Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Plicník pro zdraví dýchacích cest

Plicník pro zdraví dýchacích cest

22. 04. 2021, 09:22

Právě kvete plicník, bylina užívaná k posílení plic, při zánětech horních cest dýchacích, při kašli a zahlenění. Říká se jí modrý petrklíč, protože i touto modře a růžově zbarvenou rostlinou prý Svatý Petr odemyká jaro. Když rozkvetou plicníky a prvosenky, dává nám příroda jasné znamení, že jaro nabírá na síle a jeho příchod už se nedá zastavit smiley Přečtěte si, s čím nám modrý petrklíč může pomoci, jak ho poznat a správně nasušit, a kde ho najít. 

Vzhled a stanoviště

V našich končinách rostou hojně dva druhy plicníku, které se od sebe příliš neliší a jejichž účinky jsou srovnatelné. Plicník lékařský kvete nejprve růžově až načervenale, později modře, a na listech má bílé skvrnky. Plicník tmavý kvete více do modra až modrofialova a jeho listy jsou beze skvrnek. Nejlepším poznávacím znamením je vícebarevnost zvonkovitých kvítků. Ty mohou být vybarveny tak, že zahrnují snad všechny možné odstíny růžové a fialové. Rostlina je pokryta jemnými chloupky, při květu dosahuje výšky mezi 15 a 30 cm. Přízemní listy mají široce vejčitý tvar, vyrůstají většinou až po odkvětu a v létě mohou být okolo 15 cm dlouhé. Plicníky rostou nejčastěji pod listnatými stromy, na místech s dostatkem světla a vlhka. Daří se jim v lužních lesích, v hájích nebo oborách. Půvabné drobné květy můžete zahlédnout podél lesních cest, v houští a křovinách. Svou paletou barev svítí široko daleko, proto se jim také přezdívá "zimniční korálky". Vedle divoce rostoucích bylin máme plicníky často i na zahradách. Dříve se jednalo o oblíbenou "hajničku", tedy trvalku, která je pěstována a lidmi využívána, ale zároveň má vytvářet dojem volné přírody. 

Sběr a sušení

Sbíráme buď samotné květy nebo celou kvetoucí nať, obvykle v průběhu dubna. Kvítky se snadno suší a čaje z nich jsou sladší a příjemně voňavé. Sušíme-li celou nať, je dobré jednotlivé kusy nevrstvit na sebe a občas je pootočit, abychom urychlili proces sušení a předešli tak zčernání byliny. Po odkvětu sbíráme přízemní listy, většinou od června do srpna, kdy jsou největší a obsahují nejvíce účinných látek. Sušené kvítky či kvetoucí nať můžeme později smíchat s nasušenými listy. Bylina je důležitá pro včely a další opylovače, protože patří mezi první kvetoucí medonosné rostliny. Sbíráme ji proto s mírou. 

S čím nám může pomoci

Plicník má všestranné využití při nemocích dýchacího systému. Ve větší míře začal být sbírán zřejmě ve středověku a je tedy poměrně mladou léčivkou, zejména v porovnání s bylinami užívanými již ve starověkých kulturách. První zmínky se objevují v souvislosti s plicní formou tuberkulózy. Podle svého hlavního pole působnosti dostala rostlina název pulmonaria (pulmo - latinsky plíce). V minulých staletích byl plicník oblíbenou a hojně užívanou bylinou. Obsahuje kyselinu křemičitou, třísloviny, vitamin C, hojivé slizy, saponiny, minerální látky (vápenaté soli), stopové prvky, flavonoidy a antioxidanty. Saponiny usnadňují odkašlávání, slizovité látky napomáhají hojení a rychlejší regeneraci sliznic dýchacích cest, třísloviny působí dezinfekčně a protizánětlivě. Kombinace těchto látek podporuje organismus v boji s respiračními onemocněními různého původu. 

Příprava nálevu

1 až 2 lžičky sušeného plicníku zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 min vyluhovat a scedíme. Pijeme po doušcích, dopřejeme si 1-2 šálky denně. Směs kvetoucí nati a listů má slabě nahořklou chuť a tradičně se doslazuje medem. Čaj připravený pouze z nasušených květů je sladší a voňavější. 

Použití do čajových směsí 

Při kašli je vhodné zkombinovat plicník s podbělem, diviznovým květem a jitrocelem. Použijeme 2 vrchovaté lžičky směsi (stejné množství všech zmíněných bylin), zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 min vyluhovat. Pijeme 2-3 šálky denně. Při zánětu průdušek doporučujeme čajovou směs z plicníku, podbělu, jitrocelu a rozrazilu. Obě čajové směsi mají nahořklou chuť, proto si je neváhejte osladit kvalitním medem, abyste si popíjení po doušcích mohli lépe užít smiley 

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím