Barion Pixel jatra plice tluste_strevo zaludek slezina_slinivka srdce tenke_strevo mocovy_mechyr ledviny osrdecnik troji_ohrivac zlucnik drevo kov kov zeme zeme ohen ohen voda voda ohen ohen drevo aktualni_organ

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Všechny produkty na našich stránkách, které jsou schváleny jako doplňky stravy, nejsou léky a nemůžeme je za předepsané léky zaměňovat.

Barion, visa, maestro, diners club, discover
Vřes obecný, bylinka pozdního léta

Vřes obecný, bylinka pozdního léta

24. 08. 2021, 11:45

Léto se pomalu chýlí ke konci a bylinková sezóna vrcholí. Mezi naše poslední sbírané byliny patří vřes obecný, který rozkvétá v průběhu srpna a kvete mnohdy až do konce října. Bývá svědkem posledních horkých dní i prvních ranních mrazíků. Je proto symbolem promněny a pomíjivosti, kterou nás příroda učí přijímat. Tento půvabný, nízký keřík najdeme nejčastěji nahoře na skalách, na písčitých a kyselých půdách nebo na rašeliništích. Má-li dostatek slunce a menší množství vláhy, bude vám na zahradě nebo balkoně kvést i koncem roku. Právě díky této vlastnosti je vřes velmi populární - dokáže naše domovy zútulnit i v čase, kdy pestrých barev venku rychle ubývá. Nemáte-li možnost vřes pěstovat, natrhejte si ho nasucho do vázy. Působí něžně a romanticky, hodí se do každého interiéru a mezi podzimními dekoracemi je osvědčenou klasikou. Pokud se ho nebudete dotýkat, neopadá vám a vydrží velmi dlouho, klidně až do Vánoc smiley

Jak a kdy sbírat 

Nejlepším časem pro sběr je období od srpna do září. Do vázy si nasbírejte pár kousků i se spodní zdřevnatělou částí, aby kytice byla pěkně vysoká. Na čaj sbíráme vrchních několik centimetrů s květem. Pokud sběr plánujete, vezměte si nůžky, je to pohodlnější a ohleduplnější k rostlině. Příjemně voňavý je čaj ze samotných kvítků, které po příchodu domů jednoduše sdrhneme a buď rovnou použijeme, nebo dáme sušit. (U vřesu jde "sdrhování" poměrně snadno.) Je ale běžnou praxí používat celou vrchní část kvetoucí nati i se stonkem a lístky. V tom případě nať nasekáme nadrobno. Je zde malý rozdíl v účinku, čaj ze samotných květů mívá vyšší obsah flavonoidů, čaj z celé nati má naopak vyšší obsah tříslovin. Oba nálevy umí udělat dobře na těle i na duši, zvlášť v prvních podzimních dnech, které nás mohou zastihnout málo oblečené, nebo které strávíme sezením na studené zemi. Vřesový čaj totiž pomáhá při nachlazení močového měchýře a dalších typech onemocnění močového systému. 

Účinné látky a použití v léčitelství 

Vedle již zmíněných flavonoidů a tříslovin obsahuje vřes kyselinu křemičitou, minerální látky, silice, sliz, hořčiny a saponiny. Působí močopudně a dezinfekčně, pomáhá při zánětech močových cest, podporuje normální funkci močového měchýře. Osvědčuje se při různých typech ledvinových potíží, při otocích způsobených nedostatečnou činností ledvin a při zvětšené prostatě. Podle starých herbářů se doporučoval při dně, protože pomáhá z těla odvádět kyselinu močovou. Bývá součástí čajových směsí na močové cesty, na celkové posílení a na uvolnění. Vřesu si velmi vážili Keltové: podle jejich mytologie uvolňuje mysl, dodává sílu vydatnému spánku, smiřuje nás s naší minulostí a posiluje vědomí sebe sama. Z hlediska moderní medicíny podporuje relaxaci a duševní zdraví. 

Příprava nálevu 

1 čajovou lžičku sušeného vřesu zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 min vyluhovat v přikryté nádobě. Scedíme a pijeme po doušcích 3x denně. Nálev má světlou barvu, jemně bylinnou vůni a slabě nahořklou, ale příjemnou chuť. (Čerstvé bylinky vezmeme na čaj vždy zhruba tolik, kolik zvládneme uchopit prsty jedné ruky.) 

Čajová směs na posílení močových cest

Smícháme stejné množství sušeného vřesu, přesličky a zlatobýlu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 min vyluhovat v přikryté nádobě. Scedíme a pijeme po doušsích 2x denně. 

Podzimní čajová směs na podporu imunity

Smícháme stejné množství nasušeného šípku, plodu rakytníku, vřesové nati a diviznového květu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody. (Můžeme přidat nadrobno nakrájené křížaly.) Necháme 10 min vyluhovat v přikryté nádobě, scedíme a pijeme 3x denně. 

Další použití 

Ve Skotsku, Anglii a Irsku se od dob středověku vařilo vřesové pivo. Nejprve čistě z vřesu, později s příměsí chmelu. Dnes už se většinou vaří pivo chmelové s příměsí vřesu, který mu dodává zajímavě bylinkovo-dřevitou chuť a vůni. Ze Skotska pochází i tradice vřesových věnečků. Ty by měly mít na ruce všechny nezadané dívky na podzimních svatbách. Když se jimi inspirujeme, můžeme věnečky z vřesu uzavírat sezónu lučních víl a princezen, kterou na jaře zahajujeme pampeliškami smiley Rozlehlá vřesoviště jsou také velikým lákadlem pro všechny opylovače. Díky včelkám pilným i koncem léta si tak můžeme pochutnávat na vynikajícím vřesovém medu. Patří mezi medy jednodruhové, gelové, a tzv. pozdní. Jestli jste ho ještě neochutnali, určitě to zkuste! 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím