Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Přichází advent

Přichází advent

24. 11. 2020, 18:14

Blíží se první adventní neděle a s ní kouzelné období těšení se na Vánoce. Letošní rok pro mnohé z nás nebyl snadný, a proto si víc než kdy jindy zasloužíme zpomalit a užít si advent plný radosti. První svíčka na adventním věnci nese jméno Naděje a její rozsvícení spadá na 29. listopad. Říká se jí také svíce proroků, na památku věrozvěstů, kteří předpověděli narození Ježíše. Už tuto neděli tedy zahájíme období tradičně vnímané jako čas nadějného očekávání. Čtyři svíčky, čtyři týdny do Vánoc, a spousta shonu, zařizování, nakupování a vymýšlení. Přesto, a nebo právě proto, je zapalování svíček na adventním věnci každoroční výzvou k tomu, abychom si doma vždy v neděli našli volnou chvilku, a svíčky na věnci zapálili společně, všichni členové domácnosti pěkně pohromadě. Jestli to uděláte v tichu a každý si přitom v duchu "zameditujete", nebo v rámci bujarého veselí a nedělního "pokecu", u vína, u čaje, kávy nebo vánočního svařáku, už je na vás. V každém případě je to skvělá příležitost k chvilkovému naladění se na "světlo života", které nám advent má připomínat. A také k tolik potřebné relaxaci, i kdyby to mělo být jen na pár minut. 

Jak vybrat adventní věnec?

Za prvé je potřeba si říci, že adventní svíčky dnes bývají poskládány různě – někomu se líbí věnce, někdo dává přednost svícím postaveným do řady či do oblouku. Chceme-li se držet křesťanské symboliky, volíme věnec kruhový, který představuje jednotu a věčnost, se zeleným chvojím, protože zelená je symbol života. V dávných dobách se uprostřed zimy pálily ohně, okolo kterých lidé stavěli kruhy ze zeleného chvojí. Světlo života, slunce a naději si lidé zkrátka potřebují připomínat už co je svět světem smiley Podle svého vkusu volíme i barvy svící. Ty tradiční se liší podle různých církví. V římsko-katolických kostelech vídáme fialové v kombinaci s růžovou, v pravoslavných červené, v Irsku jsou například používány modré. A protože adventní věnec je dnes důležitým designovým kouskem, je také potřeba, aby nám ladil s interiérem. U nás doma ovšem volíme barvu svíček podle úplně jiného kritéria – musí to být ty, které si pamatujeme z dob svého dětství, protože jinak by to nebyly ty správné Vánoce smiley

Názvy a symboly adventních svíček

Druhou adventní neděli zapalujeme svíčku betlémskou, která symbolizuje narození ježíška a příchod lásky na svět. Nese jméno Mír a letos připadá na 6. prosince. Na tu se tedy můžeme těšit dvojnásob, protože ji budeme rozsvěcovat na Mikuláše. Třetí svíčka se jmenuje Přátelství a představuje vzájemnost. Říkáme jí pastýřská. Jako čtvrtou, poslední adventní svíčku zapalujeme svíčku andělskou, která představuje pokoj a mír na zemi, a nese jméno Láska. Někdy se lidé dohadují, zda názvy svíček jdou v pořadí Naděje, Mír, Přátelství, Láska, nebo Naděje, Láska, Přátelství, Mír. Běžně se setkáváme s obojím, a je to pěkná myšlenka, protože lásku a mír můžeme klidně zaměňovat jak se nám zlíbí. Stejně to vždy bude jedno a to samé heart

 

 

 

 

Komentáře1

01. 12. 2020, 12:47:47
Eva Dvořáková - odpovědět
Děkuji za pěkné a inspirující zamyšlení nad adventním časem. Symboliku jednotlivých svíček jsem neznala. Je pěkná :-) Líbí se mi svobodomyslny výklad adventní tradice, která, jako každá tradice, má především inspirovat k vlastnímu láskyplnému prožitku. Tak ať nám ten advent hezky nadějně proběhne!

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím