Barion Pixel

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Barion, visa, maestro, diners club, discover Salveo.cz na Firmy.cz
Síla dubu a účinky dubové kůry

Síla dubu a účinky dubové kůry

02. 01. 2021, 10:59

Najdeme v přírodě pomoc i v zimních měsících? Ano! Nesbíráme sice bylinky (až na několik výjimek), ale lesy a stromy nám celoročně nabízejí mnoho pokladů. Můžeme vyrazit na sběr dřevokazných hub: tradičně u nás lidé přes zimu sbírali čirůvku, penízovku, hlívu nebo ucho Jidášovo. O hlívě ústřičné, která obsahuje vysoké množství léčivých látek, si můžete přečíst v jednom z našich předchozích článků. Z borovicového jehličí se dá nachystat čaj na podporu dýchacích cest. Sbíráme ztuhlou pryskyřici, kterou vykuřujeme či zahříváme v aromalampě, čímž desinfikujeme prostor voňavými silicemi. A velice léčivá je také kůra mnoha stromů. Vedle dubu je to například jilm, vrba, osika, javor, bříza nebo topol. Nálevy, obklady a koupele z nich lze užívat ke zlepšení všelijakých zdravotních potíží. My se nyní zaměříme na nejčastěji užívanou kůru u nás – na kůru dubovou. Nasbírat si ji můžeme i teď v zimě, stačí najít si pěkné dubové mlází. I tenké, nízké větve obvykle zůstávají alespoň částečně olistěné, což usnadňuje správnou identifikaci. Dub totiž nikdy neopadá úplně, poslední suché lístky shazuje až na jaře, když začínají rašit listy nové. 

Využití 

Dubová kůra je bohatá na třísloviny, působí desinfekčně a má svíravý účinek. Podporuje normální stav pokožky, působí protizánětlivě, zastavuje krvácení, urychluje hojení. Pomáhá s ekzémy, prasklinami, vředy, křečovými žílami, při lehčích omrzlinách a popáleninách, při špatně se hojících rankách. Oplachování a koupele nohou zabraňují jejich nadměrnému pocení. Dubová kůra je také staletími osvědčeným pomocníkem při hemeroidech. Prospívá správnému zažívání, působí proti průjmům a zánětům trávicího traktu, bývala užívána jako protijed při otravě těžkými kovy a alkaloidy. Jako kloktadlo desinfikuje sliznice, ve formě čaje posiluje horní cesty dýchací. K léčebným účelům se dají použít i listy a žaludy, i když oproti kůře obsahují méně účinných látek. Kdo jste jako správní obdivovatelé života v souladu s přírodou četli Školu Malého stromu od Forresta Cartera, víte, že za zmínku stojí i žaludová mouka a káva. Mouka pomáhala americkým cherokeeům nasytit se a přežít tuhé zimy, kávu popíjeli jako posilující nápoj na pročištění organismu. Žaludová káva byla oblíbená i na našem území, a to už u starých Slovanů, dávno před příchodem klasické kávy. Jedná se o horký nápoj připravený z nasucho opražených, najemno namletých žaludů. Kromě skvělé chuti si lidé zřejmě vždy byli vědomi i jeho protizánětlivých a posilujících účinků. Pokud ještě žaludovou kávu ani mouku neznáte, určitě je vyzkoušejte, obě potraviny jsou dnes běžně k sehnání.

Symbol dlouhověkosti

Dřevo těchto statných velikánů je pevné a odolné, proto bývají duby vysazovány na hrázích a všude tam, kde je potřeba zpevnit půdu. Úžasné dubové aleje najdeme například okolo třeboňských rybníků v Jižních Čechách. Když jsme těmito alejemi v létě procházeli, neubránili jsme se fascinujícím myšlenkám, že se do jejich košatých korun lidé dívali už několik staletí před námi. Co asi prožívali? Jaké radosti a starosti se jim honily hlavou? Svět okolo se rychle mění, duby zůstávají. Proto je pohled na ně velmi uklidňující. Duby rostou pomalu, dosahují výšky okolo čtyřiceti metrů, mají hluboké kořeny, a běžně se dožívají okolo šesti set let. Mezi nejstarší české exempláře patří Žižkův dub v Náměšti na Moravě, Svatováclavský dub na Kladensku nebo Oldřichův dub v okrese Louny. Stáří těchto impozantních stromů je odhadováno okolo 1000 let. Ke každému z nich se váže krásná pověst, což jen potvrzuje, jak velké úctě se duby na našem území vždy těšily. Není se čemu divit – jejich význam pro okolní krajinu a její obyvatele je obrovský.

Dub pomocník

V korunách dubů často hnízdí čápi, na mohutných větvích odpočívají dravci, kmeny poskytují útočiště velkému množství hmyzu, takže je často vyhledávají hmyzožraví ptáci. Pod sluncem vyhřátou kůrou starých dubů na Třeboňsku se vyvíjejí larvy vzácného tesaříka obrovského a běžně je tu k vidění i roháč obecný. Solitérní duby byly často vysazovány proto, aby v létě poskytovaly stín pasoucím se stádům. Žaludy zase představují potravu pro různé druhy živočichů. A trošku té síly a zdraví z moudrého dubu si můžeme dopřát i my smiley Jak na to? 

Zpracování a užívání dubové kůry

Nařežeme mladé větvičky, neměly by být širší než tloušťka malíčku, spíše tenčí. Doma je vložíme do vody a necháme měknout na teplém místě. Změklou kůru pak odloupneme a nasušíme. Na přípravu čaje potřebujeme 1 lžičku sušené sekané kůry: vsypeme do 1/4 litru studené vody, přivedeme k varu, krátce povaříme, necháme 15 minut odstát v přikryté nádobě a scedíme. Pijeme 1 - 2 x denně. Pro přípravu oplachu, obkladu nebo přísady do koupele vezmeme dvě až tři hrsti kůry a necháme 15 minut povařit v 1 l vody. 

Jedno staré moudro praví, že dub rád poskytne oporu především těm, kteří sami neváhají být oporou pro druhé. Kdo čerpá sílu z dubu, neklesá prý na mysli, vlévá slabším sílu do žil a dodává odvahu tam, kde je jí málo. Uvařme si v novém roce čaj z dubové kůry a dejme si ho třeba s partou dobrých přátel...

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím