Salveo - přírodní lékárna, prodej bylin

Současná legislativa EU u bylinek a bylinných produktů zakázala uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku. Žádný z produktů na našich stránkách, který je schválen jako doplněk stravy, není lékem a nemůže být za předepsaný lék zaměňován. Z hlediska EU se nejedná o léčivé byliny.

S latinským pozdravem Salveo "Buď zdráv!" vám přejeme pevné zdraví a děkujeme, že u nás rádi nakupujete.

Pro naše stálé zákazníky

Podívejte se na Váš Věrnostní program

Zdarma e-booky v pdf

E-book Minerály

E-book Schusslerovi soli

E-book Jatra

E-book Odkyseleni

E-book 19 Bylin

Barion, visa, maestro, diners club, discover

Salveo.cz na Firmy.cz

Klíšťata: prevence, odstranění, riziko a léčba

28. 04. 2025, 09:49

Jakmile se oteplí a povyroste tráva, začíná hlavní sezóna klíšťat. Nejaktivnější jsou od dubna do října. Právě těď je proto potřeba dbát na správnou prevenci. Nepodceňte riziko nákazy! Nemoci přenášené klíšťaty mohou mít vážné doživotní následky. Je až neuvěřitelné, jak velkou spoušť v těle nadělá tak malý tvor. Někdy dokáže nakazit i třemi infekcemi naráz. Které nemoci přenáší? V první řadě je to lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. V našem podnebném pásu se dále vyskytuje ehrlichióza, babesióza a bartonelóza. Poslední dvě jsou koinfekcemi, které komplikují průběh a léčbu boreliózy. Aktuálně se uvádí, že infikovaných je až 44 % klíšťat. Ochranu před klíšťaty proto není radno podcenit: pokud si teď vyběhnete ven do neposekané trávy, máte téměř 100 % jistotu, že se pohybujete mezi klíšťaty. A pokud dojde k přisátí, může vás nakazit téměř každé druhé klíště - stačí jen, abyste si ho pár hodin nevšimli. 

Kde si dávat největší pozor? 

Dříve se uvádělo, že nejvíce klíšťat žije v listnatých lesích s vyšším rostlinným i keřovitým podrostem. Také na okrajích cest, na loukách a na stráních - zkrátka v divoké přírodě. Vyhovuje jim vyšší tráva, cca od 10 cm výše, kde čekají uchycená na stéblech. Repelenty jsme si proto zvykli nosit v batůžku a stříkáme se jen na výletech do přírody. Nedávný průzkum Akademie věd ČR ale ukázal, že nejvyšší koncentraci klíšťat najdeme v městských parcích! A také v různých zákoutích s neposekanou trávou, např. v zatravněném prostoru kolem obytných budov a podél chodníků. Velmi rizikový je například pohyb na dětském hřišti s neposekanou trávou nebo piknik na dece v parku. 

Naše první rada proto zní: na ochranu před klíšťaty myslete při každém pohybu v neposekané trávě nebo v její blízkosti. 

Bez ohledu na to, jestli jste ve městě nebo v divoké přírodě. A druhá rada zní: klíšťata už dávno nejsou aktivní jen od jara do léta. V tuto dobu sice dochází k největšímu množství přisátí, ale to jen proto, že se více pohybujeme venku v přírodě. Během teplých zim můžete klíště chytit klidně i v lednu - aktivní jsou od teploty cca 5 stupňů nad nulou. 

Co jsou vlastně zač? 

Klíště obecné (Ixodes ricinus) patří do čeledi klíšťatovitých. Živí se krví ptáků, savců a plazů. Jeho podoba se mění v průběhu vývojového cyklu. Ten během cca 3 let zahrnuje 3 stadia:  larvu, nymfu a dospělého jedince. Samička po oplodnění (po němž sameček umírá) naklade 2 500 až 4 000 vajíček. Z těch se vylíhne larva o velikosti 0,8 milimetru se třemi páry nohou. Přisává se na drobné hlodavce i na člověka a po nasátí krve (tedy po dostatečném nakrmení) časem sama odpadne. Po odpadnutí z hostitele dochází k přeměně všech orgánů, přibude 1 pár nohou a larva se změní v nymfu o velikosti 1,2 - 1,5 mm. Ta se následně přisává na zajíce, ježky, drobné hlodavce a na člověka. Po nasátí nymfa opět odpadá a dochází ke konečné proměně na dospělce - samečka nebo samičku, které mají velikost okolo 4 mm. Ve všech fázích vývojového cyklu může klíště po přisátí infikovat svého hostitele, tedy i nás. Nedospělých klíšťat přitom v podstatě nemáme šanci si všimnout. Jedinou možností ochrany je proto repelent, který způsobí, že vás nymfa "neucítí" - nerozpozná, že byste mohli být jejím hostitelem. 

Klíšťe je zdatný lovec - loví v utajení a jde na jistotu 

Mysleli jste si, že klíště jen tak čeká a doufá, že kolem projde hostitel? Omyl: klíště svou kořist aktivně loví. Bez krve hostitele dlouho nepřežije a proto je dobře motivovaným a schopným lovcem. Jakmile vstoupíte do jejich teritoria, stáváte se potenciální kořistí. Hlavní zbraní klíštěte je tzv. Hallerův orgán. Jde o malou prohlubeň umístěnou na hřbetní straně chodidel prvního páru nohou. Má funkci čichového receptoru, který detekuje teplo a oxid uhličitý. Jakmile je klíště zaznamená, jde do akce! Postaví se na stéble, kde do té doby vyčkávalo, roztáhne končetiny a čeká, až projdete kolem. Jakmile se o něj otřete, uchytí se na vás - na kůži, na ponožkách, na botách, na oblečení, na batohu. 

Díky repelentu vás neucítí 

Nejlepší ochranou jsou proto repelentní přípravky. Obsahují látky, díky nimž klíště buď vůbec nerozpozná, že jste vhodnou kořistí, nebo pro něj nebudete tak výrazní. Kvalitní repelent proto nefunguje ani tak na principu "odpuzování", jako spíše na principu "maskování". Naše doporučení: snažte se být pro klíšťata neviditelnými. Stříkejte se kvalitními přírodními repelenty - v přírodě existuje dostatečné množství bylinných silic s prokazatelně repelentními účinky. Na rozdíl od chemických repelentů nedráždí pokožku, oči ani dýchací cesty, neničí obuv a oblečení a neškodí životnímu prostředí. Vyzkoušejte Tick-a-Tack - obsahuje vonné silice z levandule, eukalyptu, fenyklu, kafru, citronely, tomkovice, máty a pelargonie. Věděli jste, že ochranné účinky těchto bylin známe už několik tisíc let?  První zmínky o kafru, citronele a levanduli máme už ze starého Egypta. Přírodní repelenty přitom nejsou méně účinné než chemické. Má to jen jeden háček: po nějaké době se musíte nastříkat znovu. Přírodní esence totiž rychleji vyprchají a aby jejich ochranná funkce trvala dále, je potřeba aplikovat repelent znovu. Doporučenou frekvenci stříkání se dozvíte vždy u konkrétního přírodního repelentu. 

Noste světlé oblečení, ponožky a uzavřenou obuv

Je to tip čistě praktický: dospělá klíšťata uvidíte na světlém oblečení lépe a dříve si jich všimnete. Můžete tak včas zabránit přisátí. Botami (na rozdíl od sandálů) a ponožkami klíšťatům zkomplikujete přístup k tělu. Uchytí se sice na látce, ale než si najdou cestu ke kůži, chvíli to potrvá a vám se možná mezitím podaří se jich zbavit. Po příchodu domů uděláte nejlépe, když oblečení hned svléknete a pořádně vyklepete nebo rovnou vyperete. Záleží na situaci - pokud vaše děti běhaly celé odpoledne v neposekané trávě, měly byste je hned po příchodu svléknout, prohlédnout a pokud možno i osprchovat (nezapomeňte na hlavu - klíšťata se mohou schovávat i ve vlasech). 

Co dělat, když si najdete klíště

Názorů na správnou techniku vyndání přisátého klíštěte je mnoho. V Salveu nedoporučujeme kroutit ani vytahovat. Raději klíště opatrně vyviklejte speciální pinzetou - pokud ji u sebe nemáte, na nic nečekejte a pokuste se klíště vyviklat prstem. Na klíště neaplikujte žádné krémy, oleje ani dezinfekce. Teprve po odstranění klíštěte důkladně vydezinfikujte místo přisátí - ne předem. Vhodnou přírodní dezinfekcí jsou kapky Dubovky, které obsahují extrakty z bylin na podporu mikrobiální rovnováhy a přirozené obranyschopnosti. Obsažené třísloviny reagují s bílkovinami a vytvářejí ochranný film, který stahuje povrch kůže a izoluje podkoží. Místo přisátí doporučujeme opakovaně potírat ještě několik následujících dnů. Do kalendáře si zapište den odstranění klíštěte a zakreslete si, kde přesně bylo. V dalších týdnech místo kontrolujte a hlídejte, zda se na kůži neobjevila skvrna nebo cokoli neobvyklého. Zpozorněte i v případě, že máte příznaky chřipky: například bolesti svalů a kloubů, bolest hlavy, nezvyklou únavu nebo horečku se zimnicí. 

První týdny po přisátí  

V týdnech po vyndání klíštěte doporučujeme podpořit detoxikaci a imunitní systém. Pravděpodobnost, že vás klíště infikovalo, je poměrně vysoká.  Dělejte všechno pro to, aby vaše tělo bylo silné a odolné. Jedině tak může obstát ve snaze o potlačení množícího se patogenu. Důležitý je vyvážený jídelíček, správný pitný režim, střídání práce s odpočinkem, pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a vyhýbání se dlouhodobému stresu. To se samozřejmě snadněji řekne než udělá, a proto doporučujeme nasadit vhodný přípravek na podporu celkového pročištění a přirozené obranyschopnosti těla. Vážné, doživotní následky hrozí hlavně tam, kde nakažený neměl dostatečně silnou imunitu a zároveň infekci včas neodhalil. 

Pomozte tělu bylinami 

Po vyndání klíštěte můžete vsadit na kvalitní bioinformatika: Spirobor a FSME. Jsou to přírodní kapky se směsí rostlinných macerátů zpracovaných specifickou informační technologií. Obsažené byliny detoxikují, vylaďují, harmonizují a celkově posilují organismus vystavený riziku těžké nákazy. V souvislosti s lymeskou boreliózou je také často diskutována bylina jménem štětka, která u nás patří k běžným rostlinám. Vhodným přípravkem na celkové posílení je Štětková směs. Tímto bylinným koncentrátem podpoříte imunitu, celkové pročištění a normální činnosti nervového systému. Dalším z přípravků, které máme osvědčené a můžeme je doporučit, jsou kapky Borelka s obsahem dvou silných adaptogenů (eleuterokok a schizandra). 

Strašák jménem borelióza: o co přesně jde? 

Původcem nemoci jsou bakterie rodu Borrelia. Název "lymeská" vznikl podle amerického města Old Lyme, kde bylo v roce 1975 zaznamenáno vysoké množství pacientů (dětí i dospělých) s náhlými bolestmi a špatnou pohyblivostí kloubů. Příčina tehdy nebyla odhalena a stav většiny pacientů se postupně zhoršoval. Teprve koncem 20. století začala být zřejmá spojitost mezi napadením klíštětem a pozdějšími zdravotními potížemi jako je např. silná bolest kostí a kloubů. Problém je, že v počátečním stádiu, tedy v řádu pár týdnů po vyndání klíštěte, nemusíte mít symptomy žádné. A nebo jsou tak nenápadné, že nad nimi mávnete rukou - např. mírná únava nebo lehká viróza. Štěstím v neštěstí pak může být nápadná červeno-bílá skvrna, která se udělá u cca 50 % nakažených. Jde o červenou skvrnu v místě přisátí, která je ohraničena světlým kruhem. Kolem světlého kruhu je pak ještě jeden velký červený kruh. 

Jasný ukazatel nákazy

Erythema migrans je důvodem k bezodkladnému nasazení antibiotické léčby. Můžete tak patřit k šťastlivcům, kterým se boreliózu podaří včas podchytit. Pokud není včas léčena, přechází do dalšího stádia a dostavují se bolesti a otoky velkých kloubů, potíže s nervovou soustavou a postižení kůže. I v tomto stadiu, pokud jsou nasazena antibiotika, lze nemoc úspěšně vyléčit. V opačném případě postupuje nemoc do třetího a posledního, chronického stadia. V tuto chvíli jsou již trvale postiženy klouby, nervový systém a srdce. Pacient trpí neustále se vracejícími urputnými bolestmi, trápí ho brnění, mravenčení a necitlivost končetin, rozmazané vidění, poruchy paměti a nespavost. 

Skvrnu nemáte, ale dostavily se chřipkové příznaky? 

Trvejte na laboratorním vyšetření krve, nejlépe metodou Elisa nebo Western Blot. Zde je potřeba začít. Další možností, jak odhalit množící se borélie v těle, je lumbální punkce a vyšetření odebraného mozkomíšního moku. To se většinou provádí v případě, kdy už nakaženému "teče do bot", tj. začal mít příznaky postižení nervové soustavy. Ty naznačují, že nemoc postoupila do druhé fáze.

Neméně závažná je klíšťová encefalitida 

Jedná se o onemocnění postihující mozek a mozkové blány. Na rozdíl od boreliózy jde o nákazu virového původu, konkrétně virem klíšťové meningoencefalitidy. Nemoc má 2 fáze a vyvíjí se poměrně rychle. Pro 1. fázi jsou opět typické bolesti kostí a kloubů, velká únava, bolest hlavy, vysoká teplota, dále bolest v zátylku, ztuhlost šíje, nechutenství, někdy zvracení a střevní potíže. Tyto symptomy trvají jen 3 - 5 dnů a  snadno si je spleteme s běžnou virózou. Poté následuje klidové období trvající až 20 dní, po němž přichází druhá, už mnohem nebezpečnější fáze. Dostavují se příznaky postižení CNS (centrální nervová soustava), zánět mozku a mozkových blan, urputné bolesti hlavy, horečka, světloplachost, zvracení, poruchy hybnosti, obrny svalů, nervová obrna, závratě, výpadky paměti a poruchy spánku. Proti klíšťové encefalitidě existuje vakcína (na rozdíl od lymeské boreliózy) a v rámci prevence se tedy můžete rozhodnout pro očkování. Jako přírodní lékárna si uvědomujeme rizika, která s sebou vakcinace nese. Zároveň jsme už ale mnohokrát řešili vážné následky obou těchto těžkých infekcí a proto bychom očkování proti klíšťové encefalitidě za jistých okolností doporučili. Jedná se o situace, kdy člověk neposiluje imunitu, nemá zdravý životní styl, nepodporuje detoxikační procesy těla a nedbá preventivních bezpečnostních opatření - v tom případě je lepší vsadit na vakcínu i se všemi jejími pro a proti. 

Encefalitida znamená pobyt v nemocnici 

Pokud máte podezření na encefalitidu, jděte ihned na laboratorní vyšetření krve. V případě pozitivního výsledku následuje hospitalizace a vyšetření mozkomíšního moku. Na virus sice lék neexistuje, vhodné přípravky ale zmírní nebezpečné symptomy a celkově vás posílí. Symptomatická léčba by měla být podávána formou infuzí a pacient by měl být pod neustálým dohledem lékařů. Podávají se léky na snížení horečky, léky proti bolesti, na podporu organismu po urputném zvracení a na posílení při celkovém vyčerpání. Důležitou součástí léčby je klid na lůžku, odpočinek, dostatek tekutin, žádný stres a žádné ostré světlo (ani denní). Doporučuje se také nedívat se do obrazovek (včetně telefonu). Uvádí se, že trvalé následky postihují až 20 % pacientů (obvyklé jsou poruchy soustředěnosti, třes, obrna končetin a svalů obličeje, chronické bolesti hlavy nebo zvýšená citlivost na hluk).

Nedovolte klíštěti obrátit vám život vzhůru nohama!

Dodržujte uvedená bezpečnostní opatření a chraňte sebe i své blízké. Nezapomínejte ani na pejsky, kočky a další domácí mazlíčky. Ne každé klíště sice znamená nemoc, ale její následky mohou být obrovské. Nepodceňte proto prevenci. 

Tři základní pravidla zní:

1. udělejte všechno pro to, abyste klíště nechytli 

2. pokud si i přesto vyndáte klíště, posilujte imunitu a podporujte detoxikační procesy těla

3. pokud se v následujících týdnech dostaví chřipkové příznaky, nepodceňte situaci a běžte ihned na testy

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Nastavení cookies

Vážení zákazníci, používáme cookies, abychom Vám umožnili klidné prohlížení našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko SOUHLASÍM nám umožníte zlepšovat naše služby. Cookies jsou v rámci zachování funkčnosti webu používány po celou dobu procházení e-shopem. Vy tak budete moci rychle najít vše, co hledáte a ušetříte si zbytečné klikání.

Přijímám vše
Nastavení
Odmítám vše