Květnové tipy pro zdraví
V květnu končí období Dřeva a nadvládu přebírá Oheň: jaro vrcholí! Příroda pulzuje životem a sluneční paprsky nabírají na síle. Choďte na sluníčko - dobije vám baterky a doplní vitamín D. Na prvního máje se polibte pod rozkvetlým stromem. Když srdce zaplesá, posílí se celkové zdraví: orgánem měsíce května je totiž právě srdce. A srdce miluje život a naplněné vztahy!
Nezatěžujte oběhový systém
Srdce, cévy, žíly a celý oběhový systém je nyní vhodné podpořit. Pokud máte potíže s vysokým tlakem, pijte denně čaj z plodu hlohu velkoplodého (horského). Pokud vás trápí pocit těžkých nohou, doporučujeme tinkturu z koňského kaštanu, který je u nás přeborníkem na zdraví cév.

Srdci svědčí zdravá a odlehčená strava
Dbejte na správnou životosprávu, pravidelný pohyb a střídání práce s odpočinkem. Jezte čerstvou zeleninu, ovoce, celozrnné obiloviny, vlákninu a ryby s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin (např. treska, makrela, tuňák, sleď, losos, mořský vlk). V teplých dnech můžete do jídelníčku zařadit letní saláty s čerstvě sklizenou ranou zeleninou (např. hlávkový salát, špenát, ředkvičky). Základem je hlídat si hladinu cholesterolu a krevního tlaku, nekouřit, nepít alkohol a nepřehánět to s kávou. Nevhodné jsou potraviny s vysokým množstvím nasycených tuků (především tučné maso a masné výrobky). Omezte také příjem soli - nadbytek sodíku zvyšuje krevní tlak a je spojen s rizikem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice.
Hlavní úlohou srdce je zateplovat vnitřek těla
Jinak řečeno: jeho úkolem je rozvádět kyslík a živiny do všech tkání. V našem těle ale vše souvisí se vším a zdraví srdce je úzce spjato se zdravím jater. Pečovali jste o ně v dubnu tak, jak jsme vám radili? Podpořili jste detoxikační procesy a celkové pročištění? Pokud ano, prospěli jste i správné funkci svého srdce. Tento řídící orgán krevního oběhu totiž funguje, jak má, pouze pokud ho v tom podporují zdravá játra. Slovy mistrů čínské medicíny: Oheň srdce se rodí ze Dřeva, které náleží játrům. Dřevo jater posiluje oheň srdce a proto platí, že kdo v dubnu povzbudil svá játra, ten má v květnu z půlky hotovo. A nejen v květnu: se silnými játry lépe zvládnete horké letní dny a období zvýšeného nároku na srdce a krevní oběh, které potrvá až do srpna.
Byliny na tlak a zdravé cévy
Na podporu srdce a oběhového systému doporučujeme především tyto byliny: hloh, jinan dvoulaločný (ginkgo biloba), jmelí bílé, kaštan koňský (jírovec maďal), zázvor, srdečník obecný, rozmarýn lékařský. Kromě jednodruhových čajů a tinktur se nám osvědčují bylinné směsi, kde se jednotlivé přísady navzájem doplňují, působí synergicky a cíleně podporují správnou činnost kardiovaskulárního systému.
Láska sídlí v srdci
Jen zdravá životospráva ovšem nestačí. Srdce potřebuje také naši radost. Touží po lásce a (sebe)poznávání. Je zvídavé, miluje inspiraci a nové zážitky. Nesmí se uzavřít, nesvědčí mu samota, odpojenost, tvrdost, strach otevřít se životu. Když jsme zamilovaní (do partnera, do práce, do života), tak jen záříme. Jsme rozproudění a máme energie na rozdávání - to proto, že máme otevřená srdce.
Květen je měsícem pylových alergií
Trpíte alergií na pyl? Pokud ano, nemusíte mít měsíc květen zrovna v lásce. Možná vás jím provází ucpaný nos, vodnatá rýma, kýchání, slzení a pálení očí, únava, malátnost nebo poruchy koncentrace. Lékaři samozřejmě doporučují chemická antihistaminika, která účinně potlačují alergické záněty v očích a dýchacích cestách. Mohou ale způsobovat únavu a při dlouhodobém užívání zatěžují tělo toxiny a oslabují játra. Podrobněji se tématu pylové alergie věnujeme v článku Jak na alergii přírodní cestou. Najdete tam vše, co potřebujete vědět, abyste svou alergii zkrotili přirozeně a bez chemie: nastavením správných režijních opatření a užíváním pomocníků z řad bylin a hub (např. perila křovitá, rybíz černý, měsíček lékařský, kopřiva, žampion, penízovka).
Pozor na klíšťata
V květnu je potřeba mít se před nimi na pozoru. Nepodceňte prevenci a dodržujte doporučená bezpečnostní opatření, ať si zbytečně nezkomplikujete život! V období od dubna do srpna je aktivita klíšťat na vysokém stupni. Vyhýbejte se proto místům jejich výskytu: jsou jimi hlavně neposekaná vysoká tráva v přírodě i ve městech, lužní lesy, křoviny a houští. Základní výbavou proti klíšťatům jsou kvalitní repelenty a repelentní náramky. Dále pak přírodní dezinfekce a bioinformační bylinné přípravky, které minimalizují riziko nákazy. Podrobně se tématu věnujeme v článku Klíšťata: prevence, odstranění, riziko a léčba .