Barion Pixel snow snow snow snow snow snow snow snow snow snow

Salveo - přírodní lékárna, prodej bylin

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován. Z hlediska EU se nejedná o léčivé byliny.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Zdarma e-booky v pdf

E-book Minerály

E-book Schusslerovi soli

E-book Jatra

E-book Odkyseleni

E-book 19 Bylin

Barion, visa, maestro, diners club, discover

Salveo.cz na Firmy.cz

Prvosenka jarní, lidově petrklíč

03. 05. 2021, 14:57

Ze všech jarních bylin jsou to právě petrklíče, které si nejčastěji spojujeme s koncem zimy a potvrzením příchodu jara. Latinský název prvosenky, primula, je odvozen od slova první. Někdy se jim také říká housátka a při teplém počasí bývají symbolem Velikonoc. Letošní rok zatím patří k těm chladnějším, a tak jsme si na ně na mnoha místech museli počkat až do druhé poloviny dubna. V dubnu a květnu sbíráme celé okolíky drobných žlutých kvítků, které ve větším množství sladce medově voní. Jemné, sotva postřehnutelné vůně prvosenek si zkuste všimnout už venku, když se k nim při sběru skloníte. Stejnou bylinkovo-květinovou vůni pak ucítíte při popíjení čaje, který má světlou barvu, příjemně nasládlou chuť a mnoho zdraví prospěšných vlastností. 

Kde roste a jak ji poznáme

Petrklíče najdeme nejčastěji na slunných, vlhkých místech. Daří se jim na loukách, lesních pasekách, ve světlých lužních lesích, v příkopech, na březích vod a v ovocných sadech. Doma na záhonech pěstují lidé spíše okrasné typy prvosenek, ale pokud má někdo na zahradě prvosenku jarní, tzv. pravý petrklíč, může se odtud rozšířit k okolním cestám či polím. Z léčivých druhů prvosenek, které se od okrasných liší zejména vysokým stonkem, rozlišujeme prvosenku jarní a prvosenku vyšší. První jmenovaná má sytě žluté květy, uvnitř zlatavé až světle oranžové. Má jemnou vůni, kterou si uchovává i po nasušení. Prvosenka vyšší má světlejší, bledě žluté květy a téměř nevoní. Roste ve vyšších polohách, nejčastěji ji nacházíme na horských loukách. Léčivými účinky se vyrovná prvosence jarní, takže je od sebe nemusíme nutně odlišit - sbírat na čaj můžeme obě dvě. Poznáme je také podle vysokého stonku a měkkých, svraskalých listů, které jsou zorganizovány do přízemní růžice. 

Sběr a použití

Dříve byly petrklíči louky doslova posety, dnes je jich vzhledem k horšímu životnímu prostředí a umělým hnojivům méně. Není proto dovoleno sbírat kořen, nejléčivější část rostliny. Kromě květních okolíků sbíráme mladé listy, které obsahují vitamin C. Můžeme je přidávat do polévek, podusit na způsob špenátu nebo jimi dochutit zeleninové přílohy. Květní okolíky sušíme buď v celku nebo nařezané. Sušené květy někdy svou sladkou vůní připomínají zralé meruňky. Prvosenka je v lidovém léčitelství doporučována při onemocnění dýchacích cest, pomáhá při zahlenění, působí protizánětlivě, obsahuje antioxidanty a má močopudný účinek. Vysoký obsah saponinů usnadňuje odkašlávání. Tradičně se přidává do bylinných směsí s odhleňujícím a dezinfekčním působením, najdeme ji také ve směsích na čištění krve a na potíže s dnou a revmatem. Pravidelné popíjení čaje dokáže pomoci i s celou řadou psychických potíží. Má zklidňující, pečující účinky, pomáhá při nespavosti, úzkostech a poruchách nervového původu. Jeden z lidových výkladů názvu petrklíč říká, že bylinka odemyká uzavřená srdce a otevírá skály s pokladem. Kromě toho, že petrklíč zklidňuje nervy a zlepšuje náladu, také posiluje srdeční sval a doporučuje se při riziku mozkové mrtvice. 

Příprava nálevu

1 vrchovatou lžičku sušených květů zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10-15 min vyluhovat. Čerstvých okolíků vezmeme tolik, kolik dokážeme uchopit prsty jedné ruky. Pijeme po doušcích.

Prvosenkové víno

Bylinková vína jsou skvělým způsobem, jak spojit příjemné s užitečným smiley Vezmeme skleněnou lahev, naplníme ji čerstvě natrhanými prvosenkovými květy a zalijeme je bílým vínem. Hodí se suché víno trpčí chuti, květy v něm musí být zcela ponořené. Lahev postavíme na 2-3 týdny na slunné místo. Víno se doporučuje při potížích se srdcem, užíváme po lžících, dopřát si můžeme 2x denně 2 lžíce. Až budete mít za sebou perný den, zkuste se večer odreagovat voňavým petrklíčem. Jestli zvolíte šálek čaje nebo 1 až 2 doušky prvosenkového vína už je na vás wink

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím