Barion Pixel jatra plice tluste_strevo zaludek slezina_slinivka srdce tenke_strevo mocovy_mechyr ledviny osrdecnik troji_ohrivac zlucnik drevo kov kov zeme zeme ohen ohen voda voda ohen ohen drevo aktualni_organ

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Všechny produkty na našich stránkách, které jsou schváleny jako doplňky stravy, nejsou léky a nemůžeme je za předepsané léky zaměňovat.

Barion, visa, maestro, diners club, discover
Mateřídouška, něžná a silná zároveň

Mateřídouška, něžná a silná zároveň

16. 08. 2021, 17:41

Mateřídoušek u nás roste několik druhů a často se mezi sebou kříží. Běžně najdeme růžově a fialově kvetoucí mateřídoušku vejčitou, úzkolistou nebo časnou. Můžeme narazit i na planě rostoucí tymián, jinak řečeno bíle kvetoucí mateřídoušku obecnou. Všechny druhy jsou často pěstovanými bylinkami, a to jak na zahradách, tak v květináčích. Kvetou od června do srpna, někdy i celé září. Rostou na prohřátých místech: na mezích, slunných loukách a stráních, podél cest a na okrajích lesů. (Zajímavostí je, že se často nachází poblíž velkých mravenišť.) Najdeme je i mezi dlažebními kostkami, ve spárách suchých zídek, na skalkách a podél zdí. Mateřídoušky mají plazivou, u země zdřevnatělou lodyhu a tvoří načechrané trsy keříků o výšce 10 - 30 cm. Když bylinku rozemneme v prstech, uvolní nádhernou, kořenito-bylinnou vůni, která se v aromaterapii používá při únavě, migrénách, na zklidnění pocuchaných nervů a na zahnání smutku. Pokud jste si mateřídoušku letos ještě nenasušili, je nejvyšší čas začít smiley 

Sběr a sušení 

Sbírají se vrchní části kvetoucí nati, ideálně okolo poledne, vždy za suchého, slunného počasí. Je dobré mít s sebou nůžky, kterými odstřiháváme konce kvetoucích výhonků. Bez nůžek se snadno stane, že omylem vytrhneme celou rostlinu. Mateřídoušku sbíráme jen v době květu, na jednom místě necháme vždy pár vrcholků pro včely a další opylovače. Použít můžeme všechny druhy planě rostoucí mateřídoušky, nejvíce účinných látek ale obsahují rostlinky z níže položených a velmi slunných lokalit. Při sušení bylinku neobracíme, aby neopadala. Sušíme ve stínu v tenkých vrstvách, nejlépe na papíru nebo na sítích. 

Mateřská láska po doušcích 

Mateřídouškové podrosty vybízejí k pohlazení a přivonění... schválně to zkuste a pak se nad setkáním zamyslete...jaké pocity ve vás blízkost, vůně a dotek mateřídoušky vyvolávají? Bezpečí? Přijetí a klid? Možná nostalgické vzpomínky na dětství? Mateřídouška svou něžností a mateřskostí zahání melancholii, zmírňuje úzkosti a zaceluje rány na duši. Pomáhá uvědomit si léčivou sílu světla, které je zdrojem vnitřního klidu. Tento klid pocítíme, když zavnímáme bezpodmínečnou lásku, vše prostupující a hojivou. Kdo v dětství někdy od mámy dostal mateřídouškový čaj, tomu se síla této bylinky promítla do fyzické reality, kde ji lze snadněji pochopit. 

Obsahové látky a účinky na zdraví

Mateřídouška obsahuje hojivé silice, hořčiny, třísloviny, flavony a minerální látky, podobně jako další známí zástupci z široké čeledi hluchavkovitých (vedle hluchavky například dobromysl, levandule, máta, bazalka nebo šalvěj). Všechny tyto byliny podporují trávení a prospívají dýchacím cestám. Mateřídouška obsahuje silice s dezinfekčním účinkem (zejména thymol a cymol), má antibakteriální a protiplísňové účinky a pomáhá s celou řadou potíží. Sáhněte po ní při zánětu dutin, dráždivém kašli nebo při chronickém ranním zahlenění. Bylinářka a léčitelka Maria Treben píše: "kdo bude po ránu pít místo kávy šálek mateřídouškového čaje, pocítí záhy její účinky: duševní svěžest, dobrý pocit v žaludku a obecnou pohodu - a zbaví se ranního kašle". Pomáhá také při opakovaných zánětech močových cest a při menstruačních bolestech. Oblíbené jsou sušené směsi s mateřídouškou jako náplň do polštářů nebo pytlíčků, které vkládáme pod polštář. V koupelích prokrvuje, uvolňuje křeče, celkově posiluje a desinfikuje. Díky svým antiseptickým účinkům pomáhá (formou oplachů, obkladů nebo koupelí) na drobné rány, podrážděnou pokožku či spáleniny od slunce. Působí antirevmaticky, proti dně a při bolestech svalů. Můžeme ji také kloktat - odvar z mateřídoušky je účinnou pomocí při zánětech dutiny ústní. 

Příprava nálevu 

1 vrchovatou lžičku sušené nebo několik kvetoucích vrcholků čerstvé mateřídoušky zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 min luhovat v přikryté nádobě, scedíme a po doušcích pijeme 2-3 šálky denně

Sirup proti nachlazení

4 hrsti čerstvé bylinky spaříme 1/2 l vroucí vody a necháme 24 hodin luhovat. Scedíme přes jemné plátýnko, přidáme 500 g třtinového cukru,  3 polévkové lžíce čerstvě vymačkané citrónové šťávy a mícháme do rozpuštění. Vychladlé přelijeme do vyvařených skleniček a důkladně uzavřeme. Skladujeme v chladu. 

Mateřídouškový med 

Květy mateřídoušky, stejně jako třeba levandule nebo zjara fialky, lze jednoduchým způsobem ovonět a ozvláštnit včelí med. Na 250 g medu dáme 2-4 hrsti jemně zavadlých vrcholků kvetoucí natě. Med musí být tekutý, pokojové teploty nebo mírně zahřátý. Přidáme bylinky a necháme alespoň 1 týden stát. Tuto zdravou, voňavou dobrotu si dopřejeme při kašli a nachlazení, buď po lžičkách nebo do čaje. 

Masážní olej

Čerstvě natrhané kvetoucí vrcholky naplníme volně do lahve a zalijeme za studena lisovaným olivovým olejem. Květy musí být ponořené. Uzavřeme a postavíme nejméně na 3 týdny na teplé místo. Přecedíme, květy ještě vymačkáme a naplníme do tmavých lahviček. Používáme při bolestech svalů, při bolestech kloubů a revmatu, zklidňující je také jemná masáž spánků. 

Čajová směs při astma a zánětu průdušek 

Osvědčenou bylinkou do dvojice s mateřídouškou je jitrocel (kopinatý nebo větší). 1 vrchovatou lžičku (stejné množství obou sušených bylin) zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 min luhovat v přikryté nádobě, scedíme a pijeme 2-3 šálky denně.  

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím