09. 01. 2024, 10:53
Zima se nese ve znamení elementu Vody - věnujte proto zvýšenou pozornost svým močovým cestám. V lednu je podle tradiční čínské medicíny nejvíce ohrožen močový měchýř, v únoru pak ledviny. Není se čemu divit - ani jednomu z těchto vodních orgánů nesvědčí zima a chlad. A to především od nohou! Dávejte si proto pozor na prochladnutí takzvaně "odspodu". Chodidla by vždy měla být v teple a stejně tak i podbřišek a spodní část zad, tedy vaše bedra. Vzniku a rozvoji infekce nahrává i špatný pitný režim a neprodyšné spodní prádlo.
V mrazivých dnech máme menší žízeň a zapomínáme na pravidelný přísun kvalitní, čisté vody
Ten je při začínajícím zánětu močového měchýře zásadní, protože zajišťuje neustálé vylučování tekutin močí. Bakteriím a dalším patogenům tím brání v množení a brzdí rozvoj zánětu. Močový měchýř je dutým orgánem, v němž se hromadí odpadní tekutina (tedy moč) a čím kratší dobu v něm setrvává, tím méně se přítomné patogeny namnoží. Aby se jich do močových cest dostávalo co nejméně, je potřeba dodržovat několik základních hygienických pravidel. Zdraví a odolnost močového měchýře dále ovlivňují naše ledviny. Ty jsou z hlediska tradiční čínské medicíny nejen párovým orgánem močového měchýře, ale také alfou a omegou celkové vitality a síly našeho těla.
Řešte zánět už při prvních příznacích
Jakmile se infekce rozjede, začne to být bolestivé a velice nepříjemné. Pocity řezání a pálení při močení (zejména ke konci), neustálé nutkání na močení, bolest v bedrech a podbřišku, později teploty, celková schvácenost a krev v moči. Dáme vám několik užitečných tipů na správnou prevenci a doporučíme byliny a čajové směsi, které podporují léčbu zánětu a celkově posilují. Bylinky na pročištění a posílení močových cest a urogenitálního systému u mužů i žen je vhodné nasadit hned při prvních příznacích a podpořit tak tělo v boji proti infekci, ještě když je v začátcích. Při rozjetém zánětu doprovázeném teplotami nebo krví v moči je již vhodné navštívit lékaře, který nejspíš navrhne přeléčit infekci vhodnými antibiotiky. I při této cílené léčbě však doporučujeme pít denně 2-3 šálky kvalitního bylinného čaje namíchaného z bylinek pro zdraví močového systému (které to jsou najdete v článku níže).
Základní pravidla stručně a jasně
- Dodržujte pitný režim. V případě prvních příznaků zvyšte příjem kvalitní čisté vody pokojové teploty.
- Pijte bylinné čaje. Alespoň částečně jimi v lednu a únoru nahraďte kávu a černý čaj.
- Omezte slazené a sycené nápoje. V případě prvních příznaků je zcela vyřaďte. Totéž platí o alkoholických nápojích.
- Z jídelníčku vyřaďte rafinovaný cukr. Nahrává totiž přemnožení kvasinek a plísní. Dále pálivá a kořeněná jídla, která mohou močové cesty podráždit. Omezte také potraviny, které překyselují. Udržení správného pH v těle je důležitou součástí prevence všech typů zánětů.
- Neprochladněte od nohou. Noste teplé ponožky a obuv vhodnou do zimy. Udržujte v teple bedra a podbřišek. V případě akutního zánětu je dobré používat nahřívací lahev - teplo ulevuje od bolesti podbřišku i beder.
- Noste prodyšné a volné (nikoli upnuté) spodní prádlo, nejlépe bavlněné.
- Na intimní partie používejte intimní mycí gely nebo mýdla s přírodním složením bez parfemace. Dejte přednost sprchování před napuštěnou vanou. Dbejte na čistotu ručníků.
- Pro ženy platí, že po močení je toaletní papír potřeba užívat směrem zepředu dozadu, aby se bakterie touto cestou nedostávaly do močových cest. Snažte se vyhýbat veřejným toaletám.
- Ženy by také měly dbát na prevenci vaginálních infekcí a mykóz. Tyto potíže je vhodné řešit hned při prvních příznacích, aby se infekce nerozšířila močovou trubicí dále. Záněty močových cest jsou sice z 90 % bakteriálního původu (nejčastěji je na vině bakterie Escherichia coli, která se přirozeně vyskytuje v tlustém střevu - nesmí se však dostat do močových cest), zhruba z 10 % jsou ale způsobeny přemnoženými kvasinkami.
Dodržujete vše do puntíku a přesto trpíte opakovanými záněty?
Přistupte k problému více celostně. V našem těle vše souvisí se vším a opakované záněty močového měchýře mohou souviset s celkovým oslabením, únavou, překyselením, se stresem či nevyrovnanou psychikou. Jak jsme již zmínili, podle učení starých čínských léčitelů je při oslabení močového měchýře nutné ověřit také stav ledvin. V případě jejich oslabení se pak zaměřte na posílení obou těchto orgánů. Disharmonii ledvin je ostatně důležité řešit vždy - z hlediska kvality a celkové délky života jsou totiž ledviny naším nejdůležitějším orgánem. Je v nich uschována životní energie čchi, která nám byla dána do vínku a velkou měrou se na ní podíleli naši rodiče. Pečujte o své ledviny dobře a nedopusťte, aby v těchto zimních dnech došlo k jejich zbytečnému oslabení.
Jak ledvinám pomoci?
Stejně jako močový měchýř mají rády klid a nohy v teple. Škodí jim neustálé obavy a strachy. Obzvlášť těžce nesou úzkosti a hluboké či dlouhodobé smutky. Tyto emoce a psychická rozpoložení nahrávají oslabení ledvin a tudíž i vzniku a rozvoji zánětu močových cest. Dalším dobrým tipem starých čínských mistrů je nosit v zimě čepice přes uši - meridián ledvin totiž začíná pod malíčkem na plosce chodidla a na opačném konci jsou jeho pomyslným otvorem (či vývodem) právě naše uši. ("Otvory" meridiánu ledvin jsou celkem tři - uši, močová trubice a konečník.) Kromě bolesti v bedrech se oslabení ledvin často projevuje hučením v uších a zhoršeným sluchem. Ledviny také nemají rády přesolená jídla - solte proto s rozvahou.
Pomoc z přírody a ze starých herbářů
Které tradiční české byliny nasadit při akutním nebo chronickém zánětu močových cest? Nejznámější a nejoblíbenější jsou brusinky, svítivě červené plody keříku jménem brusnice brusinka. Obsahují vysokou koncentraci antioxidantů, vitamínů a minerálů, působí močopudně a protizánětlivě. Brusinky v jakékoli formě je vhodné nasadit vždy, když máte podezření na začínající zánět. Ze stejné čeledi (vřesovcovitých) pochází i medvědice lékařská. Její plody vzhledem připomínají brusinky, na podporu močových cest se ale používají listy nebo celá vrchní část nati. Při prvních příznacích zánětu vyzkoušejte například tuto osvědčenou Medvědicovou směs. Dalším skvělým pomocníkem je lichořeřišnice neboli indiánská řeřicha či kapucínka. Tradičně je doporučována na záněty močových cest, ale vhodná je i při nemoci z nachlazení, zánětu průdušek a dalších typech respiračních onemocnění. Naše babičky dále dobře znaly účinky vrbovky malokvěté a zlatobýlu obecného (celík zlatobýl) - kromě močového systému podporují i menstruační a menopauzální komfort u žen a zdraví prostaty u mužů. Běžnou součástí urologických čajů bývá též truskavec (rdesno ptačí) a jehlice trnitá (babí hněv) - najdete je například v porcovaném čaji Močový měchýř. Zapomínat bychom neměli ani na přesličku - přeslička rolní je známá svým vysokým obsahem kyseliny křemičité, podporuje zdraví prostaty, čistí játra a napomáhá tím i pěknému vzhledu pokožky. Z plodů je kromě brusinek dobré užívat i bezinky - plody bezu černého. Jsou bohatým zdrojem antioxidantů, napomáhají vylučování vody z organismu a působí silně močopudně. Velkou vzpruhou pro močové cesty i celkovou přirozenou obranyschopnost je tento 100 % přírodní bio bezinkový mošt.
Byliny pro celkovou očistu
Jak prevenci, tak léčbu akutních zánětů močových cest podpoříte celkovou detoxikací. Náš tip: zařaďte do svého pitného režimu byliny, které podporují jak normální funkci močového měchýře a ledvin, tak celkovou očistu. U nás je pro tyto účely tradičně užívána bříza bělokorá - list, jehnědy a pupeny. Po staletí sbíranou bylinou, která čistí krev a zároveň posiluje zdraví urogenitálního systému, je pak kopřiva dvoudomá. Kopřivový čaj si proto nenechávejte až na jarní detox - 1 šálek denně si klidně dopřejte už teď.
Komentáře1