Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Podběl, jedna z prvních jarních bylin

Podběl, jedna z prvních jarních bylin

15. 03. 2021, 09:34

Snad nejznámější a nejstarší bylina proti kašli, podběl lékařský, právě začíná kvést. Během března a dubna můžete sbírat květy, které vyrůstají ze země dlouho před listy, což je v rostlinné říši zajímavá výjimka. Na listy si dojděte ke konci jara, sbírají se obvykle od května do června. Malé lístky někdy nacházíme i v čase, kdy jsou květy těsně před odkvětem. Počkejte si, až trochu povyrostou a sbírejte je větší. Listy obsahují více účinných látek, rozhodně si ale v těchto týdnech nenechte ujít sytě žluté podbělové kvítky. Nasbírejte si jich plnou dlaň, přivoňte si k nim a na chvíli se zasoustřeďte na to, jak jemně nasládlá vůně podbělu putuje až do vašich průdušek. Životodárná síla čerstvě rozkvetlého podbělu je na začátku jara přesně to, co naše dýchací cesty po zimě potřebují. Při přípravě čaje pak můžete použít směs nasušených květů a listů. 

Kde ho najdeme a jak ho poznáme

Podběl je vytrvalou rostlinou z široké čeledi hvězdnicovitých. Z podzemního plazivého oddenku vyrůstají s prvním jarním sluníčkem šupinaté, bělavě plstnaté stvoly se zlatožlutými kvítky, které bývají 2 až 3 cm široké a trochu se podobají malým pampeliškám. Pokud si stanoviště podbělu najdeme již v době sběru květů, usnadní nám to později hledání listů. Ty si někdy lidé pletou s o něco většími listy devětsilu. Podběl má listy menší, pilovité, srdčitého tvaru, a na spodní straně jakoby stříbřité či plstnaté. Tato bílá plst dala rostlině české jméno "podběl". Najdeme ji na vlhčích místech, v hlinité a jílovité půdě. Může růst na polích, na loukách, v příkopech, na březích rybníků a potoků, u cest, na holých stráních, na náspech, v pískovnách či štěrkovnách. Dorůstá do výšky 15 cm.

Sušení a příprava čaje 

Květy sbíráme za suchého, slunného počasí, když jsou otevřené. Jakmile se nebe zatáhne, květy se zavírají. Podběl patří k bylinám, které při sušení snadno plesniví, proto je vhodné usušit květy i listy rychle, při teplotě do čtyřiceti stupňů. Nasušené listy přidáme ke květům a nachystanou směs používáme k přípravě čaje: 1 vrchovatou lžičku spaříme 200 ml horké vody, necháme 10 minut vyluhovat, scedíme, osladíme medem a po doušcích pijeme, nejlepší je vypít čaj ještě horký, dopřát si ho můžeme až třikrát denně. Užíváme krátkodobě, při nemoci dýchacích cest nebo jako prevenci při zvýšeném výskytu respiračních onemocnění. 

S čím nám pomůže

Protizánětlivý a odhleňující účinek dělá z podbělu skvělého pomocníka při zánětech horních cest dýchacích, při vleklém kašli, chrapotu a astmatu. Latinské rodové jméno byliny, tussilago, znamená doslova "odháním kašel". Napomáhá rychlejšímu odkašlávání a ulevuje při bolesti průdušek. Působí dezinfekčně a mírně močopudně. Posiluje imunitu, listy obsahují vitamin C a lze je přidat i čerstvé do salátu. Ve starém Řecku lidé inhalovali páry z doutnajícího podbělu. V textech antických lékařů se píše o jeho působení proti chronickému kašli, astmatu a nemocem plic. Sušené podbělové listy používali muži napříč dějinami jako tabák do dýmky. Některé zdroje uvádějí také příznivý vliv podbělu na záněty žil, kdy se na postižené místo přikládají obklady z čerstvých rozmačkaných listů. V českých herbářích najdeme podběl i jako bylinu ulevující při bolestech kloubů. Doporučuje se přiložit na bolavé místo čerstvé omyté listy, rubem nahoru, převázat a nechat hodinu působit. 

Další použití 

Maria Treben doporučovala kromě čaje z podbělové směsi také šťávu z čerstvých listů, a to zejména při dýchacích potížích způsobených kouřením. Šťávu lze získat vymačkáním v odšťavňovači. Denně se užívají 2 až 3 čajové lžičky, ideálně rozmíchané ve sklenici teplého mléka. Tak se prý lze zbavit kuřáckého chrapotu, ulevit si při dýchavičnosti a vleklém "kuřáckém" kašli. Čerstvě vymačkanou šťávu můžeme také nakapat do ucha při bolestech uší, především pokud se jedná o doprovodnou potíž k onemocnění dýchacích cest. Při chronické bronchitidě, zahlenění, dušnosti a nachlazení s kašlem přináší úlevu inhalace podbělového květu a listu. Vrchovatou polévkovou lžíci přidáme do hrnce s horkou vodou a vdechujeme 20 minut, důkladně přikrytí velkou osuškou. Inhalaci je potřeba opakovat několikrát denně. Podběl najdeme také ve dvou čajových směsích dle receptu Marie Treben. Domácí příprava směsí sice vyžaduje velkou zásobu široké škály nasušených bylinek, ale výsledkem jsou nádherně voňavé čaje, jejichž chuť, vůně a účinek opravdu stojí za to smiley

Směs na podporu imunity

Výborná při chřipkovém období a sychravém počasí, kdy je potřeba posílit přirozenou obranyschopnost: smícháme 10 g bezového květu, 5 g podbělu, 5 g heřmánku, 5 g lipového květu, 10 g nadrobno nasekaného smetankového kořene, 5 g listu jahodníku a 15 g tužebníku. Na jeden šálek dáme vrchovatou lžičku směsi, spaříme horkou vodou, necháme 10 minut vyluhovat, scedíme a po doušcích pijeme. Denně si můžeme dopřát až tři šálky. Doporučovaný postup je následující: půl šálku nalačno před snídaní, půl šálku půl hodiny po snídani, zbytek nachystaného čaje naplníme do termosky nebo termohrnečku, aby zůstal horký, a během dne popíjíme. 

Směs při dávivém kašli 

Kombinace bylin vhodná při úporném kašli a nepříjemném chrapotu: smícháme stejné množství podbělového květu a listu, diviznového květu, plicníku lékařského a jitrocele kopinatého. Dáme dvě vrchovaté lžičky směsi na šálek, spaříme horkou vodou a necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme teplý po doušcích, tři šálky denně, osladíme medem. 

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím