Barion Pixel snow snow snow snow snow snow snow snow snow snow

Salveo - přírodní lékárna, prodej bylin

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován. Z hlediska EU se nejedná o léčivé byliny.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Zdarma e-booky v pdf

E-book Minerály

E-book Schusslerovi soli

E-book Jatra

E-book Odkyseleni

E-book 19 Bylin

Barion, visa, maestro, diners club, discover

Salveo.cz na Firmy.cz

Svízel pro zdravou lymfu a vypnutou pokožku

18. 03. 2023, 22:24

Nenápadná rostlinka s úžasnou schopností pročistit náš lymfatický systém! Svízel patří k brzkým jarním bylinám a vzhledem k jeho účinkům není pochyb, že nám ho příroda nadělila, abychom se po zimě pročistili a pořádně nastartovali. Čerstvé výhonky svízele jsou skvělé na přípravu detoxikačního čaje - nasbírejte si pár hrstí jeho lodyhy i s lístky, připravte si z nich nálev a vypijte ho po doušcích. 1 hrnek svízelového čaje denně pročistí a nabudí vaše lymfatické žlázy, ledviny, játra, slinivku a slezinu. Působí močopudně, odvodňuje, odplavuje toxiny a zbavuje tělo škodlivých nánosů. 

Svízelem proti obezitě a celulitidě 

Tento jarní plevel býval vždy ceněným pomocníkem při hubnoucích dietách a jarních očistných kúrách. V posledních desetiletích se na něj trochu zapomnělo a to je velká škoda, protože ve starých herbářích měl své stálé místo. Dříve ženy například dobře věděly, že popíjení svízelového nálevu je účinnou očistou lymfatických žláz, která pomáhá zbavovat nadbytečných kil, povadlé pleti, celulitidy, akné a dalších potíží souvisejících se zanesením organismu. Po svízeli by měl také sáhnout každý, koho trápí zadržování vody, otoky a pocity opuchlosti. 

Které druhy sbírat? 

Běžně u nás najdete okolo deseti druhů svízele. Obsahové látky mají podobné a vašemu zdraví prospěje každý z nich. O něco účinnější je svízel přítula, vonný a syřišťový, sbíráme ale i svízel povázku, lesní či okrouhlolistý. V minulosti, kdy lidé žili v souladu s přírodou a využívali bylinky pro všelijaké účely, se konkrétní užití jednotlivých druhů svízele mírně lišilo. Ze svízele vonného (neboli mařinky) se například vyrábělo voňavé májové víno a jeho kvetoucí nať se sušila a přidávala k péřové výplni polštářů. Tradičně se doporučoval na zklidnění podrážděných nervů a přidával se do směsí s třezalkou, heřmánkem či měsíčkem. Oddenkem svízele syřišťového se zase barvily látky a na jaře i velikonoční vajíčka.

Kde roste? 

Svízel hledejte v lužních lesích, nejčastěji bukových, dále podél křovin, plotů a cest, na loukách, svazích a mezích.  

Sbírejte na jaře i v létě 

Bylinku můžete využívat od časného jara až do doby, kdy odkvétá, což bývá koncem léta. Na jaře využijte drobné, čerstvě zelené výhonky,  později sbírejte celou kvetoucí nať. Svízel se rychle rozrůstá a koncem dubna už můžete nacházet velké plochy pokryté překrásným svízelovým "kobercem". 

Jak vypadá? 

Nejlepším poznávacím znamením jsou typicky patrovitě uspořádané listy - přisedlé, úzké, podlouhlé nebo kopinaté, s jednou žilkou. Vyrůstají vždy proti sobě a dohromady připomínají malé "hvězdičky", které na lodyze rostou jedna nad druhou. Kvete drobnými bílými či žlutými kvítky. Některé druhy mají ochlupenou lodyhu (vybavenou tzv. zpětnými háčky) - mohou se tak pnout po svém okolí. Podobně vybavené jsou i plody - nažky. Určitě je znáte jako "lepíky", které se vám chytají na boty a nohavice, nebo se je marně snažíte dostat z chlupů svých zvířecích miláčků. 

Svízelná situace se svízelem? Naopak! 

Když je něco svízelné, těžko se z toho vymotáváme. Toto krásné české slůvko vzniklo právě podle svízele a jeho "lepíků". Až se k vám zase někdy v lese "přitulí", buďte za něj rádi! Vzpomeňte si na jeho skvělé vlastnosti a nasbírejte si ho do zásoby. Legendární rakouská bylinářka Maria Treben radí: "chcete-li oddálit svou poslední hodinku, pijte denně svízele". Píše, že obsahuje enzym srážející mléko a doporučuje popíjet bylinku v období šestinedělí. Švýcarský bylinář páter Künzle zase uvádí svízel jako jednu z nejlepších bylin na léčení dny. Při revmatických bolestech doporučuje vnitřní i zevní užívání - nálev na pročištění organismu a kašovitý obklad na bolestivá místa. 

Jak připravit čaj? 

3-5 výhonků zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 min vyluhovat v přikryté nádobě. Sceďte a popíjejte - čaj má světlou barvu a příjemnou vůni. Chuť je spíše nevýrazná - pokud ji chcete vylepšit, přidejte pár kapek citrónu. 

Obklady pro zdraví i krásu 

Na přípravu obkladu potřebujete větší množství čerstvě natrhaného svízele, který umyjete a rozmačkáte (například v hmoždíři či válečkem). Vzniklou kaši pak jednoduše přiložte na postižené místo a nechte působit. Takto svízel odjakživa pomáhal s celou řadou kosmetických potíží - kromě celulitidy, pupínků, nežitů a uhrů má dobré výsledky i s bělením pigmentových skvrn.  Přikládáním kašovitých obkladů ze svízele také pomůžete povadlé pleti. Naneste a nechte 20 min působit - uvidíte, jak se pleť krásně vypne! Zvlášť, když očistný a omlazující proces podpoříte šálkem svízelového čaje. Jak obklady, tak nálevy určitě vyzkoušejte i při bolestech kloubů, při dně a revmatu.

Šťáva proti dětským opruzeninám

Svízel patří k bylinkám, které můžete použít na citlivou dětskou pokožku. Čerstvě vymačkanou šťávou lze potírat bolestivé opruzeniny a zapařenou kůži - postižené místo jen opatrně potřete a nechte zaschnout. Zklidňující účinky šťávy můžete využít i při večerních koupelích. 

 

Komentáře2

10. 05. 2023, 22:23:07
Ilona - odpovědět
Svízel jak super bylinka. Dá se u vás objednat ?
15. 05. 2023, 14:42:43
Salveo přírodní lékárna - odpovědět
Dobrý den, ano, skvělé výsledky máme například s touto tinkturou: https://www.salveo.cz/svizel-tinktura-jukl-30-ml Vyzkoušejte i čaj: https://www.salveo.cz/svizel-nat-gresik-50-g nebo svízelovou mast: https://www.salveo.cz/svizelova-mast-dr.-popov-50-ml S přáním pěkného dne, Vaše Salveo.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím