Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Byliny pro zdraví žen: řebříček, jetel a kontryhel

Byliny pro zdraví žen: řebříček, jetel a kontryhel

18. 02. 2021, 10:01

Příroda nabízí několik bylin, které by měla znát každá žena a dívka. Správně zvolené čaje mohou pomoci upravit cyklus, zmírnit nepříjemné projevy nastupující menstruace či menopauzy, ulevit při bolestech a křečích, harmonizovat hormonální systém, chránit pohlavní orgány a posilovat reprodukční soustavu. Ženskými bylinami můžeme docílit lepšího prokrvení pánve, zvýšit šance na početí, přípravit tělo na porod a urychlit správné hojení po porodu. Kromě čajů vyzkoušejte také sedací koupele, které pomáhají od nepříjemných výtoků, svědění, pálení a podobných diskomfortů. K prevenci a léčbě zmíněných potíží lze vybírat z celé řady bylinek. V dnešním článku se blíže seznámíme se třemi běžně užívanými ženskými "všeléky". V přírodě je u nás najdete poměrně snadno, a tak si je v bylinkové sezóně můžete i samy nasbírat. 

Řebříček obecný

Tato bíle až načervenale kvetoucí bylinka roste nejčastěji podél cest, na loukách, mezích, kopcích, svazích a na úbočích hor. Sbíráme celou nať s květy a listy, nejlépe za slunečného dne. Jak praví staré herbáře, za plného slunce se stupňuje účinnost éterického oleje a tím i léčivost řebříčku. Čaj bývá doporučován mladým dívkám, protože pomáhá při nepravidelnostech menstruačního cyklu a při jeho vynechání. Používá se také při silném krvácení. Vyzkoušet můžete účinnost řebříčku proti migrénám, ať už v souvislosti s cyklem, hormonální hladinou, nebo například s prudkou změnou počasí. Trpíte-li na bolesti hlavy, zařaďte do svého pitného režimu jeden šálek denně. Mnoha ženám a dívkám jsou známé každoměsíční pocity vnitřního neklidu a psychického tlaku. I v tomto případě pomůže uklidňující jeho účinek. Řebříčkový čaj pijeme po doušcích a dopřát si můžeme až tři šálky denně. Působí také proti nevolnosti, nechutnenství, nadýmání, slabosti a závratím. 

Příprava čaje

1 vrchovatou lžičku řebříčku na šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme 10 min vyluhovat a scedíme. Pijeme 1-2 šálky denně. 

Řebříčková koupel

Úžasným způsobem využití této byliny jsou koupele, sedací i celkové. Samotné nahřátí podbřišku spolu s relaxací ve vaně může uvolnit napjatou mysl a ulevit od bolestí. Řebříček je odpradávna užíván jako koupelová přísada posilující při slabosti, únavě a ochablosti těla. Sedací koupele určitě vyzkoušejte, pokud vás trápí zánět vaječníků, problémy s cystou nebo myomem, či pokud se léčíte se zánětem, výhřezem nebo snížením dělohy. Pravidelné koupele vám také pomohou zbavit se výtoků a gynekologických infekcí. Řebříček dále prospívá pokožce: přináší úlevu při svědivých vyrážkách, zmírňuje zánětlivé projevy kůže, čistí, zbavuje odumřelých buňek a zabraňuje rozšiřování pórů. V dnešní době jsou běžně k sehnání nálevové sáčky se sušeným řebříčkem, který jednoduše vložíte do vany a necháte působit. Koupeme se 20 minut, po koupeli se zabalíme do županu a zalezeme si do postele, kde se pod peřinou dále prohříváme. Zvolíte-li domácí přípravu koupele, doporučujeme držet se tohoto osvědčeného návodu: 100 g celé nati řebříčku namáčíme 12 hodin v 5 l studené vody, poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody nachystané ke koupeli. Pokud si výluh nestihneme nachystat s předstihem, můžeme postupovat i tak, že 100 g byliny spaříme 2 l vody, necháme 20 min vyluhovat, scedíme a přidáme do vany. Obecně platí, že když nám to roční doba a situace umožní, použijeme ke koupeli čerstvé byliny, jejichž léčivá síla je vždy vyšší než u bylin sušených. 

Pomocník nejen pro ženy

A ještě malá zajímavost z řeckých bájí a pověstí: koupel v řebříčku si údajně dopřával i antický hrdina Achilles smiley V odvaru z této byliny ho koupala maminka držíc ho přitom za patu. Odtud latinský název byliny, achillea millefolium. Další báje praví, že Achilles po bitvě léčil své zraněné spolubojovníky čerstvými listy řebříčku. Moderní medicína potvrzuje, že řebříček působí protizánětlivě, zvyšuje krevní srážlivost a podporuje normální činnost cévní soustavy. Prospívá také dýchacím a močovým cestám, zlepšuje trávení a posiluje žlučník. 

Jetel luční (červený)

Elegantní růžové květy jetele zdobí naše louky od konce dubna do října. Všichni jej známe, zdaleka ne všichni ale víme, jaké blahodárné účinky má tato rostlinka na ženský organismus. V lidovém léčitelství patřila mezi nejčastěji užívané ženské byliny, a to především díky vysokému obsahu fytoestrogenů zmírňujících příznaky menopauzy. Ty jsou svým složením podobné ženským pohlavním hormonům a podporují přirozený hormonální cyklus. Působí na zdravý růst vlasů, zpomalují řídnutí kostí, posilují kardiovaskulární systém a zlepšují stav pokožky. Pokud vás trápí návaly horka a pocení, bušení srdce, bolesti zad či kloubů nebo vypadávání vlasů spojené s přechodem, vyzkoušejte čaj z červeného jetele. Působí jemně a lze jej popíjet pravidelně a dlouhodobě, často bývá součástí čajových směsí s dalšími ženskými bylinami. Pomáhá s premenstruačním neklidem a bolestivou či nepravidelnou menstruací. Tradičně je také doporučován dívkám, kterým se nedaří otěhotnět. Kromě úpravy menstruačního cyklu detoxikuje tělo a přispívá k celkovému posílení organismu. Štěstí tedy může nosit nejen jako čtyřlístek, ale i jako "obyčejný" trojlístek smiley 

Příprava čaje

1 až 2 čajové lžičky jetelového květu přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat v zakryté nádobě a scedíme. 

Jetelová koupel

Také z této byliny si dříve ženy připravovaly očistné, posilujicí koupele. Nejdůkladnější přípravou je opět nechat bylinu namáčet přes noc, některé herbáře ale jednoduše radí přidat do koupele 3-5 hrstí či polévkových lžic květů. Bylinu můžete také spařit, nechat vyluhovat, scedit a tento nálev přidat do vany. 4-5 hrstí květů spaříme 3 l vody a luhujeme minimálně 1 hodinu. Koupele podporují zdraví a sílu kostí, a to nejen v průběhu menopauzy. Pomáhají též při artritidě a revmatických bolestech. Úžasný je vliv jetelových květů na stav pokožky. Koupel dezinfikuje kůži, pomáhá zklidňovat ekzémy a zmírňuje projevy lupénky. V neposlední řadě napomáhá dobrému spánku. Zkuste si na závěr večera čtvrt hodinku poležet v teplé vaně s růžovými jetelovými květy, je to skvělá cesta ke zklidnění těla i mysli. Ani zde nezapomeneme na radu zkušených bylinářů, že po léčivé koupeli je dobré zamířit hned do postele, a prohřát se ještě pod peřinou. 

Kontryhel obecný 

Skromný, žlutě kvetoucí kontryhel je v několika jazycích nazýván "ženským plášťem". Najdeme jej nejčastěji v horských oblastech, na vlhčích loukách, trávnících, pastvinách, na pasekách listnatých lesů, i na březích rybníků a potoků. Tato bylinka dokáže ochránit před celou řadou problémů a nástrah, které musí žena v průběhu života zvládnout. Mladým dívkám v začínající pubertě pomáhá dosáhnout pravidelné menstruace, zbavuje výtoků a zánětů, doporučuje se při jakékoli nepravidelnosti cyklu, při nadměrné menstruaci a bolestivosti podbřišku. Pravidelné popíjení kontryhelového čaje nasazovali lidoví léčitelé při neplodnosti. Kontryhel, stejně jako řebříček a jetel, se kterými tvoří základ většiny ženských čajových směsí, může zvyšovat šance na početí. V popíjení lze pokračovat i v průběhu těhotenství, podle bylinářky Marie Treben by budoucí maminky měly od začátku druhého trimestru denně vypít šálek kontryhelového čaje, aby posílily děložní vazivo, pomohly udržet plod v děloze a zvýšily tak šance na úspěšné donošení miminka a na snadnější porod. V šestinedělí podporuje tvorbu mateřského mléka. Jako správný ženský "všelék" se osvědčuje i jako pomocník při klimakterických potížích. Má tedy ryze ženské a mateřské poslání, proto býval v klášterních zahradách nazýván "bylinkou Panny Marie". V katolických oblastech je jí dodnes zasvěcen. Někdy se mu říká také "perlová rosa". To proto, že na listech kontryhele často nacházíme překrásné kapky rosy. Na slunci se opravdu třpytí jako malé perly, a tak není divu, že vždy budily pozornost. Své latinské jméno, alchemilla vulgaris, získala bylina právě díky těmto kapkám, které prý alchymisté sbírali na výrobu kamene mudrců. 

Příprava čaje

1 vrchovatou lžičku kontryhele na šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme 10 min vyluhovat a scedíme. Pijeme 1-4 šálky denně. 

Kontryhelová koupel

Koupel s nálevem z kontryhelu pomáhá léčit vaginální záněty a výtoky, jedná se o účinnou prevenci poševních infekcí. Zlepšuje stav pokožky a doporučuje se k léčení zánětlivých projevů kůže. Nálev můžeme použít i k oplachům a obkladům, má stahující účinek a urychluje hojení. Pokud máme čas namočit bylinu přes noc, vezmeme 200 g kontryhele na 5 l studené vody, po 12 hodinách výluh zahřejeme, scedíme a přidáme do vany. Skvělá je také koupel s kontryhelem a heřmánkem, který uklidňuje, zmírňuje napětí a dezinfikuje. 2 polévkové lžíce kontryhele a 1 lžíci heřmánku vložíme do studené vody, přivedeme k varu, krátce povaříme, necháme čtvrt hodiny odstát a přilijeme do vany. 

Čajová směs proti bolestem

Při silných menstruačních bolestech bývá nejúčinnějším pomocníkem směs z kontryhele a řebříčku, kdy stejné množství obou bylin (dohromady vrchovatou lžičku) spaříme horkou vodou, necháme 10 min vyluhovat a po doušcích pijeme denně dva šálky. Tento čaj je skvělou přírodní alternativou k volně prodejným lékům, které sice menstruační bolest potlačí, ale nejsou k organismu šetrné a při pravidelném užívání tělo velmi zatěžují. 

Ztrácení a znovu nacházení fyzické síly a vnitřní rovnováhy je tématem v životě každé ženy a dívky. Naštěstí existují staletími prověřené léčivky, po kterých je možné sáhnout. Dopřejte si i Vy přírodní péči ze světa bylinek smiley

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím