Barion Pixel jatra plice tluste_strevo zaludek slezina_slinivka srdce tenke_strevo mocovy_mechyr ledviny osrdecnik troji_ohrivac zlucnik drevo kov kov zeme zeme ohen ohen voda voda ohen ohen drevo aktualni_organ

Přírodní lékárna Salveo

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Všechny produkty na našich stránkách, které jsou schváleny jako doplňky stravy, nejsou léky a nemůžeme je za předepsané léky zaměňovat.

Barion, visa, maestro, diners club, discover
Máte doma rýmovník?

Máte doma rýmovník?

26. 11. 2021, 10:19

Tato pohledná, voňavá rostlinka se u nás těší čím dál větší oblibě. Rýmovníku se přezdívá mexický eukalyptus nebo kubánské oregano a populárním se stal hned z několika důvodů. Především obsahuje voňavé silice, díky nimž má úžasně všestranné využití. Desinfikuje dýchací cesty a pročišťuje ovzduší, podobně jako eukalyptus nebo máta. Při rýmě a prvních příznacích nachlazení rozlomíme a rozemneme v prstech list rýmovníku: po přivonění nám krásně protáhne ucpaný nos. Jeden nebo dva lístky si můžete nosit i po kapsách, mají tu úžasnou vlastnost, že dlouho vydrží, než začnou uvadat a ztrácet sílu. Čerstvě utržené lístky se tradičně používají k inhalacím. Rýmovník se také doporučuje jako pokojovka vhodná do ložnice: osvěžuje vzduch a podporuje klidné, pravidelné dýchání. Hodí se ale i do kanceláře, kde sedí více lidí, zejména v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění.  Kromě "čichání" a inhalací si z něj můžete uvařit čaj proti zahlenění. Má světlou barvu, jemnou chuť a výraznou vůni. Lístky také pomáhají na zklidnění podrážděné pokožky - přiložte si čerstvě rozemnutý list na komáří štípnutí nebo jinou drobnou ranku, otok či zarudnutí. Zmírňuje svědění a napomáhá rychlejšímu hojení. Nejoblíbenějším způsobem, jak využít sílu rýmovníku, je ovšem výroba sirupu. Rýmovníkový sirup se používá nejen při nachlazení, ale také denně do čajů a ranních kaší. Lístky se dají jíst i samotné, stačí si utrhnout. Jsou nezvykle šťavnaté a mají štiplavě pikantní chuť. V některých zemích se s rýmovníkem běžně i vaří - v mexických, španělských nebo jamajských kuchyních bývá součástí oblohy nebo se přidává do salátů a polévek. Recepty s rýmovníkem najdeme také v ayurvédě. 

Účinné látky 

Bylinka obsahuje flavonoidy, taniny, polyfenoly, terpenoidy a organické kyseliny. Za charakteristickou vůni je zodpovědný zejména thymol (stejnou látku najdeme v tymiánu, oreganu a mateřídoušce), karvakrol a kafr. Jednotlivé esenciální oleje jsou v rýmovníku nakombinovány tak, že každému svou chutí a vůní připomíná něco jiného: někomu oregano nebo tymián, jinému kafr, meduňku či mátu. 

Původ a zařazení 

Pochází z tropických oblastí, nejspíš z východní Afriky. Jiné prameny jako místo původu uvádějí indonéský ostrov Ambon, čemuž odpovídá i latinský název nejznámějšího zástupce: plectranthus amboinicus (rýmovník citronový). Patří do široké čeledi hluchavkovitých a existuje mnoho různých poddruhů a okrasných kultivarů. Doma nejčastěji pěstujeme buď rýmovník citronový nebo rýmovník eukalyptový (mexický eukalyptus). 

Dovnitř nebo na balkon? 

Většina z nás má tuto bylinku doma jako pokojovku. Můžeme ho mít i na balkoně nebo na zahradě v květináči, ale raději jen od jara do podzimu - větší mráz by ho určitě poničil. Zeminu má rád propustnou, nejlépe jemně písčitou. Na světlém, slunném místě v pohodě zvládne i běžný substrát pro pokojové rostliny. Péče o něj vám nezabere moc času, zálivka mu stačí jednou týdně. Nemá rád přemokření, neměl by stát ve vodě. Zaléváme ho vždy až když je zemina v květináči na dotek suchá. Postupným stříháním lístků snadno vypěstujete hustý keřík s mnoha výhonky. Roste poměrně rychle, takže se nemusíte bát lístky zastřihávat a používat dle potřeby. Během letní sezóny je skvělý i tím, že odpuzuje hmyz. Vadí hlavně komárům a mouchám, odpuzuje ale i kuchyňské a šatní moly. Dříve se mu proto říkalo molice. Rýmovník je novější, teprve několik desítek let staré (ale trefné) pojmenování. 

Domácí sirup vyrobený za studena 

Sirup vyrábíme buď na studeno nebo vařením. První varianta vyžaduje větší množství bylinky - potřebujeme 50-60 lístků.Vrstvíme do čisté sklenice střídavě s cukrem, cukr zvolíme bílý nebo třtinový (s bílým se sirupy méně kazí). Jako první dáme vrstvu listů, kterou zasypeme cukrem, poslední vrstvou by měl být opět cukr. Každou vrstvu pořádně upěchujeme, aby ve sklenici nezůstal přebytečný vzduch. Během vrstvení můžeme dle chuti přidat i několik plátků bio citronu. (Není to ale nutné, sirup by měl vždy chutnat po použité bylince spíše než po citronu.) Pevně uzavřeme a necháme 4 týdny stát na teplém, tmavém místě. Hladina ve sklenici bude postupně klesat, takže je dobré vrstvy průběžně doplňovat (máme-li dostatek lístků). Po měsíci slijeme a uložíme do lednice.

Vařený domácí sirup 

30 lístků rýmovníku a 1 oloupaný, na kolečka nakrájený citron nebo pomeranč vložíme do hrnce a zalijeme vroucí vodou tak, aby přísady byly zcela ponořené. Přikryjeme a necháme 48 hodin pracovat. Poté slijeme, přecedíme, přivedeme k varu a přisypeme 1 kg cukru. Vaříme na mírný stupeň tak dlouho, dokud nevznikne hustý sirup. Ještě horký přelijeme do sklenic, pevně uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Při rýmě a nachlazení užíváme 1-3 lžíce sirupu denně, jako zdravou dobrotu a prevenci proti nemocem si můžeme dát denně 1 lžičku. Oba sirupy jsou výborné k oslazení čaje, do ranní kaše nebo třeba na palačinky. 

Příprava nálevu 

3 větší nebo 5 menších lístků natrháme na menší kousky, aby se lépe uvolnily obsažené látky, a zalijeme vroucí vodou. Necháme 10 min vyluhovat v přikryté nádobě, scedíme a popíjíme. 

 

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Stránky pro své fungování využívají cookies. Nesouhlasím (zobrazí se prázdná stránka).

Rozumím