Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Reishi, božská houba nesmrtelnosti v našich lesích

Reishi, božská houba nesmrtelnosti v našich lesích

27. 10. 2020, 10:14

Mediciální houby jsou už celá tisíciletí důležitou součástí přírodního léčitelství. Mezi nejúžasnější z nich patří houba s krásným českým názvem: lesklokorka lesklá. Možná ji ale znáte spíš pod japonským jménem reishi. Tento zázrak přírody, superpotravinu nadupanou zdraví prospěšnými látkami, můžeme najít i v našich lesích. Zatímco dříve byl nález lesklokorky lesklé spíše vzácností, v posledních letech se u nás začíná vyskytovat častěji. Stále se sice jedná o poměrně vzácnou houbu, nicméně s pořádnou dávkou houbařského štěstí a správnými znalostmi si „božskou houbu nesmrtelnosti“ a jednu z nejčastěji užívaných hub tradiční čínské medicíny můžete přinést domů v košíku smiley. Roste od května do října, při příznivém počasí do listopadu, ovšem starší exempláře, které poznáme podle tmavší, kaštanově hnědé barvy klobouku, lze najít i v zimních měsících.  

Jak reishi vypadá a kde na ni můžeme narazit?

Jedná se o chorošotvarou plodnici s hladkým, lesklým povrchem a vějířovitým či ledvinovitým tvarem klobouku o průměru cca 3 až 25 cm. Mladé houby jsou zbarvené dožluta, postupně tmavnou do rezavě hnědé, tmavě kaštanové až purpurově černé. Na okrajích může mít světlejší, žluto-bílý lem. Třeň dosahuje délky až 2 cm, póry jsou nejprve bílé, postupně zežloutnou a zhnědnou. Vyrůstá z kmenů nebo pařezů listnatých stromů, nejčastěji dubů, habrů, ořešáků, platanů či topolů. Pokud takovou lesklokorku najdete, můžete si gratulovat! Našli jste „houbu šťastného osudu“, o které se tradovalo, že má schopnost měnit lidské osudy k lepšímu. Dnes jsou její příznivé účinky potvrzeny moderní medicínou. Unikátní biochemické složení reishi se totiž stalo předmětem rozsáhlých vědeckých studií, které potvrdily její farmakologické účinky. 

S čím nám tato dřevokazná houba může pomoci a co si z ní můžeme přichystat? 

Obsahuje jedinečnou kombinaci bioaktivních látek: vedle celé řady vitaminů v ní najdeme mnoho minerálů, polysacharidů, beta glukanů, ganoderanů, steroidů a triterpenů. Díky tomu posiluje přirozenou obranyschopnost organismu, podporuje normální funkce oběhové soustavy a pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi. Zlepšuje vitalitu, pomáhá při únavových stavech, doporučuje se na urychlení rekonvalescence po nemoci. Máte-li to štěstí a najdete ji ve volné přírodě, nachystejte si domácí odvar nebo čaj. Jako všechny divoce rostoucí houby jsou i volně rostoucí lesklokorky vysoce obsahově cenné. (Samozřejmě za předpokladu, že rostou v čistém prostředí, a na to vždy dáváme pozor!) K vaření vhodné nejsou, jsou klasifikovány jako nejedlé. Plodnice jsou velmi tuhé a chuť silně hořká, což poznáme i při popíjení odvarů a čajů. 

Jak připravit čaj:

Plodnice nasušíme a rozemeleme na prášek. Použijeme 4 rovné polévkové lžíce na 1 litr vařící vody. Necháme 20 min louhovat. Přecedíme a popíjíme, doporučují se 2 šálky denně.

Jak připravit odvar:

Opět čtyři rovné polévkové lžíce prášku zalijeme 1 l studené vody. Pak přivedeme k varu a pozvolna vaříme 20 min. Přecedíme a popíjíme, doporučují se 1-2 šálky denně. Odvar je silnější a obsahuje více účinných látek než čaj. Také je ale více hořký – nejvíc hořce chutná, když je horký. Můžeme tedy zvolit spíše pokojovou teplotu. 

 Mnoho štěstí a legrace při výpravách za reishi, a pevné zdraví! smiley

 

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím