 ml vody. Celou nať s listy a květy (100-200 g byliny) můžeme také nechat namáčet přes noc v 5 l studené vody, druhý den výluh zahřát, scedit a přidat do vany.

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím